7 کاری که نمی دانستید مغز را تغییر می دهند

به گزارش پیامک خنده، روزیاتو/تا به حال شده آرزو نموده باشید که خیلی سالم تر، مثبت اندیش تر و باهوش تر شوید؟ خبرهای خوبی برایتان داریم. با چند کار ساده می توانید مغزتان را به مرحله جدیدی برسانید.

7 کاری که نمی دانستید مغز را تغییر می دهند

1- دست از نق زدن بردارید

نق زدن عادت تان که گردد، مغزتان دستخوش تغییرات متعددی می گردد، تغییراتی که سوگیری ای منفی در شما ایجاد می نمایند و حتی ممکن است در نهایت به افسردگی بیانجامند. به جای شکایت از سختی های زندگی، بهتر است زیر نور آفتاب بروید، قدم بزنید و مدیتیشن کنید. روانشناسان دانشگاه کارولینای شمالی دست به آزمایشی زدند و متوجه شدند کسانی که هر روز 20 دقیقه به چیزهای مثبت فکر می نمایند، هم فکر آگاهی بیشتری پیدا می نمایند هم علائم بیماری در آن ها کمتر می گردد.

2- قدر داشته هایتان را بدانید

در سرانجام هر روز دست کم سه چیز پیدا کنید که شاکرشان هستید. به گفته روانشناسان این تمرین سطح سروتونین را در مغز بالا می برد. سروتونین برای عملکرد مناسب قشر پیش پیشانی لازم است، بخشی از مغز که کار درون نگری و حفظ تعادل عاطفی را بر عهده دارد و بنابراین سروتونین به آن یاری می نماید تا بر الگوهای هراس پیشین خود مسلط شوید. به کارهای مثبتی که در طول روز انجام دیده اید با جزئیات فکر کنید. می توانید حتی آن ها را بنویسید.

3- افکار منفی را بیان کنید

احساسات منفی تان را روی کاغذ آورید. خجالت نکشید. دست به کار شوید و آن ها را بنویسید. دانشمندان می گویند پردازش زبانی احساسات فعالیت بخش آمیگدال، مرکز ترس در مغز، را کاهش می دهد و بنابراین اضطراب را کم می نماید. هر چه بخش آمیگدال مغز آرام تر باشد، شما هم فرد شادتری خواهید بود.

4- با دیگران معاشرت داشته باشید

تحقیقی در سال 2010 در دانشگاه میشیگان نشان داد وقت گذرانی با دوستان یا صرفاً حضور در یک فضای فیزیکی یکسان با دیگران، فواید زیادی برای مغز دارد. معاشرت گسترده با افراد باهوش و دارای ثبات عاطفی می تواند مغز را دستخوش تغییرات مثبتی کند.. شما می توانید به احساسات و نگرش های رفتاری دیگران دچار شوید. به این پدیده سرایت اجتماعی یا عاطفی هم گفته می گردد.

5- یک نفر را بغل کنید

بغل کردن معجزه می نماید. یک آغوش گرم باعث ترشح دوپامین در مغز می گردد که به هورمون لذت مشهور است. دقیقاً به همین دلیل است که فوراً احساس امنیت و آرامش می کنید. دانشمندان می گویند بغل کردن فشار خون و اضطراب را کاهش می دهد و روحیه را تقویت می نماید.

6- همزمان چند کار را با هم انجام ندهید

به جای انجام همزمان چند کار، در آن واحد فقط یک کار را انجام دهید. وقتی با تلفن صحبت می کنید و همزمان چرخی هم در اینترنت می زنید و یک پیغام هم می دهید، شاید فکر کنید که در حال اجرا همزمان چند کار هستید. اما تحقیقات نشان می دهد کوشش برای تمرکز بر روی بیش از یک چیز به طور همزمان، بازدهی را تا حدود 30 درصد کاهش می دهد. بنابراین آن چیزهایی که باعث پرت شدن حواس تان می گردد را حذف کنید و تمرکزتان را بر انجام یک کار واحد ظرف مدت زمانی محدود بگذارید. کارتان را که تمام کردید، یک استراحت کوتاه به خودتان جایزه دهید، مثلاً کمی ورزش کنید، یک فنجان چای بنوشید یا تماس کوتاهی بگیرید.

7- موسیقی مناسب گوش کنید

خوشبختانه خبرهای خوبی برایتان داریم. برای آنکه در کارتان بازدهی داشته باشید لازم نیست موسیقی را قطع کنید. در حقیقت گوش دادن به موسیقی مناسب باعث فراوری امواج آلفا در مغز می گردد، امری که به شما احساس آرامش می بخشد.

البته این ها تنها کارهایی نیستند که می توانید برای بهبود عملکرد مغزتان انجام دهید. خنده، چرت زدن، نوازش حیوان خانگی تان، تنفس هوای تازه، قرار دادن خود در معرض نور بیشتر و هر کار سالم دیگری که روحیه تان را بهتر کند هم برای مغزتان مفید است.

منبع: همگردی
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1691

به "7 کاری که نمی دانستید مغز را تغییر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 کاری که نمی دانستید مغز را تغییر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید