از نفی گرانی هتل ها تا بوی فرودگاه بین المللی پایتخت

به گزارش پیامک خنده، بیست و چهارمین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران درحالی به گفته یکی از کارشناسان آن به طرح زجرهای بخش خصوصی اختصاص یافت که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهمان ویژه آن بود.

از نفی گرانی هتل ها تا بوی فرودگاه بین المللی پایتخت

به گزارش خبرنگاران، محسن مهرعلیزاده ـ رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران ـ در این نشست متذکر شد:جلسات کمیسیون گردشگری در ادامه سلسله بحث های ارائه راه چاره و مشورت به دولت، مجلس و قوه قضاییه برگزار شده است.

بیشترین تاکید این نشست بر تدوین برنامه توسعه ملی گردشگری بود که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گفت: در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین حاضران از بخش دولتی درخواست کردند از برخوردهای سلیقه ای که پروژه های سرمایه گذاری را معطل نموده است، پرهیز و بخش خصوصی در کنار دولت، پذیرفته و به اختلافات و موازی کاری های بین دستگاهی انتها داده شود. همچنین بعضی فعالان گردشگری که معتقد بودند رییس جدید در مدت زمان باقی مانده نمی تواند معجزه کند، درخواست کردند؛ برای حل یک یا چند مشکل اساسی تمرکز شود.

ما حتی بوی ... جهت فرودگاه بین المللی پایتخت را نتوانستیم رفع کنیم

محمود نجفی عرب ـ رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران ـ با بیان این که بزرگترین مشکل صنعت گردشگری را در داخل کشور باید یافت، اظهار کرد: به عنوان یک فعال مالی حتی معتقدم بیش از 85 درصد مسائل تحریم به داخل کشور برمی شود. اگر بتوان دستگاه ها را در جذب گردشگر همسو کرد، می توان به پیروزیت رسید. متأسفانه تا به امروز این اتفاق نیفتاده است.

او که بزرگترین مشکل صنعت گردشگری ایران را ناهماهنگی دستگاه های ذی مدخل دانست، گفت: فرودگاه بین المللی تهران مصداق این ناهماهنگی ها است. ما حتی مشکل بوی تعفن در جهت این فرودگاه را نتوانسته ایم حل کنیم و بارها در قسمت پذیرش مسافران و گیت کنترل پاسپورت شاهد صحنه های نامناسبی بوده ایم. یا همین اتفاقی که اخیرا به خاطر گران فروشی در فرودگاه بین المللی شیراز اتفاق افتاده است و یا خراسان رضوی را در نظر بگیرید، با وجود این که یکی از مهمترین مقاصد گردشگری زیارتی به شمار می آید، ولی به خاطر همسو نبودن، روز به روز شمار گردشگران آن در حال کاهش است.

عضو کمیسیون گردشگری اتاق تهران تأکید کرد: نمی توان برنامه ملی برای توسعه گردشگری تنظیم کرد و در برنامه های پنجم و ششم توسعه به موضوع گردشگری پرداخت، اما ولی در خُرد با ناهماهنگی دستگاه های مختلف روبه رو شد.

پروژه های سرمایه گذاری گرفتار مدیریت سلیقه ای و قوانین موازی

صباغی ـ به نمایندگی از اتاق بازرگانی ایران ـ در نشست کمیسیون، مهمترین مشکل سرمایه گذاران گردشگری را قوانین سلیقه ای دانست و اظهار کرد: متأسفانه بسیاری از پروژه ها به خاطر وجود قوانین موازی و رفتارهای سلیقه ای مدیران گرفتار شده اند. در گذشته کمیته ای وجود داشت که این قوانین موازی را برای تسهیل کار سرمایه گذاران شناسایی می کرد، اما اکنون چنین کمیته ای وجود ندارد.

وی همچنین از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست کرد؛ برنامه ای برای طراحی مقاصد و جهتهای گردشگری به منظور ماندگاری طولانی تر مسافران تنظیم کند.

هتل های ایران گران نیستند

در ادامه شهرام شیروانی ـ دبیر جامعه هتلداران ایران ـ که در این جلسه کمیسیون حاضر شده بود، با ابراز گله از رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برگزاری نکردن جلسه تخصصی با هتلداران، اظهار کرد: مسائل این بخش آنقدر زیاد است که در چند دقیقه حل نمی شود. لطفا وقتی را مشخص کنید تا در این باره تخصصی گفت وگو کنیم.

وی در ادامه با نفی گرانی هتل های ایران، نرخ گذاری ها را وابسته به فصل سفر دانست و گفت: در این جریان هتلدار صرفا مقصر نیست، چرا که ما تنها با گردشگران خارجی کار نمی کنیم، مسافران ایرانی نیز مصرف نمایندگان هتل هستند و باید زمان سفر آن ها را نیز در نظر بگیریم. البته معتقدیم با توزیع زمانی و مکانی سفر می توان شرایط و نرخ ها را کنترل کرد.

این درحالی است که اکبر غمخوار در همین جلسه، ایران را کشوری گران از نظر گردشگری دانست و نرخ هتل ها، رستوران ها و ناوگان حمل و نقل را علت اصلی حاکم شدن این شرایط برشمرد.

دبیر جامعه هتلداران ایران نیز به اظهارات آژانس دارها درباره تکمیل ظرفیت هتل ها برای فرودین ماه سال آینده واکنش نشان داد و اظهار کرد: تمام هتل های ایران در ماه های فروردین و اردیبهشت ماه تکمیل ظرفیت نشده اند. باید اصفهان را کنار بگذارید، چون شرایط متفاوتی دارد و شهرهای دیگر در شرایط متفاوتی به سر می برند.

تهران هیچ امکاناتی برای گردشگران ندارد

در ادامه محمدرضا خائف ـ عضو کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران ـ با بیان این که در این شهر هیچ امکاناتی برای گردشگران خارجی وجود ندارد، اضافه نمود: دلیل اصلی این شرایط آن است که دولت تا به امروز اصلا برای صنعت گردشگری برنامه ریزی نداشته است، در صورتی که به راحتی می تواند گردشگری را جایگزین نفت کند.

او با اشاره به برخوردهای بازدارنده ای که با بعضی سرمایه گزاران خارجی اجرا شده است، اظهار کرد: دو سه سال پیش یک برند معتبر جهانی تمایل داشت پس از توافق برجام به ایران بیاید، ولی آنقدر عقب و جلو کردند که آن گروه منصرف شد، اما حالا بخش خصوصی پیروز شده همان برند را برای فاینانس، مارکتینگ، سرمایه گذاری و مدیریت هتل به ایران دعوت کند. باید از چنین حرکت هایی حمایت شود.

خائف که یکی از ایده پردازان طرح تغییر تعطیلات انتها هفته است، در این باره توضح داد: دو سال است که روی این موضوع کار می کنم. مخالفت های زیادی با آن شده است، ولی معتقدم از نظر جامعه شناسی، مالی و گردشگری موکول کردن تعطیلات انتها هفته به آدینه و شنبه منفعت بیشتری برای کشور دارد و از رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درخواست می کنم به طرح موضوع آن در هیات دولت بپردازد.

فاطمه مقیمی ـ عضو هیأت رییسه کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران ـ نیز اعلام کرد: انتظار می رود خانم دکتر احمدی پور به عنوان مدیر مدبر و یک دولت زن با نگاه مطلوب راهگشای مسائل باشد. در نگاه کلان، توسعه گردشگری می تواند در فراوری ناخالص داخلی تأثیرگذار باشد و کشور را از درآمد تک محصولی نجات دهد.

او که در حوزه حمل و نقل و لجستیک فعالیت دارد، اظهار کرد: قطعا توسعه ناوگان حمل و نقل، بازسازی و نوسازی آن که احتیاج اولیه گردشگری را تأمین می نماید اقداماتی می تواند باشد که در اولویت پیگیری دولت و رییس جدید این سازمان قرار گیرد.

حاشیه...

به گزارش خبرنگاران، در این نشست نمایندگانی از تشکل های بخش خصوصی گردشگری در حالی در کنار اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران، حضور داشتند که مدیران و معاون گردشگری زهرا احمدی پور را همراهی می کردند. این جلسه صبح امروز، سه شنبه 16 آذرماه با نیم ساعت تاخیر آغاز شد که به خاطر حضور معاون رییس جمهور در مراسم روز دانشجو باید رأس ساعت مقرر به انتها می رسید و همین مساله زمان و تعداد سخنرانی ها را محدودیت کرد.

برای همین اکبر غمخوار یکی از فعالان گردشگری در بخش خصوصی به یک دقیقه زمانی که برای سخنرانی دریافت نموده بود، معترض شد و بارها تذکرهایی را از رییس کمیسیون گردشگری دریافت کرد که غمخوار در واکنش، به مزاح گفت: جریان ما ارباب و رعیتی شده است؛ قرار بود جلسه ساعت هشت صبح آغاز شود و ما نیم ساعت نشستیم تا ارباب ها جلسه را آغاز نمایند، حالا ارباب ها نباید بگویند رعیت زودتر تمامش کند.

در انتها جلسه به درخواست زهرا احمدی پور قرار شد؛ اتاق بازرگانی طرح ها و موارد مشورتی خود را به همراه تعدادی از کارشناسان برای معرفی به اتاق فکر گردشگری معرفی کند و ترتیبی داده شود تا نمایندگان سایر تشکل های خصوصی در جلسه های این کمیسیون، مداوم حضور داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 781

به "از نفی گرانی هتل ها تا بوی فرودگاه بین المللی پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نفی گرانی هتل ها تا بوی فرودگاه بین المللی پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید