مسجد مطلب خان خوی؛ عظیم ترین مسجد روباز ایران

به گزارش پیامک خنده، مسجد مطلب خان خوی ویژگی های معماری کم نظیر دارد که این مسجد را از دیگر مساجد تاریخی کشور متمایز نموده است، در واقع محراب این مسجد با 12.5 متر ارتفاع و ایوان آن با 15 متر ارتفاع از بلندترین محراب ها و ایوان های مساجد در ایران است.

مسجد مطلب خان خوی؛ عظیم ترین مسجد روباز ایران

این مسجد که در بافت مرکزی شهر خوی واقع شده شبستان بزرگ روباز مربع شکلی دارد که دور تا دور آن را حجره های دو طبقه و شاه نشین های بلند و ایوانی بزرگ احاطه نموده، جبهه بیرونی و درونی این مسجد آجری بدون تزئینات است، قسمت های داخلی ایوان و طرفین ورودی آن در آجر چینی با پس و پیش کردن آجرها فرم خاصی دارد.

قسمت بالای محراب ورودی شبستان، با مقرنس های درشت گچی تزئین شده و در طبقه بالا در چهار گوشه شبستان فضاهایی با نرده های چوبی برای نشستن زنان تعبیه شده و دسترسی به این فضاها از طریق پله هایی که در چهارگوشه بنا وجود دارد تأمین شده است.

ساختمان اولیه مسجد مطلب خان در دوره ایلخانی در بافت مرکزی و قدیم شهر خوی بنا شده است که بنا بر گفته ها پس از تخریب شدن، یک بار دیگر در حدود 1255 هجری قمری به همت مرحوم مطلب خان از نوادگان شیخ بهایی که زرگر مخصوص نایب السطنه عباس میرزا بود بازسازی و تجدید بنا شد از این رو به احترام وی نام مسجد به مطلب خان تغییر یافت.

در تاریخ نقل شده که مسجد پیامبر هم در ابتدا مسقف نبوده است، اما به خاطر محفوظ ماندن نمازگزاران از گرمای آفتاب سقف این مسجد را با استفاده از شاخ و برگ درختان نخل که روی داربست های چوبی سوار شده بود، ساختند.

مسجد مطلب خان اثر بازمانده از دوره ایلخانی بوده که سبک معماری آن هم متعلق به دوره همین دوره است و در سال های اخیر به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی بازسازی شده است.

محوطه سازی، تعویض آجرهای پوسیده، کف سازی و بازسازی بام، حجره ها، عایق کاری قسمت های فرسوده و کف سازی ایوان از جمله محورهای عملیات بازسازی این مسجد زیبا تاریخی است.

این مسجد با یک پلان مربعی شکل که دور تا دور آن از طریق حجره های به صورت دو طبقه تعبیه شده و نمای بیرونی مسجد فاقد تزئینات بوده اما صحن مسجد با محرابی بزرگ که ارتفاع بیش از 12.5 متر می باشد به صورت زیبایی و هنرمندانه گچ بری شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1714

به "مسجد مطلب خان خوی؛ عظیم ترین مسجد روباز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد مطلب خان خوی؛ عظیم ترین مسجد روباز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید