امیدواریم خواهرخوانده ها میزبان چهل سال، تهران باشند

به گزارش پیامک خنده، سیف اله صمدیان، بنیان گذار و دبیر جشن تصویر سال گفت: تهران به عنوان پایتخت کشور، یک شهر معمولی نبوده و در واقع می گردد از این شهر به عنوان ایران کوچک یاد کرد.

امیدواریم خواهرخوانده ها میزبان چهل سال، تهران باشند

به گزارش خبرنگاران، سیف اله صمدیان، عکاس پیشکسوت و برنده جایزه ورلدپرس فوتو درباره بخش ویژه چهل سال، تهران در هفدهمین دوره تصویر سال به خبرنگاران گفت: استمرار شانزده سال همراهی و همدلی هنرمندان با این رویداد مستقل هنری که بدون بودجه دولتی شکل گرفته و به کار خود ادامه داده است، ما را بر آن داشت که در خاتمه چهار دهه ی، آثار هنرمندان عکاس، فیلم ساز، طراحان گرافیک و کاریکاتوریست را که درباره شهر تهران فراوری شده اند، با حمایت و همراهی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، در بخش ویژه نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر با عنوان مسابقه و نمایشگاه چهل سال، تهران به نمایش بگذارد به همین منظور به وسیله فراخوان خاص سراسری هنرمندان را دعوت به حضور در این بخش کردیم.

دبیر جشن تصویرسال تاکید نمود، در بخش عکاسی، کاریکاتور و پوستر آثار مربوط به رویدادهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری در شهر تهران در فاصله زمانی 1357 تا 1398 مورد نظر بوده و در بخش فیلم هم تنها فیلم های مستند پذیرفته خواهد شد.

سیف اله صمدیان توضیح داد که گردآوری و برگزاری مسابقه و نمایشگاه بخش ویژه چهل سال، تهران فرصت مغتنم و ارزشمندی است که علاوه بر نمایش این آثار مهم هنری و تاریخی در پایتخت ایران، آثار هنرمندان خلاق ایرانی، در دیگر پایتخت های جهان و یا حداقل در خواهرخوانده های تهران نیز به نمایش گذاشته گردد و ما در حال پیگیری اجرای این پیشنهاد به وسیله شهرداری تهران هستیم، زیرا فرهنگ و هنر ایران و ایرانی بزرگترین گمشده جهانی سیاست زده چهار دهه گذشته بوده است.

این عکاس و مستندساز در پاسخ به احتمال حذف بخشی از رویدادها و روندهای تاریخی چهل سال گذشته در این نمایشگاه پاسخ داد: تجربه نشان داده که ظرفیت جامعه امروز ایران در بیشتر موارد بالاتر از ظرفیت مسوولان سیاسی و رسانه های رسمی بوده است و ناگفته پیداست که با گسترش انقلاب دیجیتال و حضور چشم گیر و انکارناپذیر دوربین های موبایل این پیش تازی به شکل چشم گیری نمود پیدا نموده است که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم واقعیت به این روشنی را در جامعه هضم کنیم. بنابراین ما تا جایی که توانستیم سعی کردیم در فضای محدود خودمان و به دور از سیاست زدگی های رایج، فضای امن فرهنگی برای همه طیف های فکری جامعه هنری ایران ایجاد کنیم که طبیعتا ارایه آثار این بخش نیز، در دوره هفدهم به همان روش و منشی خواهد بود که در شانزده دوره گذشته به دست آورده ایم.

صمدیان با اشاره به این نکته که تهران تنها شهری در ایران است که تعداد زیادی فیلم مستند درباه آن ساخته شده است، افزود: مرور چهل سال فیلم های مستند منتخب درباره شهر تهران اهمیت ویژه ای در این رویداد دارد.

دبیر هفدهمین جشنواره فیلم تصویر آثار دریافت شده توسط دبیرخانه این رویداد مهم هنری را بیش از سال های قبل برشمرده و درباره نمایش آثار بخش چهل سال، تهران شرح داد: برگزیده ای از بخش عکس، گرافیک و کاریکاتور به صورت چند رسانه ای در طول برپایی نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران ارایه می گردد؛ همچنین بخش ویژه ای از آثار منتخب نیز طی فروردین سال 1399 در عمارت اتحادیه تهران به عنوان هدیه نوروزی شهرداری تهران نمایش داده خواهد شد.

صمدیان گفت، فیلم های مستند منتخب بخش ویژه چهل سال، تهران در طول برگزاری جشنواره فیلم تصویر از دوم تا 23 اسفندماه 1398 در سالن ناصری خانه هنرمندان ایران همزمان با نمایشگاه تصویر سال اکران خواهند شد.

دبیر هفده دوره نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر، با تاکید بر اینکه فرصت شرکت در بخش چهل سال، تهران تنها تا پانزدهم بهمن باقی است، اضافه نمود: هنرمندان می توانند در بخش فیلم مستند، کاریکاتور و پوستر حدبیشتر پنج اثر و در بخش عکس حدبیشتر 10 اثر به دبیرخانه این رویداد ارسال نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 737

به "امیدواریم خواهرخوانده ها میزبان چهل سال، تهران باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیدواریم خواهرخوانده ها میزبان چهل سال، تهران باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید