رمزگشایی عطوان از اعتراف بن سلمان به مسئولیت خود در قتل خاشقجی

به گزارش پیامک خنده، بزرگ ترین خطری که ولیعهد سعودی با آن روبه رو است موفقیت تحقیقات پیرامون استیضاح ترامپ توسط کنگره، یا شکست وی در انتخابات 2020 است که بدین ترتیب بن سلمان خود را در مقابل کنگره آمریکا خواهد دید که می خواهد حقیقت کامل را درباره ترور خاشقجی بداند.

رمزگشایی عطوان از اعتراف بن سلمان به مسئولیت خود در قتل خاشقجی

به گزارش گروه بین الملل پیامک خنده، عبدالباری عطوان در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم نوشت: این موضوع، که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی طی یک فیلم مستند، که روز دوشنبه پخش خواهد شد، به مسئولیتش در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار در کنسولگری کشورش در استانبول در دوم اکتبر سال گذشته، اعتراف کرد بدون شک در وهله اول یک گام جسورانه است، ولی بعد از آنالیز دقیق فیلم منتشر شده، شخص متوجه می گردد که حقیقت کاملا متفاوت است و این اعتراف به دلیل اهمیتی که دارد نمودی از کوشش دیگری (از سوی بن سلمان) برای دور کردن خود از گام مهم تر، یعنی صدور فرمان قتل است. گزارش های سازمان های اطلاعاتی آمریکا که به مکالمات و نوار های ضبط شده در کنسولگری عربستان سعودی دست یافته اند، حاکی از آن است که محمد بن سلمان شخصا دستور قتل را صادر نموده است.

شاهزاده بن سلمان با رد این موضوع، که او دستور قتل را صادر نموده است، تأکید می نماید که هیچ نقشی در این جنایت ندارد. زمانی که از او پرسیده می گردد که چگونه مسئولان و در راس آنها، سرلشکر احمد عسیری رئیس سازمان اطلاعات سعودی و مشاور سعود القحطانی، که از بارزترین نزدیکان به ولیعهد محسوب می گردد، با یک هواپیمای اختصاصی دولتی استانبول را ترک می نمایند، بن سلمان گفت که حدود 3 میلیون کارمند سعودی وجود دارد که آن ها خودشان تصمیم می گیرند؛ این بدان معناست که او از همه چیز اطلاع ندارد.

دادستان کل عربستان سعودی در جریان جلسه محاکمه محرمانه 11 متهمی، که در ترور خاشقجی مشارکت داشتند، خاطرنشان کرد که سرلشکر عسیری دستور داد خاشجقی را در صورت شکست کوشش ها برای بازگرداندنش به کشور بکُشند. ولی این روایت در واقع کوششی برای سلب کردن مسئولیت قتل از ولیعهد سعودی است.

مارتین اسمیت، که این فیلم مستند را برای تلویزیون سراسری بی بی اس آمریکا تهیه نموده است، مایل بود تأکید کند که اعتراف شاهزاده بن سلمان به مسئولیتش در قتل خاشقجی از این حقیقت ناشی می گردد که او حاکم فعلی این کشور است؛ چرا که این جنایت در زمان ولیعهدی وی و در سایه حضورش در کرسی رهبری رخ داد.

حتی اگر این گونه استدلال گردد که اعتراف ولیعهد سعودی به مسئولیتش در قتل به دلایل فوق الذکر، یعنی حضورش در قدرت در لحظه اجرای قتل بوده است، ولی این اعتراف او را همچنین از اتخاذ رویکرد شفاف سازی بیشتر، اجازه دادن به بازرسان بین المللی برای دیدار با متهمان به قتل و استماع شهادت های کامل آنها، معاف نمی نماید.

تصور نمی کنیم که چنین کوششی برای دور کردن خود از این جنایت، به روشی که در این فیلم مستند ارائه شده است، به بعضی از پرسش ها انتها دهد، از جمله این که عملیات قتل چگونه انجام شد، چه اتفاقی بر سر جسد آمد، چه کسی دستور قتل را صادر کرد، آیا محاکمه علنی برگزار و احکام آن، به ویژه اعدام علیه محکومان، اجرا خواهد شد؟

افشاگری های اخیر در ارتباط با قتل در داخل کنسولگری، درباره محتوای نوار ویدیویی موجود در نزد دولت ترکیه و همچنین دولت آمریکا، که روزنامه دولتی الصباح ترکیه هفته گذشته آن را منتشر کرد، حاکی از آن است که خاشقجی حین خفه شدن فریاد می کشید و نفسش قطع شد، و پزشک قانونی سعودی که عملیات تکه تکه کردن جسد او را با اره برقی انجام می داد، تأکید کرد که او برای نخستین بار است که یک بدن داغ را تکه تکه می نماید.

دیگر روایت های ترکیه، که فاش شده است، حاکی از آن هستند که بخش های از بدن مثله شده شده خاشقجی به منزل کنسولگری سعودی منتقل شد و در آنجا داخل یک کوره با دمای بسیار بالا سوزانده گردد؛ این کوره مخصوص ذوب فلزات است که برای عملیات قتل و از بین بردن تمامی آثار این جنایت تعبیه شده است.

تجربیات گذشته ما و فیلم مستند نشان می دهد که افشاگری ها تنها بخشی از واقعیت و محتوا را بازتاب می دهند به ویژه این که تهیه نماینده این فیلم، گزارش مفصلی به عنوان مقدمه ای درباره دیدارش با شاهزاده بن سلمان و صحبت های مطرح شده در آن، که دور از لنز های دوربین انجام شد و ممکن است محتویات آن بسیار مهم تر از محتویات نوار ضبط شده باشد، ارائه داده است.

جنایت ترور خاشقجی همچنان کابوسی خواهد بود که شاهزاده محمد بن سلمان را تا زمان علنی شدن کامل واقعیت ها دنبال می نماید. ضد و نقیض بودن روایت های رسمی سعودی در بدو جنایت و سپس اعترافات جدی در مراحل بعدی و نیز تیم اجرا ترور در مراحل بعدی پاسخی به فشار های بین المللی بود و بعید نمی دانیم در سایه تنش در روابط آنکارا و ریاض، رئیس جمهوری ترکیه از اولین سالگرد این ترور استفاده کند و اسرار جدیدی را به منظور در تنگنا گذاشتن ولیعهد سعودی و دولتش افشا کند.

بزرگ ترین خطری، که احتمالا شاهزاده محمد بن سلمان با آن روبه رو است موفقیت تحقیقات پیرامون استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توسط کنگره، یا شکست وی در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری 2020 هستند، که بدین ترتیب بن سلمان خود را در مقابل کنگره آمریکا (مجلس سنا و مجلس نمایندگان) خواهد دید که می خواهد حقیقت کامل درباره ترور خاشقجی را آگاه گردد و تمامی متهمان را، چه بسا در خارج از عربستان، به دادگاه ارجاع دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 431

به "رمزگشایی عطوان از اعتراف بن سلمان به مسئولیت خود در قتل خاشقجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی عطوان از اعتراف بن سلمان به مسئولیت خود در قتل خاشقجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید