خطیب زاده: شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس در یونسکو ثبت می کنیم

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا)- سخنگوی وزارت امور خارجه گفت سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

خطیب زاده: شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس در یونسکو ثبت می کنیم

به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، وبینار یلدا، همبستگی منطقه ای به مناسبت پاسداشت آیین کهن شب یلدا و تبیین نقش آن در همبستگی مردمان این منطقه با مشارکت مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، موسسه فرهنگی اکو و بنیاد سعدی و با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی بعد از ظهر شنبه برگزار گشت.

سعید خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، عبدالغفور لیوال سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، نظام الدین زاهدی سفیر جمهوری تاجیکستان، آوازبیک عبدالرزاق اف سفیر جمهوری قرقیزستان و احمد پاکتچی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری در این وبینار به ایراد سخنرانی پرداختند.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در سخنانی با اشاره به قدمت این آئین باستانی به نقش آن در همگرایی و صلح میان مردمان منطقه، اشاره کرد و گفت: از گذشته های دور شب یلدا یا همان شب چله، شب پیروزی نور بر ظلمت و نمادی از مساوات و برابری میان ایرانیان بوده است.

وی ادامه داد: نگاه فرهنگی به حوزه تمدنی کشورهای منطقه روزبه روز قوی تر می شود و این عناصر فرهنگی عناصری وحدت بخش مردم منطقه هستند.

سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه یادآور شد: سال آینده شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس منطقه در یونسکو به ثبت خواهیم رساند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1360

به "خطیب زاده: شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس در یونسکو ثبت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: شب یلدا را به عنوان میراث ناملموس در یونسکو ثبت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید