در علوم انسانی حرف ها و ایده های جدیدی در جهان داریم

به گزارش پیامک خنده، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در علوم انسانی حرف ها و ایده هایی که داریم در جهان جدید است و خیلی زود می توانیم به مرجعیت علمی برسیم.

در علوم انسانی حرف ها و ایده های جدیدی در جهان داریم

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گردهمایی مجازی نقش علوم انسانی در پژوهش و فناوری که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شد، گفت: قطعاً یکی از توفیق های مهم علوم انسانی ما ارتباط و پیوند زدن شاخه های مختلف علوم انسانی با شاخه های مختلف علوم طبیعی است.

وی در ادامه گفت: مسئله دیگری که مقداری کلی تر است، بحث پژوهش در علوم انسانی است. اینکه آیا واقعاً ماهیت پژوهش در علوم انسانی با علوم دیگر متفاوت است یا نه.

رحیمی با طرح این سوال که چرا ما باید در انتشار نتایج تحقیقات مان در علوم دیگر پیروز باشیم در سطح جهان، ولی اصلاً توفیقی در علوم انسانی نداشته باشیم، در حالی که تعداد رشته های علوم انسانی ما و حتی مقاطع تحصیلی و تکمیلی ما در علوم انسانی بیشتر از رشته های علوم دیگر است، توضیح داد: اگر پژوهش در این علوم یک ماهیت دارند، چرا آنجا به آن توفیق دست پیدا کردیم و در علوم انسانی این قدر عقب هستیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه گفت: هم اکنون در سطح جهان رتبه 15 از نظر کمیت را داریم و بیش از 65 هزار سند را در سال 2020 در پایگاه های بین المللی نمایه نموده ایم که بخش کمی از آن در حوزه علوم انسانی است.

رحیمی در ادامه اضافه نمود: این امر به آن معنا نیست که پژوهش های علوم انسانی کم اعتبارند و یا بی اعتبارند. سوال این است که آیا اهتمام نکردیم، یا مشکل دیگر بوده است؛ مشکل زبان هیچ وقت نباید جلوی این مسئله بگیرد. اصل این است که محقق ما محتوای کوشش خودش را در قالب استاندارد منتشر کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تأکید کرد: همان انتظاری را که از رشته های علوم طبیعی داریم در چاپ مقاله، از رشته های علوم انسانی را حتی بیشتر در علوم انسانی داریم. معتقدیم در علوم انسانی حرف هایی داریم که جدید است و در بعضی از شاخه ها خیلی زود می توانیم به مرجعیت علمی برسیم. در حالی که در علوم طبیعی ما باید اول فاصله خودمان را جهان را کم کنیم بعد دوش به دوش آن ها جلو بریم و بعداً بتوانیم حتی حرف های جدید بزنیم.

رحیمی در ادامه به مسئله فناوری اشاره نمود و گفت: به هر حال فناوری هایی که در علوم انسانی مطرح هستند با فناوری هایی که در حوزه علوم دیگر مطرح هستند تفاوت ماهوی دارند. قطعاً آنچه ما در علوم انسانی می شناسیم فناوری نرم است. ولی معنا دقیق این فناوری نرم چیست؟ در علوم انسانی در عرصه عمل چه چیزی به عنوان فناوری داریم؟

وی در خاتمه گفت: علوم انسانی اثر بسیار زیادی در حوزه های مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی دارد. شاید بتوانیم بگوییم این بخشی از فناوری های علوم انسانی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1357

به "در علوم انسانی حرف ها و ایده های جدیدی در جهان داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در علوم انسانی حرف ها و ایده های جدیدی در جهان داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید