ایران 3 موضوع استاندارد تازه در نشست کمیته بین المللی استاندارد های فناوری نانو پیشنهاد کرد

به گزارش پیامک خنده، در نشست کمیته بین المللی استاندارد های فناوری نانو که هم اکنون به صورت مجازی درحال برگزاری است ایران 3 موضوع استاندارد تازه را پیشنهاد کرد.

ایران 3 موضوع استاندارد تازه در نشست کمیته بین المللی استاندارد های فناوری نانو پیشنهاد کرد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، اجلاسیه کمیته فنی استاندارد های فناوری نانو سازمان بین المللی استاندارد (ISO/TC 229)، از تاریخ 8 الی 19 ماه نوامبر 2021 (17 الی 28 آبان ماه 1400) با حضور فعالانه نمایندگان کشور ایران و بیش از 20 کشور دیگر عضو این کمیته در حال برگزاری است.

با توجه به شرایط شیوع بیماری کوید 19، این اجلاسیه نیز مشابه سه دوره قبل به صورت آنلاین برگزار می گردد. در این اجلاسیه دو پیش نویس استاندارد که با مسئولیت ایران در حال تدوین و توسعه است، در کمیته بین المللی ارائه شد و متخصصان و کارشناسان حاضر در جلسات از سایر کشورها، به بحث و گفتگو در خصوص این پیش نویس ها پرداختند.

با اجماع متخصصان حاضر در این جلسات مقرر شد که این دو پیش نویس استاندارد برای رای گیری کشور های عضو ارسال گردد. عناوین این دو استاندارد بین المللی به توضیح زیر است:

فناوری نانو - سطوح و پوشش های فوق آب گریز - مشخص مشخصات و ارزیابی عملکرد

فناوری نانو - منسوجات حاوی نانومواد و نانوساختار ها - ارزیابی عملکرد فوق آب گریزی و دوام

بعلاوه در این اجلاسیه، به صورت اولیه تدوین استاندارد با سه موضوع نو از سوی ایران در کمیته TC 229 پیشنهاد شد که مورد استقبال متخصصان حاضر نهاده شد. عناوین پیشنهادی این سه استاندارد عبارت است از:

فناوری نانو - نانوامولسیون های حاوی mRNA برای کاربرد های پزشکی - مشخص مشخصات و روش های مقدار گیری

پایش پایداری ساختاری پروتئین های در معرض نانومواد با استفاده از روش طیف سنجی جرمی MALDI-TOF

نانوسوسپانسیون های طلای تلفیق شده با سیستم های بیولوژیک - مشخص مشخصات و روش های مقدار گیری

علاوه بر پیشنهاد های نو ارائه شده از سوی ایران، 2 موضوع استاندارد دیگر که پیشنهاد آن ها در اجلاس قبلی ارائه شده بود، در مرحله رای گیری به وسیله کشور های عضو کمیته بین المللی می باشد. در صورتی که این 2 موضوع استاندارد در رای گیری مورد پذیرش اعضا قرار گیرد، تدوین آن ها با مسئولیت ایران شروع خواهد شد. موضوع این دو استاندارد به صورت زیر می باشد:

ارزیابی عملکرد سوسپانسیون های ضدعفونی کننده حاوی نانومواد مورد استفاده برای حذف کوید 19 از سطوح

تشخیص رهایش نانواشیا در ماسک های تنفسی ساخته شده با استفاده از فناوری نانو

اجلاسیه های دوره ای کمیته فنی استاندارد های فناوری نانو ایزو هر شش ماه یکبار برگزار می گردد و هدف از این اجلاس ها، مشخص سیاست ها و برنامه های کاری این کمیته برای تدوین استاندارد های بین المللی فناوری نانو و بحث و آنالیز در خصوص پروژه ها و پیشنهاد های استاندارد ارائه شده از طرف کشور های عضو اصلی است. بعلاوه رسیدن به اجماع جهانی در خصوص موضوعات نو کاری و همکاری با سازمان های بین المللی و منطقه ای در حوزه تدوین استاندارد های فناوری نانو از دیگر اهداف این اجلاس هاست.

تا به امروز 9 استاندارد بین المللی در حوزه فناوری نانو با مسئولیت ایران و با بهره مندی از دانش و تجربه متخصصان ایرانی تدوین و منتشر شده و دهمین آن ها نیز با موضوع ارزیابی سمیت و جذب زیستی نانومواد فراوری شده در حالت سوسپانسیون، نهایی شده است که به زودی به وسیله سازمان ایزو منتشر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2051

به "ایران 3 موضوع استاندارد تازه در نشست کمیته بین المللی استاندارد های فناوری نانو پیشنهاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران 3 موضوع استاندارد تازه در نشست کمیته بین المللی استاندارد های فناوری نانو پیشنهاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید