مسکن چقدر از افزایش قیمت آهن متاثر شد؟

به گزارش پیامک خنده، رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تاثیرات افزایش حدود 70 درصدی آهن و فولاد بر صنایعی همچون خودروسازی و ساختمان را کمتر از 20 درصد بیان کرد و گفت: صنعت ساخت و ساز نهایتا 14 درصد از قیمت آهن متاثر شده است.

مسکن چقدر از افزایش قیمت آهن متاثر شد؟

محمد آزاد در گفت وگو با پیامک خنده، اظهار کرد: از اوایل خرداد ماه امسال افزایش تدریجی قیمت آهن و فولاد شروع شد و بدین ترتیب در مدت سه ماه و تا انتها خردادماه در این بخش شاهد افزایش حدود 70 درصدی قیمت ها بودیم.

وی با بیان اینکه از شهریورماه قیمت آهن و فولاد تثبیت شد و نوسانی مختصر و کمتر از 10 درصد داشت، گفت: در ریشه یابی گرانی این فلزات می توان به دو نکته اشاره نمود که اولین آنها افزایش قیمت مواد اولیه در داخل کشور و دیگری افزایش قیمت جهانی محسوب می گردد. البته افزایش قیمت مواد اولیه داخلی نیز متاثر از قیمت جهانی است.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات در ادامه در پاسخ به این سوال که تغییرات قیمتی ایجاد شده در صنعت ساخت و ساز و مسکن چه تاثیری بر جای می گذارد، شرح داد: اکنون در حوزه ساخت و ساز ساختمانی، خریدها به طور متداول صورت گرفته و حتی می توان گفت که در شش ماهه اول امسال شاهد افزایش 10 درصدی ساخت و ساز بوده ایم.

آزاد در ادامه در ارتباط با صنایعی مانند لوازم خانگی نیز شرح داد: صنایع نیز به این محصولات وابسته بوده و نمی توانند خرید آهن و فلزات را متوقف نمایند. اما به هرحال با توجه به مجوزهای موجود ممکن است در بخش های مختلف شاهد افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت براساس مجوز وزارت صنعت و شورای رقابت باشیم. گاه نیز ممکن است فعالان این عرصه ها سود کمتری برای خود در نظر بگیرند اما به هرحال خرید آنها متوقف نشده و ادامه دارد.

وی همچنین عنوان نمود: این که گفته می گردد گرانی آهن و فولاد روی فراوری سایر حوزه ها و قیمت آنها تاثیر ندارد به دلیل این است که در این صنایع میزان استفاده از فلزات مختلف مانند آهن و فولاد در حد 10 تا 20 درصد بوده و طبیعی است تاثیرگذاری افزایش قیمت فلزات نیز در همین حد باشد.

صنعت ساخت و ساز نهایتا 14 درصد از قیمت آهن متاثر شده است

رییس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات ادامه داد: به عنوان مثال در صنعت ساختمان سازی تاثیر قیمت فلزات در حد 20 تا 22 درصد خواهد بود و برهمین اساس اگر افزایش 70 درصدی قیمت های این بخش را با میزان 20 تا 22 درصد در نظر بگیریم، در نهایت حدود 13 تا 14 درصد حاصل خواهد شد.

آزاد همچنین اظهار کرد: اکنون با وجود افزایش 70 درصدی قیمت همچنان خریدهایی که از اصناف ما صورت می گیرد در جریان است و حتی اگر مقداری از این خریدها کاسته شده باشد همکاران ما آن دست از فراوری خود را صرف صادرات می نمایند. براین اساس مابه التفاوت جبران خواهد شد، چرا که اکنون قیمت شمش آهن از 340 دلار به حدود 525 دلار رسیده است و با توجه به این شرایط شاید بتوان گفت که در شش ماهه اول امسال حجم صادرات ما نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی 40 درصدی را شاهد بوده است.

وی درباره عمده بازارهای هدف آهن و فولاد ایرانی از کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس، مصر، تایلند، مالزی و اندونزی نام برد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 590

به "مسکن چقدر از افزایش قیمت آهن متاثر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن چقدر از افزایش قیمت آهن متاثر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید