شکار تازه مریخ نورد ناسا در فضا، عکس

به گزارش پیامک خنده، دیجیاتو نوشت: این کشف پیشرفتی در مأموریت مریخ نورد استقامت برای یافتن نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ است.

شکار تازه مریخ نورد ناسا در فضا، عکس

مریخ نورد استقامت شواهدی از ترکیبات آلی در دهانه جیزرو مریخ پیدا کرد. مواد آلی که عمدتاً از کربن و هیدروژن تشکیل شده اند، زیربنای حیات هستند، اما از آنجایی که می توانند منشأ غیرزیستی هم داشته باشند، نمی توانند ثابت نمایند که مریخ زمانی میزبان حیات بوده است.

محققان بر این باورند که دهانه جیزرو زمانی یک دریاچه باستانی را در خود جای داده بود. این محل یکی از محتمل ترین مناطقی است که نشانه های به جای مانده از حیات در مریخ را آشکار می نماید.

دهانه جیزرو نشانه های واضحی از رسوبات متشکل در آب را نشان می دهد. بنابراین پیدایش مواد مبتنی بر آب در این منطقه جای تعجبی ندارد.

ابزار نمونه برداری مریخ نورد استقامت

ابزاری که کلید پژوهش تازه است، شرلوک نام دارد که روی بازوی رباتیک مریخ نورد تعبیه شده است. این ابزار از طیف سنج، لیزر و دوربین برای جست وجوی ترکیبات آلی و مواد معدنی استفاده می نماید. شرلوک می تواند سنگ ها را به سادگی و با نگه داشتن آنها در نزدیکی تجهیزات خود نمونه برداری کند.

تیم محققان نتوانست تاریخ موادی را که پیدا نموده اند به طور دقیق مشخص کند. اما بعضی از نشانه هایی که در آن مواد آلی مرتبط با مواد معدنی است، سه تا چهار میلیارد سال پیش در اثر رسوب با آب تشکیل شده اند.

درحال حاضر ما توانایی نمونه برداری از سنگ های مریخ، جداسازی مولکول ها و کشف دقیق آنها را نداریم. بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا فرآیندهای دخیل در ایجاد این رسوبات شامل موجودات زنده است یا خیر، وجود ندارد.

اگر این نمونه ها به آزمایشگاه های زمینی بازگردانده شوند، می توان از مجموعه ای از ابزارهای متنوع تر برای مطالعه نمونه ها استفاده کرد. آنالیز این سنگ ها در وضوح بالاتر و حساسیت بیشتر، برای علم سیاره ای بسیار ارزشمند خواهد بود.

حال دانشمندان باید منتظر مأموریت بازگشت نمونه های جمع آوری شده به وسیله مریخ نورد استقامت باشند، که انتظار نمی رود حداقل تا اواخر دهه جاری میلادی محقق گردد.

هر شناسایی و مشاهده ای، اطلاعات بیشتری به ما می دهد تا به درک پیشینه مریخ نزدیک تر شویم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2229

به "شکار تازه مریخ نورد ناسا در فضا، عکس" امتیاز دهید

2 کاربر به "شکار تازه مریخ نورد ناسا در فضا، عکس" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکار تازه مریخ نورد ناسا در فضا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید