گزارش فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن

به گزارش پیامک خنده، معاون وزیر ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات لیست درگاههای فروش فیلترشکن و VPN را در خردادماه به مرکز ملی فضای مجازی و دادستانی ارائه نموده است.

گزارش فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن

به گزارش گروه رسانه های پیامک خنده، حمید فتاحی در مصاحبه با مهر، در واکنش به اظهارات معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور مبنی بر اینکه بخش اعظمی از اطلاعات فروشندگان VPN در اختیار وزارت ارتباطات است با اشاره به اینکه این موضوع از سوی وزیر ارتباطات در مجلس به صورت شفاف شرح داده شده است، گفت: با وجودی که مقابله با فیلترشکن ها فشارهایی از سطوح مختلف به وزارت ارتباطات وارد می نماید اما به راحتی می بینیم که یک سری افراد با استفاده از امکانات داخل کشور و اعلام شماره حساب و تلفن از درگاه بانکی اقدام به فروش فیلترشکن می نمایند و زمانی که ما آن را به مراجع قضایی و دستگاههای نظارتی اعلام می کنیم، با این پاسخ روبرو می شویم که راه چاره برخورد قانونی وجود ندارند و یا قاضی نمی تواند به مواد قانونی استناد نموده و اینها را مجرم تلقی کند. به همین دلیل برایشان حکمی در نظر گرفته نمی گردد.

وی اضافه کرد: این سوال از سوی وزیر ارتباطات در مجلس نیز مطرح شده که چه قدرت مافیایی پشت صحنه است که زمانی که کل حاکمیت در برخورد با یک موضوعی متفق القول هستند اما یک سری این اقدام مجرمانه را به راحتی انجام می دهند.

لیست درگاههای تبلیغات و فروش VPN را گزارش کردیم

معاون وزیر ارتباطات گفت: ما در تاریخ 21 خردادماه 98 یک لیستی را از درگاههایی که به صورت آشکار اقدام به تبلیغات و فروش VPN می نمایند به مرکز ملی فضای مجازی اعلام کردیم و برای پیگیری نیز مرکز ملی فضای مجازی اعلام نموده که این لیست را به دادستانی ارجاع داده است. با این وجود این موضوع از سوی معاون دادستانی مطرح شده که وزارت ارتباطات اگر اطلاعی از فروشندگان VPN دارند به ما اطلاع بدهند. این درحالی است که ما این موضوع را پیش از اینها اطلاع داده ایم.

وی در پاسخ به این که درخواست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور این است که وزارت ارتباطات اگر از مافیای فیلترشکن ها مستندی دارد، آن را اعلام کند، اضافه کرد: مستندات تعیین است و زمانی که افراد به راحتی در فضای مجازی در حال تبلیغ فیلترشکن هستند و شماره درگاه بانکی اعلام می نمایند تا پول خرید را به حسابشان واریز نمایند، دیگر چه مستنداتی مدنظر است؟ همه این موارد شناسایی و اعلام شده است.

فتاحی گفت: حتی گفته می گردد که دستگاههای نظارتی دیگر هم هر یک لیست های متفاوتی از 2 تا 3 فروشنده VPN به دادستانی اعلام نموده اند. منتها مشکل این است که یک عزم پایدار و جدی در این باره وجود ندارد. قاضی نمی تواند به مواد قانونی استناد کند و یا خلا قانونی برای برخورد با این عوامل وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: مطابق اظهارات وزیر، معلوم نیست چه دست های پشت پرده و چه قدرتی وجود دارد که این افراد می توانند به راحتی فعالیت نمایند؟

شناسایی IP فروشندگان VPN توسط پلیس فتا

وی اضافه کرد: در این مرحله احتیاج به شناسایی IP فروشندگان VPN نیست و در مراحل بعدی اگر احتیاج باشد، پلیس فتا یا هر دستگاه نظارتی می تواند از این طریق به متخلفان دست یابد. اما در این مرحله آنچه واضح است اینکه فروشندگان هم اکنون به صورت آشکار و به راحتی در فضای مجازی فعالیت می نمایند، تبلیغ فروش VPN می نمایند و به وسیله درگاه رسمی بانکی کشور پول جابجا می نمایند، بدون آنکه جرمی برایشان در نظر گرفته گردد.

به گزارش مهر، به تازگی جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور یکی از موانع مهم در مورد ساماندهی خرید و فروش فیلترشکن و VPN را عدم وجود اطلاعات دقیق در زمینه میزان درآمد افراد و یا شرکت های فعال در این زمینه عنوان نموده و گفته است که وزارت ارتباطات هیچ گزارش مستندی از میزان درآمد ادعایی و حجم ترافیک این شرکتها ارائه نداده است.

به گفته وی، بخش اعظمی از اطلاعات فنی و میزان ترافیک فروشندگان VPN و IPهای مربوطه در اختیار وزارت ارتباطات است، تا زمانی که اطلاعات یادشده از سوی این وزارتخانه اعلام نگردد نمی توان از میزان درآمد آن ها آگاه شد و یا نسبت به وجود مافیا اظهارنظر کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 504

به "گزارش فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش فهرست درگاههای تبلیغات و فروش فیلترشکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید