تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر چیست و کدام محصول مناسب تری است؟

به گزارش پیامک خنده، شیر پاک کن (Cleansing milk) و میسلار واتر (Micellar water) از محصولات بسیار پرطرف دار مراقبت از پوست هستند که برای پاک سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرند. اما این دو محصول در فرمولاسیون، مکانیسم عملکرد و نوع استفاده با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این مقاله از خبرنگاران مگ درباره شباهت و تفاوت شیرپاک کن و میسلار واتر صحبت می کنیم و مزایا و معایب آن ها را شرح می دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر چیست و کدام محصول مناسب تری است؟

میسلار واتر چیست؟

شناخت میسلار واتر و آگاهی در مورد مزایای آن سبب می شود تفاوت میسلار واتر و شیر پاک کن را بهتر درک کنید. میسلار واتر یک محلول پاک نماینده چندکاره است که با از بین بردن آلودگی ها می تواند پوست شما را تمیز، شفاف و شاداب کند. این محلول پاک نماینده آرایش صورت که شکلی شبیه به آب دارد حاوی میسل است. میسل ها نوعی سورفاکتانت (ماده فعال سطحی) هستند. سورفکتانت ماده ای است که جهت کاهش کشش سطحی بین مواد مختلف مانند دو مایع، گاز و مایع یا بین مایع و جامد مورداستفاده قرار می گیرد. این ماده دارای هر دو گروه آب گریز و آب دوست است. به عبارت دیگر، یک سورفکتانت هم یک جزء نامحلول در آب و هم یک جزء محلول در آب دارد. میسل ها با یکدیگر ترکیب می شوند و کره های بسیار کوچک و میکروسکوپی فراوری می نمایند. بخش داخلی یا هسته میسل ها آب گزیر و چربی دوست و غشای خارجی آن ها آب دوست است و آب را جذب می نماید. سبوم، آلودگی های محیطی و مواد آرایشی به میسل ها متصل شده و از پوست دفع می شوند؛ بنابراین میسل ها می توانند تا حد زیادی آلودگی های محیطی را از سطح پوست پاک نمایند. گفتنی است که میسل ها هیچ گونه تداخلی با تعادل فیزیولوژیک پوست ایجاد نمی نمایند.

مزایای میسلار واتر

  • گلیسیرین موجود در میسلار واتر پوست را آبرسانی و مرطوب می نماید؛ بسیاری از محصولات میسلار واتر حاوی گلیسیرین هستند و گلیسیرین می تواند رطوبت موجود در هوا را جذب کند و پوست را مرطوب نگه دارد.
  • به علت وجود میسل ها در این محلول جادویی، میسلار واتر می تواند به نحو کارآمدی آلودگی، گردوغبار، چربی و مواد آرایشی را از پوست پاک کند. بخش چربی دوست میسل می تواند به خوبی چربی و مواد آرایشی را در خود حل نماید و بخش آب دوست به زدودن و حل شدن آن ها از روی پوست یاری می نماید.
  • تمامی بخش های صورت را از جمله لب و چشم ها می توان با میسلار واتر پاک کرد.

معایب میسلار واتر

  • سورفاکتانت ها به طور گسترده در محصولات مرطوب نماینده، شوینده های کف نماینده و…مورد استفاده قرار می گیرند با این وجود مطالعات تازه نشان می دهد که سورفاکتانت های خشن به کار رفته در محصولات پاک نماینده ممکن است باعث ایجاد آسیب به مواد پروتئینی و چربی پوست شوند؛ هر چند میسل ها جزو سورفاکتانت های ملایم دسته بندی می شوند با این وجود هر نوع سورفاکتانت می تواند به پوست آسیب برساند و باعث سفتی، خشکی، آسیب به سد پوستی و تحریک شود. از طرف دیگر سورفاکتانت ها در طبیعت تجزیه نمی شوند و می توانند به محیط زیست آسیب برسانند.
  • برخی از افراد از محصولات آرایشی ضدآب استفاده می نمایند که تمیزکردن آن به چیزی بیشتر از میسلار واتر نیاز دارد. اگر آرایش چشم خود را به خوبی تمیز نکنید، ممکن است به یک بیماری به نام اختلال عملکرد غده میبومین (MGD) مبتلا شوید که از علائم آن می توان به خشکی و درد چشم اشاره نمود.

شیر پاک کن چیست؟

شیر پاک کن که یکی از قدیمی ترین محصولات پاک نماینده صورت محسوب می شود نوعی ماده مبتنی بر آب است که بافتی کرمی شکل دارد. این محصول شامل ترکیباتی از آب، الکل، گلیسیرین، اسیدهای آلفا هیدروکسی و مواد ضدعفونی نماینده است. شیرپاک کن ها علی رغم نامش از شیر ساخته نمی شود. بلکه نام این محصول به علت بافت و رنگ شیر مانند آن شیر پاک کن نام گذاری شده است؛ اما حاوی شیر نیست.

پس از استفاده از شیر پاک کن نیاز به آب دارید البته باید در نظر داشته باشید که شیر پاک کن با فیس واش تفاوت دارد چرا که مانند فیس واش کف نمی نماید و فرمولی متفاوت از این نوع پاک نماینده های صورت دارد. شیر پاک کن به لحاظ ساختاری نوعی امولسیون مایع با پایه لیپیدی است که به وسیله ترکیب شدن با ناخالصی ها و مواد آرایشی، آن ها را از سطح پوست پاک سازی می نماید. این محصول معمولاً دارای قدرت التیام بخشی و مرطوب نمایندگی بسیار قدرتمندی است و به همین علت هم از ایجاد التهاب، قرمزی و خشکی پوست جلوگیری می نماید و پوستتان را برای مراحل بعدی روتین زیبایی آماده می سازد.

مزایای شیر پاک کن

  • شیر پاک کن نسبت به سایر پاک نماینده های پوست مانند میسلار واتر و فیس واش مواد شیمیایی کمتری دارد و بیشتر از مواد طبیعی تشکیل شده است به همین علت نسبت به دیگر محصولات پاک نماینده پوست ملایم تر است و افرادی که پوست حساس دارند هم می توانند از آن استفاده نمایند.
  • شیرپاک کن برای پاک سازی دو مرحله ای عالی است. در پاک سازی دو مرحله ای اول آلودگی ها و مواد آرایشی از روی سطح پوست پاک می شوند و در مرحله دوم لایه های عمیق تر پوست و منافذ به خوبی پاک سازی می شوند و هر باکتری و آلودگی که در مرحله اول پاک سازی نشده در مرحله دوم از پوست پاک می شود. شیر پاک کن را می توانید در هر دو مرحله پاک سازی بهره ببرید چرا که این محصول نرمی و لطافت را به پوست بازمی گرداند و پوست را خشک و تحریک نمی نماید.
  • شیرپاک کن ها به طور معمول شامل اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) و بتا هیدروکسی (BHA) هستند که می توانند با کاهش سطح چربی پوست، جوش های پوستی را کاهش دهند.

معایب شیر پاک کن کن

  • شیر پاک کن کن به عنوان یک ماده پاک نماینده مبتنی بر آب به نسبت پاک نماینده های حاوی روغن ممکن است نتواند تمامی مواد آرایشی را از روی سطح پوست پاک کند. به همین منظور بهتر است برای مواقعی که آرایش نسبتاً سنگین و زیاد روی پوستتان دارید ابتدا با یک پاک نماینده آرایشی حاوی روغن پوستتان را به خوبی پاک سازی کنید و در مرحله دوم از شیر پاک کن بهره ببرید. این محصول هم مانند میسلارواتر برای پاک کردن آرایش های ضدآب کافی نیست.
  • شیر پاک کن برای پاک کردن نواحی حساس صورت مانند لب و چشم ها محصول مناسبی نیست؛ بنابراین تمام بخش های صورتتان را نمی توانید با شیر پاک کن تمیز کنید.

شباهت شیر پاک کن و میسلار واتر

تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر هر دو برای پاک سازی پوست مناسب هستند و می توانند آلودگی، گردوغبار، مواد آرایشی و چربی اضافی پوست را پاکسازی نمایند. هر دوی این محصولات می توانند در پاکسازی دومرحله ای مورد استفاده بگیرند و برای پاکسازی منافذ پوستی کارآمد باشند. مانند سایر محصولات مراقبت پوست در هنگام انتخاب میسلار واتر یا شیرپاکن باید نوع پوستتان را هم در نظر بگیرید.

تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر

یک تفاوت شیر پاک کن با میسلار واتر به مکانیسم عملکرد آن برمی شود. همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد میسلار واتر با فناوری میسل ها پوست را پاک سازی می نماید در حال که شیر پاک کن کن آب، الکل، گلیسیرین، اسیدهای آلفا هیدروکسی و مواد ضدعفونی نماینده است؛ به همین جهت ممکن است در هنگام پاک سازی سطحی شیر پاک کن مؤثرتر عمل کند؛ اما میسلار واتر پاک سازی عمقی تری نسبت به شیر پاک کن انجام می دهد و نفوذ این محصول در پوست نسبت به شیر پاک کن بیشتر است. از طرف دیگر هم تفاوت در مکانیسم اثر میسلار واتر و شیر پاک کن باعث می شود شیر پاک کن برای افرادی که پوست حساس دارند محصول بهتری باشد چرا که سورفاکتانت ها حتی اگر مانند میسل های موجود در میسلار واتر بسیار ملایم باشند باز هم ممکن است پوست را کمی تحریک و خشک نمایند.

مکانیسم تجزیه مواد دومین موردی است که باید به آن توجه کنید؛ فرق شیر پاک کن و میسلار واتر در مواد تشکیل دهنده سبب می شود شیر پاک کن کن ماده ای قابل تجزیه در طبیعت محسوب شود؛ اما میسلار واتر حاوی سورفاکتانت است و این مواد در طبیعت تجزیه نمی شوند؛ بنابراین اگر جزو کسانی هستید که تنها از محصولات دوستدار طبیعت استفاده می کنید میسلار واتر نمی تواند محصول مناسبی برای شما باشد.

فرق شیر پاک کن با میسلار واتر در نحوه استفاده هم مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید؛ برای تمیزکردن صورتتان با شیر پاک کن کافی است چند قطره از آن را روی انگشتان بریزید؛ آن را همه جای صورت ماساژ دهید و سپس بشویید یا با پارچه نمدار آن را تمیز کنید. برای تمیزکردن صورتتان با میسلار واتر کافی است یک پد پنبه ای را گلوله پنبه ای را آغشته به میسلار واتر کنید و با آن صورتتان را تمیز کنید؛ پس از استفاده از میسلار واتر نیازی به آب ندارید.

دیگر تفاوت میسلار واتر و شیر پاک کن به این مسئله برمی شود که شیر پاک کن برای تمیزکردن نواحی حساسی مانند دور چشم و لب محصول مناسبی نیست؛ اگر چشمانتان را به شیر پاک کن تمیز کنید ممکن است دچار سوزش چشم شوید؛ در حالی که میسلار واتر برای تمیزکردن این نواحی فرمولاسیون بهتری دارد.

شیر پاک کن بهتر است یا میسلار واتر؟

در این مطلب ضمن معرفی خصوصیات، مکانیسم، مزایا و معایب شیر پاک کن و میسلار واتر به تفاوت بین این دو محصول پاک نماینده پرداختیم؛ اما سؤالی که احتمالاً برایتان پیش آمده این است که کدام یک از این دو محصول برای پاک کردن پوست بهتر است؟ برای پاسخ دادن به این سؤال باید به نحوه کاربری این دو محصول و نوع پوستتان توجه کنید؛ البته مسئله آلودگی محیط زیستی هم برای افرادی که تنها از محصولات دوستدار طبیعت استفاده می نمایند موردی است که در هنگام انتخاب بین این دو محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر پوست حساس دارید و بین انتخاب میسلار واتر و شیر پاک کن مردد هستید بهتر است شیر پاک کن را انتخاب کنید که با دارا بودن مواد طبیعی بیشتر نسبت به میسلار واتر برای پوست های حساس انتخاب بهتری است.

میسلار واتر و شیر پاک کن هر دو مزایا و معایبی دارند و برای این که بیشترین بازدهی را از این محصولات داشته باشید بهتر است شیر پاک کن یا میسلار واتر را در پاک سازی دو مرحله ای همراه با یک محصول دیگر بهره ببرید. البته میسلار واتر و شیر پاک کن را با یکدیگر هم می توانید بهره ببرید به این صورت که ابتدا صورتتان را با میسلار واتر تمیز کنید تا منافذ پوستتان به خوبی پاک سازی شود و در مرحله دوم با استفاده از شیر پاک کن آلودگی های به جای مانده روی پوست را تمیز کنید و با استفاده از بافت نرم و لطیف شیر پاک کن نرمی و رطوبت را به پوست بازگردانید.

منابع: upcirclebeauty, newfemme

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2267

به "تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر چیست و کدام محصول مناسب تری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت شیر پاک کن و میسلار واتر چیست و کدام محصول مناسب تری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید