ضرورت بازنگری رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاه ها

به گزارش پیامک خنده، دبیر انجمن علمی دانشجویی کشوری مهندسی بهداشت حرفه ای وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه رشته مهندسی بهداشت حرفه ای به شدت به مهارت های مختلف و کاربردی برای توانمندسازی دانشجویان احتیاج دارد، گفت: ضروری است چارت مدون رشته بهداشت حرفه ای بازنگری و کاربردی تر گردد.

ضرورت بازنگری رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاه ها

به گزارش خبرنگاران، حامد رحیمی ضمن بیان این مطلب به معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای پرداخت و گفت:ایمنی و بهداشت در محیط های کاری، پیشگیری از بیماری های ناشی از کار، شناسایی، ارزیابی، ارزشیابی و کنترل مخاطرات محیط های کاری، طب کار و همکاری در معاینات شغلی و مشاوره بهداشت و ایمنی برای کارفرمایان و مراکز مرتبط با کار از جمله مهمترین مباحث این رشته دانشگاهی است.

وی همچنین به اهمیت ایجاد انجمن های علمی و دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی اشاره نمود و اضافه نمود: انجمن های علمی دانشجویی از سال 94 رسما در دانشگاه های علوم پزشکی کار خود را شروع کردند. بیش از 30 انجمن علمی و دانشجویی مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی در دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند، مجمع عمومی انجمن علمی و دانشجویی بهداشت حرفه ای دو سال است که برگزار می گردد. دومین دوره این مجمع در امسال در استان کرمانشاه برگزار گردید که با رای گیری میان دبیران انجمن های علمی دانشجویی بهداشت حرفه ای سطح کشور، اقدام به تشکیل شورای مرکزی و انتخاب دبیر انجمن علمی دانشجویی کشوری بهداشت حرفه ای شد.

رحیمی با بیان این که انجمن های کشوری مجمع عمومی و مجمع عمومی، شورا را شکل می دهد، گفت: در این انجمن پیگیر توانمند سازی دانشجویان هستیم و این که دانشجویان اعتماد به نفس لازم را داشته باشند و آینده خود را به صورت حرفه ای در این رشته دنبال نمایند. این خودباوری از آن جهت دارای اهمیت است که در کشور شعار پیشگیری مقدم بر درمان داده شده اما در عمل سیستم، درمان محور است و این موجب می گردد نیروی بهداشتی کمتر دیده شده و دلسرد شوند. بر این اساس وظیفه انجمن های تخصصی این است که با هدایت اساتید و بزرگان این رشته، راه و دیدگاه مناسب برای دوری از گوشه گیری و پویایی این رشته را به جد دنبال نمایند.

این دانشجو با تاکید بر این که نسبت پذیرش دانشجو به میزان به کارگیری فارغ التحصیلان باعث سرخوردگی و عدم اعتماد به نفس این دانشجویان شده، بیان نمود: در حال حاضر دانشجویان بیشتر به فکر تمام کردن درس خود هستند و فقط به اخذ مدرک اعتقاد دارند؛ یکی از دلایل این تفکر نبود بازار کار و توانمندی است و این که دانشجو علاقه مند یا دارای مهارت نیست که در این رشته به شکل کاربردی درس بخواند؛ چون رشته مهندسی بهداشت حرفه ای به شدت به مهارت های مختلف و کاربردی احتیاجمند است.

رحیمی در تعریف دانشجوی ایده آل در رشته بهداشت حرفه ای، گفت: دانشجوی ایده ال و کارآمد در این رشته فردی است که دارای علم چند بعدی باشد. یعنی فقط در فکر گذراندن واحد درسی نباشد. این دانشجو باید در کنار دروس رشته خود از علوم آی تی، موضوعات اجتماعی و روانی، فن بیان، تقویت ارتباط عمومی و اجتماعی، تقویت زبان انگلیسی و همچنین انجام فعالیت های پژوهشی، کاربردی و کارآفرینی بهره ببرد و بتواند با تلفیق مهارت های مختلف در دوران فراغت از تحصیل، حرفی برای گفتن و علمی کاربردی برای نمایش دادن به جامعه و کارفرما داشته باشد.

حامد رحیمی با بیان این که دوران کارآموزی کلید موفقیت در رشته مهندسی بهداشت حرفه ای است، اضافه نمود: ایجاد استارت آپ ها، شرکت در دوره های توانمند سازی و مهارت افزایی تخصصی بهداشت حرفه ای، آموختن کار با تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات دستگاهی، مطالبه گری از اساتید و کارشناسان گروه و موفقیت در کارآموزی این رشته نقش به سزایی در موفقیت و توانمندی دارد.

وی از برگزاری طرح جهادی آموزش بهداشت مدارس و ارزیابی ایمنی مدارس در کرمانشاه که برای اولین بار در کشور برگزار گردید، اطلاع داد و خاطر نشان کرد: این برنامه به عنوانطرح و تجربه برتر از سوی معاونت بهداشت وزارت بهداشت شناخته شد؛ طرحی که بر محور آموزش بهداشت در مدارس، طراحی و اجرا شد، از آنجا که آموزش کلید بسیاری از موفقیت ها در حوزه بهداشت و پیشگیری است، توصیه ما در این طرح بر این اساس بود که انجمن های علمی دانشجویی علاوه بر کارهای درون گروهی به سمت فعالیت های اجتماع محور نیز تمایل نشان دهند. از طرفی با توجه به کمبود مراقب سلامت تخصصی که در مدارس داریم پیشنهاد می کنیم انجمن های علمی در سطح استان ها طرح های ملی مانند ارگونومی و ایمنی مدارس را اجرا نمایند.

این فعال دانشجویی افزایش حس اعتماد به نفس در دانشجویان و علاقمند کردن دانشجویان به پژوهش های کاربردی و استارت آپ ها در حوزه تخصصی و فرارشته ای را از برنامه های مهم خود عنوان نمود وگفت: رشته مهندسی بهداشت حرفه ای رشته ای است که به تازگی وارد کشور شده اما دارای سابقه طولانی به اشکال مختلف است و در مجموع هر ساله پذیرش زیادی دارد. این در حالی است که خروجی استخدامی مناسبی ندارد؛ برای مثال در هفتمین آزمون استخدامی فراگیر اخیر در مجموع حدود 75 نفر در رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در کل کشور نیرو احتیاج بود در حالی که به طور متوسط در بیشتر دانشکده هایی که این رشته را ارایه می دهند هر ساله بین 18 تا 25 دانشجو پذیرش می شوند؛ مسؤولان آموزشی باید فکری برای اشتغال این دانشجویان نمایند که تناسبی بین خروجی دانشکده ها و ورودی به بازار کار ایجاد گردد.

به گفته این دانشجو، بر این اساس به منظور توانمند سازی بهتر احتیاج است چارت مدون رشته بهداشت حرفه ای بازنگری و کاربردی تر گردد زیرا بعضی از مباحث تئوری، قدیمی هستند و مباحث نوین و کارآموزی ها کاربردی ترند و باید جایگزین این گونه محتواهای قدیمی و یا بدون کاربرد در این رشته شوند. این در حالی است که در بعضی دانشگاه ها در حوزه کارآموزی رشته بهداشت حرفه ای خوب عمل شده و بعضی از دانشگاه ها، تنها گزارش محور هستند. به عقیده من در رشته بهداشت حرفه ای باید کارآموزی از ترم های پایین تر شروع گردد که در این خصوص احتیاج به همت و کوشش گروه های آموزشی، دانشگاه و بخش های خارج از دانشگاه مانند صنعت و سایر ادارات داریم. ما در کوششیم تا ارتباط و تعامل اساتید با دانشجویان در زمینه های صنفی، افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: معاونت ها و مراکز بهداشتی باید در این زمینه هماهنگی و همکاری بیشتری با دانشجویان داشته باشند به این معنا که این میدان را به دانشجو بدهند که فعالیت در رشته تخصصی خود را در این محیط ها به صورت کارورزی هایی در این مراکز تجربه نمایند. امیدواریم در آینده نزدیک دانشجویان این رشته در مراکز بهداشتی و معاونت بهداشتی مشغول به فعالیت و از مزایای کار دانشجویی بهره مند شوند که این خود یک محرک محسوب می گردد. با این اتفاق هم دانشجو کار را در محیط تخصصی تجربه می نماید و فرا می گیرد و هم می تواند برای این مراکز یاری نماینده باشد و از فشار کاری کارشناسان کاسته گردد.

به گزارش مفدا، این فعال دانشجویی در انتها به کوشش برای جلوگیری از برگزاری دوره های تخصصی HSE و دوره های مرتبط برای افراد غیر متخصص و غیر مرتبط در رشته بهداشت حرفه ای و ایمنی کار اشاره نمود و گفت: هدف ما این است که این جو را ایجاد کنیم و مشارکت کنیم تا این گونه دوره ها تنها برای دانشجویان و کارشناسان بهداشت حرفه ای و ایمنی و HSE باشد؛ نه این که رشته های غیر تخصصی و غیر مرتبط با گذراندن این دوره های کوتاه مدت چند ساعته یا چند روزه صندلی کاری دانشجویان این رشته را اشغال و یا تهدید نمایند و همچنین در کوشش برای کاهش پذیرش رشته های HSE در دانشگاه های علمی کاربردی در مقاطع مختلف هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 802

به "ضرورت بازنگری رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بازنگری رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید