چند نوع کما داریم؟! ، راه حل های درمانی کما

به گزارش پیامک خنده، کما حالتی است که در آن فرد هوشیار نیست و واکنشی نسبت به دنیای پیرامون خود ندارد که این حالت می تواند انواع گوناگونی داشته باشد.

چند نوع کما داریم؟! ، راه حل های درمانی کما

به گزارش خبرنگار ، کما حالتی است که فرد در آن اصلا هوشیار نیست، در چنین وضعیتی شاید از دنیای پیرامون خود خبر داشته باشد و شاید هم خیر اما نکته ای که در اینجا تاکید می گردد این است که؛ حالت کما، یک بیماری یا مریضی نیست!

این حالت درمان و انواع مختلفی دارد که امروز میخواهد به آن بپردازد.

کما حالتی است که بیمار در آن هوشیاری خود را تا حد زیادی از دست می دهد و دیگر قادر به پاسخگویی به محرک ها و تحریکات خارجی نیست.

در این حالت بیمار نمی تواند به هیچ طریقی با محیط خارج ارتباط برقرار کند و معمولاً با آسیب وسیع مغز یا آسیب بخش هایی از ساقه مغز که وظیفه حفظ هوشیاری را برعهده دارند، همراه است.

باید به این نکته توجه کنید که کما یک مریضی نیست، بلکه علامتی از یک مریضی یا واکنشی به یک حادثه است که برای بدن فرد اتفاق افتاده است.

اکثر کماها بیشتر از 4 هفته طول نمی کشند. بعضی از کسانی که به کما می روند، پس از این مدت به سمت زندگی نباتی پیش می روند.

اغلب بیمارانی که پس از یک حادثه به کما می روند، پس از خارج شدن از کما با مسائل تنفسی در راه هوایی فوقانی روبرو می شوند و قادر به تکلم صحیح نیستند.

در بعضی موارد پس از به هوش آمدن بیمار، بازآموزی و به خاطر آوردن بسیاری از چیز ها از جمله حرف زدن و به خاطر آوردن خود شخص، ممکن است لازم باشد.

انواع مختلف کما

انواع مختلف کما عبارتند از:

  • حالت نباتی پایدار

این حالت یک بی هوشی شدید است. فرد نسبت به محیط اطراف خود بی اطلاع است و قادر به حرکت کردن نیست.

در این حالت ممکن است فرد به هوش بیاید، اما با این وجود باز هم قادر به انجام هیچ واکنشی نیست.

در حالت نباتی پایدار تنها سیستم های تنفسی، گردش خون و چرخه خواب و بیداری قادر به فعالیت هستند.

  • آسیب مغزی ناشی از فقدان اکسیژن

این حالت به علت عدم رسیدن اکسیژن به مغز به وجود می آید. کمبود اکسیژن برای چند دقیقه باعث مرگ سلول های بافت مغز می گردد.

این اختلال می تواند به علت حمله قلبی (ایست قلبی) ضربه به سر یا تروما، غرق شدن، مسمومیت یا مصرف بیش از حد مواد مخدر به وجود بیاید.

  • آنسفالوپاتی متابولیک سمی (Toxic-metabolic encephalopathy)

این وضعیت یک اختلال حاد در عملکرد مغز است که علائمی مانند گیجی یا هزیان دارد. این حالت معمولا برگشت پذیر است. علل این اختلال متفاوت است و می توانند شامل مواردی مانند بیماری های سیستمیک، عفونت، نقص عضو و یا سایر علل مختلف باشد.

  • سندرم قفل شدگی

این حالت یک بیماری عصبی نادر است. به جز عضلات چشم سایر عضلات فلج می شوند. در سندرم قفل شدگی فرد بیدار و هشیار است و ذهنی سالم و طبیعی دارد.

اقدامات درمانی که هنگام بروز گرمازدگی باید صورت گیرد

  • مرگ مغزی

توقف غیرقابل بازگشت عملکرد مغز را مرگ مغزی می گویند. مرگ مغزی علل مختلفی می تواند داشته باشد.

آیا درمان موثری برای کما وجود دارد؟

درمان کما به علت کما بستگی دارد. افراد بیمار باید تمام اطلاعاتی را که در خصوص بیمار می دانند به پزشک بگویند. این اطلاعات می توانند در مشخص علت کما تاثیر چشمگیری داشته باشد.

اگر نوع کما برگشت پذیر باشد، اقدامات فوری پزشکی الزامیست. به عنوان مثال اگر کما به علت عفونت بروز نموده باشد ممکن است آنتی بیوتیک ها موثر باشند یا اگر کما به علت شوک دیابتی اتفاق افتاده باشد، گلوکز می تواند در درمان کما موثر باشد. در بعضی موارد نیز عمل جراحی برای کاهش فشار مغز ناشی از ورم مغز یا تومور مغزی الزامی است و می تواند موثر باشد.

بعضی دارو ها نیز می توانند به کاهش یا رفع کردن ورم مغز یاری نمایند. بعضی از دارو ها نیز به جلوگیری از تشنج یاری می نمایند.

به طور کلی می توان گفت که درمان کما حمایتی است. افرادی که به کما می روند به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند و تا مشخص وضعیت وی از او مراقبت و حمایت می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 321

به "چند نوع کما داریم؟! ، راه حل های درمانی کما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند نوع کما داریم؟! ، راه حل های درمانی کما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید