تولید 1260 میلیارد ریال صنایع دستی در سال 96 در استان مرکزی

به گزارش پیامک خنده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در سال 96 تولید صنایع دستی استان 1260میلیارد ریال بوده که این رقم نشان دهنده موفقیت این صنعت در استان است.

تولید 1260 میلیارد ریال صنایع دستی در سال 96 در استان مرکزی

به گزارش پیامک خنده به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیرکل این استان امروز سه شنبه 16 مردادماه 97 گفت: بیشترین تولیدات صنایع دستی استان مرکزی در سال 96 که تولید و بازار فروش مطلوبی را به خود اختصاص داده اند مربوط به گروه چوب شامل منبت چوب، معرق چوب، مشبک، منبت مشبک، گره چینی، خراطی، منبت معرق، پیکرتراشی، محرق و سوخت روی چوب و همچنین گروه فلز شامل قلم زنی، مشبک فلز، مسگری، احجام فلزی و چلنگری بوده است.

او تأکید کرد: حوزه صنایع دستی یکی از حوزه های اشتغال زا و پیروز در امر اقتصاد مقاومتی است. در حال حاضر برنامه ریزی هایی در جهت آموزش، حفظ و احیاء، حمایت از توسعه کمی و کیفی محصولات و فعالیت های بازرگانی صنایع دستی در حال انجام است تا بتوان به تولید و سطح مطلوب تر اقتصادی رسید.

سیدمحمد حسینی اضافه کرد: در حال حاضر بیشترین شمار بازارچه های دائمی صنایع دستی کشور را در استان مرکزی احداث کرده ایم تا بتوان برنامه های تئوری را به اقدامات عملی تبدیل کرد ازاین رو می توان امید داشت که تولید صنایع دستی در سال های نه چندان دور بسیار گسترده و اشتغال ایجادشده از این منظر قابل توجه باشد. بیشتر تولیدات سال گذشته استان مربوط به گروه چوب شامل منبت چوب، معرق چوب، مشبک، منبت مشبک، گره چینی، خراطی، منبت معرق، پیکرتراشی، محرق و سوخت روی چوب و همچنین آثار فلز شامل قلم زنی، مشبک فلز، مسگری، احجام فلزی و چلنگری بوده است.

او در ادامه گفت: در سال گذشته 72 دوره آموزشی برای فعالان صنایع دستی با هدف معرفی بازارهای جدید، بازاریابی، ایده های خلاق و نو و شیوه های مختلف فروش توسط اداره کل میراث فرهنگی استان برگزار شده تا گامی مؤثر در حمایت از این هنرمندان برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به صادرات صنایع دستی از استان، گفت: محموله های صادرات چمدانی صنایع دستی از این استان در رشته های میناکاری، گیوه دوزی، پیکرتراشی، قلم زنی، احجام چوبی، سفال، منبت و معرق بوده که به کشورهای آلمان، کانادا، هلند، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، ترکیه، فرانسه، ایتالیا و انگلستان ارسال شده است اما برای توسعه این روند و در ادامه صادرات مستقیم نیاز به همکاری اتاق بازرگانی، سازمان صنعت و معدن و گمرک است تا بتوان ارزآوری این محصول را نیز افزایش داد. البته در سال 96 میز مشترک گردشگری اتاق بازرگانی با همکاری اداره کل و اتاق استان راه اندازی شد تا بتوان از جهت گردشگری، صنایع دستی را نیز معرفی و پتانسیل های بالقوه این حوزه را بالفعل کرد.

حسینی در خاتمه گفت: صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت همراه با پرورش و بروز خلاقیت است که موجب انتقال بخش مهمی از فرهنگ و هنر این استان به نسل های آینده و معرفی به سایر کشورها خواهد شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 335

به "تولید 1260 میلیارد ریال صنایع دستی در سال 96 در استان مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید 1260 میلیارد ریال صنایع دستی در سال 96 در استان مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید