با مصرف این نوع قهوه از کبد خود حفاظت کنید

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا) - عملکرد های کبد در ساختار بدن آن قدر متفاوت و متنوع هستند که شاید بتوان گفت به صد ها مورد می رسند. از میان این عملکرد ها و نقش های مختلف، می توان به این موارد بسیار مهم اشاره نمود؛ متابولیسم مواد غذایی مصرف شده، تصفیه سموم از جریان خون، یاری به بدن در لخته سازی خون به اندازه طبیعی و دفع سلول های خون قدیمی.

با مصرف این نوع قهوه از کبد خود حفاظت کنید

مراقبت از کبد و تامین احتیاج های این اندام داخلی مهم باید یکی از اولویت های اصلی در زندگی همه ما انسان ها باشد. خوش بختانه، یکی از نوشیدنی هایی که به محافظت از سلامت کبد یاری می نماید و محبوبیت بسیار زیادی هم در سراسر دنیا دارد، قهوه است. اما از قلم نیاندازید که منظور متخصصان تغذیه از قهوه ای که به حفظ و ارتقای سلامت کبد یاری می نماید، همواره قهوه های ساده و بدون انواع ترکیبات قندی طبیعی و مصنوعی است.

قهوه برای پیشگیری از سیروز کبدی

متخصصان تغذیه می گویند که قهوه نه تن ها می تواند نوشیدنی مفیدی برای آغاز روز باشد، بلکه به چند علت کلیدی می تواند سلامت کبد را ارتقا دهد. درواقع، مطالعات متعددی نشان داده اند که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سیروز کبدی را پایین بیاورد و بعلاوه از کبد در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب محافظت کند.

سیروز کبدی جزو بیماری های خطرناک کبد است که در آن نوعی بافت آسیب دیده جایگزین بافت کبد سالم می گردد و برای همواره به کبد آسیب می رساند. بیماری کبد چرب هم زمانی اتفاقی می افتد که مقادیر بالایی از چربی و کلاژن درون کبد و اطراف این اندام حیاتی جمع شوند.

بنابراین، قهوه دقیقا چطور به محافظت از سلامت کبد یاری می نماید؟ واقعیت این است که قهوه از یک سو تجمع چربی در کبد را کاهش می دهد و از دیگرسو اندازه آنتی اکسیدان های محافظ را در کبد بیشتر می نماید، درحالی که همین آنتی اکسیدان ها فعالیت رادیکال های آزاد را خنثی می نمایند و درنتیجه مانع از آسیب های سلولی می شوند. یکی از مطالعات مجله Nutrients این فرضیه را مطرح نموده است که قهوه می تواند به پیشگیری از پدید آمدن بافت های آسیب دیده کبدی یاری کند و درنتیجه احتمال ابتلا به سیروز کبدی را کاهش بدهد.

چه نوع قهوه ای برای کبد مفید است؟

اگر واقعا می خواهید با نوشیدن قهوه به حفظ و ارتقای سلامت کبدتان یاری کنید، همواره باید قهوه را به صورت تلخ بنوشید. کسانی که همواره از انواع شیرین نماینده های طبیعی یا مصنوعی همراه با قهوه استفاده می نمایند یا به مصرف قهوه های همراه با خامه عادت دارند، درنهایت خودشان را از مزیت های مهم قهوه برای کبد محروم می نمایند. افراد مبتلا به مسائل کبدی بیشتر از دیگران باید به رعایت این اصل مهم توجه داشته باشند.

مطالعات علمی نشان داده اند که افزایش استفاده از قند های افزوده می تواند به مرور زمان به کبد آسیب برساند. بنابراین، اگر هنوز به بیماری های کبدی مبتلا نشده اید و به مصرف ترکیبات شیرین یا خامه ای همراه با قهوه اصرار دارید باید مصرف این ترکیبات افزودنی را به حداقل برسانید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1895

به "با مصرف این نوع قهوه از کبد خود حفاظت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مصرف این نوع قهوه از کبد خود حفاظت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید