چین در عمق 10هزارمتری زمین در پی چه می شود؟

به گزارش پیامک خنده، دانشمندان چینی آغاز به حفر حفره ای به طول 10000 متر (32808 فوت) در زمین نموده اند که عمیق ترین حفره ای است که تا به امروز در این کشور حفر شده است.

چین در عمق 10هزارمتری زمین در پی چه می شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، این تیم امیدوار است که با حفاری به وسیله 10 لایه سنگ، به صخره هایی از دوره کرتاسه، لایه ای که به سیستم کرتاسه معروف است، دست یابد که قدمت آن به 145 میلیون سال می رسد. به گزارش بلومبرگ، این پروژه که روز سه شنبه شروع شد، می تواند برای شناسایی منابع معدنی و بعلاوه یاری به ارزیابی خطرات زیست محیطی مانند زلزله و فوران های آتشفشانی مورد استفاده قرار گیرد.

این حفره اگرچه عمیق است، اما عمیق ترین حفره ساخته شده به وسیله انسان روی زمین نخواهد بود، در شبه جزیره کولا در شمال غربی روسیه بزرگترین حفره جهان حفر شده است. این پروژه که از 24 مه 1970 تا درست پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه داشت، عمیق ترین شاخه چاله را به 11034 متر (36201 فوت) زیر سطح دریا رساند.

بیشتر بخوانید:

ظاهر شدن صلیب مسیح در فضا!/ عکس

افراد خاصی در ایران این خودرو را سواراند!/ عکس

این تیم متوجه شد که سنگ های اعماق زمین بسیار مرطوب تر از آن چیزی هستند که انتظار داشتند. قبل از اینکه حفاری ها به این نتیجه برسند، دانشمندان فکر می کردند که آب به این عمق سنگ نفوذ نمی کند. آنها بعلاوه انتظار داشتند لایه ای از بازالت را در زیر گرانیت این قاره بیابند، زیرا این همان چیزی است که در پوسته اقیانوسی پیدا شده است. در عوض، آنها دریافتند که در زیر گرانیت آذرین، گرانیت دگرگونی وجود دارد. از آنجایی که پوسته قاره ای تا انتهای آن گرانیت بود، این شواهدی برای تکتونیک صفحه ای بود.

متن کامل این گزارش اینجا است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2228

به "چین در عمق 10هزارمتری زمین در پی چه می شود؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چین در عمق 10هزارمتری زمین در پی چه می شود؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در عمق 10هزارمتری زمین در پی چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید