جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400

به گزارش پیامک خنده، شاخص بورس صبح امروز کار خود را با گام های کوتاه در مسیری نزولی آغاز کرده است. البته این فرایند نزولی آرام بعد از 10 دقیقه معکوس شده، ولی هنوز نمی توان درباره فرایند کلی مطمئن بود. چراکه نوسان قیمت ها در بعضی نماد های شاخص ساز بالاست و امکان دارد معاملات در ساعات بعدی به هر شکلی رقم بخورد. با همه این تفاسیر شاخص کل بورس در 30 دقیقه ابتدایی بازار امروز به کاهش هزار واحدی بسنده کرده و روی رقم یک میلیون و 149 هزار واحد ایستاده است. فملی، شستا و فولاد بیشترین تاثیر منفی را روی شاخص کل گذاشته اند و در طرف مقابل نوری، شپنا، پترول و شبریز در تلاش برای افزایش شاخص کل هستند. انگار که گروه محصولات شیمایی می خواهد جای خودرویی ها را در فرایند صعودی بازار بگیرد.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ آریاگستر بیشتر بدانید.

رنگ سبز برای نماد های شاخص ساز

به گزارش خبرنگاران، در ساعات اولیه معاملات امروز چهارشنبه 26 خردادماه، از بین 154 نماد معامله شده در بورس تهران شاهد کاهش قیمت 191 نماد هستیم و تنها 63 نماد در جهت صعودی قرار دارند. از آنجاکه اغلب آن ها نماد های بزرگ هستند به همین علت شاخص کل هم در مدار افزایشی حرکت می کند. در بازار فرابورس از بین 155 نماد معامله شده در ساعات اولیه 111 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و 44 نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه 26 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

گروه خودرو و ساخت قطعات از نظر آمار معاملات امروز گوی سبقت را از صندوق های ETF ربوده و دست کم در ساعات ابتدایی بازار بیشترین معاملات را به خود اختصاص داده. گروهی که در آن یک نماد با صف خرید سنگین به چشم می خورد. خگستر سبزترین نماد گروه است اما خبری از همراهی هم گروهی هایش نیست. خاهن، خودرو، خساپا و خبهمن نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند و خپارس، خمحرکه و خزامیا قرمزرنگ هستند. گروه فرآورده های نفتی بعد از یک روز استراحت به فرایند صعودی برگشته است. تا لحظه نگارش این متن شپنا و شتران حدود دو تا سه درصد رشد کرده اند و برای شبریز صف خرید تشکیل شده است. دو نماد عرضه اولیه فتوسا و فگستر در کنار فرآور، فرزین و فجر از معدود نمادهای سبز گروه فلزات اساسی هستند. فولاد امروز بدون تغییر نسبت به روز گذشته و فملی و ذوب با کاهش قیمت یک درصدی معامله می شود. محصولات شیمیایی انگار که در تلاش برای کسب نام رهبری بازار باشند، امروز در جهت صعودی حرکت می کنند. برای پترول و نوری صف خرید تشکیل شده و اغلب نمادهای بزرگ شیمیایی حدود یک تا دو درصد رشد کرده اند. انبوه سازی، رایانه و محصولات چوبی از معدود گروه های نسبتا سبز بازار امروز هستند و دیگران عموما در جهت نزولی حرکت می کنند.

ادامه کاهش ارزش صف های فروش

با وجود فرایند نزولی شاخص بورس و رنگ قرمز نقشه بازار، امروز ارزش صف های فروش در ادامه روز های گذشته کاهش پیدا کرد و به دو هزار و 300 میلیارد تومان رسید. در ساعات پایانی بازار حدود 200 نماد یعنی یک سوم بازار سرمایه صف فروش دارند. در طرف مقابل 46 نماد شاهد تشکیل صف خرید به ارزش 350 میلیارد تومان هستند.

خزر؛ سنگین ترین صف فروش بازار سرمایه

بعد از سمگا، بنو، کویر و غصینو حالا نوبت به تیم جدیدی از نماد های نفرین شده رسیده تا هر روز در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش بازار قرار بگیرند. امروز مثل روز های قبل خزر با صف فروش 69 میلیارد تومانی در رتبه اول و ثنوسا با صف 58 میلیاردی و سنیر با صف 57 میلیاردی در رتبه دوم و سوم قرار دارند. غدام، غنوش، کمرجان، فرابورس، بکاب و غپاک از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند که ارزش صف آن ها بیش از 30 میلیارد تومان است.

نوری؛ سنگین ترین صف خرید بازار

بعد از نماد عرضه اولیه ولکار با صف خرید 89 میلیارد تومانی، شرکت پتروشیمی نوری شاهد تشکیل سنگین ترین صف خرید بازار سرمایه به ارزش 62 میلیارد تومان است. شبریز با صف 41 میلیاردی در ربته دوم و پترول با صف 28 میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. فتوسا، وساپا، غزر، سیمرغ، توریل و شاملا از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

کاهش 2.5 هزار واحدی شاخص بورس در روز پرنوسان

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه 26 خردادماه 1400 با کاهش دو هزار و 458 واحدی به رقم یک میلیون و 147 هزار و 670 واحد رسید. امروز شاخص کل بورس سه مرتبه جهت خود را عوض کرد و فرایند پرنوسانی را پشت سر گذاشت. فملی، فارس و شستا بیشترین تاثیر را روی کاهش شاخص کل داشتند و تلاش های نوری، کگل، شپنا و پارسان برای رشد شاخص کل نتیجه چندانی در پی نداشت. نماد های کوچک در بازار شرایط سخت تری را تجربه می کنند. چراکه امروز شاخص کل 21 صدم درصد عقب نشینی کرد، اما شاخص هم وزن کاهش 75 صدم درصدی را پشت سر گذاشت.

نقشه بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه 26 خردادماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

تعداد نماد های قرمزرنگ نقشه بازار امروز رفته رفته افزایش پیدا کرد. پالایش و دارا یکم به ترتیب یک و دو درصد ارزش خود را از دست دادند و دیگر صندوق های ETF سهامی هم عموما یک درصد عقب نشینی داشتند. دوران رهبری خودرویی ها بر بازار سرمایه به پایان رسیده است. هرچند خگستر و ورنا همچنان به فرایند صعودی ادامه می دهند و امروز صف خرید داشتند، اما کلیت گروه قرمز پوش بود و خساپا 1.5 و خودرو 2.3 درصد ارزش خود را از دست داد. همچنین تعداد زیادی از نماد های خودرویی از جمله خاهن و خزامیا امروز به صف فروش رسیدند. در گروه فلزات اساسی هر نماد ساز خودش را می زند. فگستر، فروی، فرآور، فتوساو فباهنر امروز افزایش قیمت قابل توجهی داشتند و اغلب به صف خرید رسیدند. میدکو و فولاد با قیمت روز گذشته معامله شدند، فجر و فرزین و فوکا قدم های کوتاهی در جهت صعود برداشتند، فملی، کویر، کیمیا، کاوه، هرمز و فخوز کمی عقب نشینی کردند و ذوب سه درصد ارزش خود را از دست داد. فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی رنگ سبز خود را تا پایان معاملات حفظ کردند. شپنا دو درصد، شبریز پنج درصد و شتران چند دهم درصد افزایش قیمت را پشت سر گذاشتند. در بین پتروشیمی ها هم پترول، نوری و شخارک بهترین عملکرد را از خود نشان دادند و به صف خرید رسیدند. دیگر نماد های گروه به جز شاروم و فارس، عموما فرایند صعودی آرامی داشتند. بانک ها امروز تیره رنگ بودند و اغلب با کمترین نوسان قیمت روبرو شدند. سرمایه گذاری ها، سیمان، هتل و رستوران، محصولات چوبی، حمل و نقل، استخراج زغالسنگ، قند و شکر، نیروگاه ها، لیزینگ ها، دارو، لاستیک، محصولات کاغذی و کاشی و سرامیک از گروه های قرمز بازار امروز هستند.

این گزارش به روزرسانی می شود...

منبع: فرارو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1683

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه 26 خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید