دیدنی های ایران در نوروز 98 ، به تماشای دودکش جن بروید!

به گزارش پیامک خنده، هودوها به عنوان یک پدیده زمین شناختی در غرب رودخانه می سی سی پی و شرق کوه های راکی آمریکا و کانادا دیده شده اند. همچنین در کپه داغ ترکیه، صربستان و تایوان نیز این مناظر وجود دارد اما راه دور چرا؟ این جاذبه متفاوت را نوروز در زنجان خودمان ببینید.

دیدنی های ایران در نوروز 98 ، به تماشای دودکش جن بروید!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران؛ برای یک سفر مفید و متفاوت در ایام نوروز، بهتر است که مقصد خود را با دقت انتخاب کنید. مبنای معرفی این جاذبه ها که از میان جاذبه های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... خواهد بود.

در روزگار قدیم، شاید هر عارضه و اتفاقی که بشر نمی توانست نحوه ایجاد آن را با عقل خود تحلیل کند یا ساخت هر بنایی که برای انسان سخت بوده را به جن و دیو نسبت می دادند. یکی از جاذبه های طبیعی و جذاب در استان زنجان نیز درست به همین خاطر، عنوان دودکش جن گرفته است.

این پدیده البته با عنوان زمین شناختی و علمی هودو نام گذاری می شود؛ هودو در واقع سنگی شبیه قارچ است که در اثر فرسایش شکلی شبیه مناره بلند و نازک پیدا کرده و سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.

این جاذبه طبیعی از شهر زنجان 120 کیلومتر و از شهر ماهنشان 20 کیلومتر فاصله دارد. این محوطه البته صرفا دارای جاذبه طبیعی نیست.

در پای این دودکش ها، دژی کهن واقع شده است که گواه از قدمت این محوطه است؛ قلعه بهستان یا تخت دیو به عنوان یک قلعه ساسانی در لیست آثار ملی واقع شده است و می تواند ترکیب خوشایندی از تاریخ و طبیعت را برای شما به نمایش بگذارد. شکل بیرون قلعه البته به گونه ای به دیواره های هودوها شبیه است و همین جذابیت این منطقه را بیشتر می کند.

جالب است بدانید مشابه هودوها، در غرب رودخانه می سی سی پی و شرق کوه های راکی آمریکا و کانادا نیز دیده شده اند. در کپه داغ ترکیه، صربستان و تایوان نیز این مناظر وجود دارد. اما راه دور چرا؟ این جاذبه متفاوت را در زنجان خودمان ببینید.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 253

به "دیدنی های ایران در نوروز 98 ، به تماشای دودکش جن بروید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های ایران در نوروز 98 ، به تماشای دودکش جن بروید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید