چرا نباید از تنهایی بترسیم

به گزارش پیامک خنده، اگر دور و برمان شلوغ باشد احساس امنیت می کنیم و اگر دور و برمان خلوت باشد اعتماد به نفسمان کم می گردد. بهتر است بدانیم تنهایی اما بخش عادی از وجود انسان است. همه ما در زندگی خودمان خیلی اوقات احساس تنهایی می کنیم و گاهی تنها می شویم، اما می توانیم منزوی نشویم و با تنهایی خودمان زندگی شادی داشته باشیم. شاید وقت آن رسیده باشد که دید خودمان را به تنهایی عوض کنیم و به آن نگاه مثبت تری داشته باشیم. در بسیاری از تنهایی ها، تمرکز بیشتر و شاید بهره وری بیشتری نهفته باشد!

چرا نباید از تنهایی بترسیم

برنامه داشته باشید و تفریح های نو کشف کنید

اگر تنها هستید، احتمالاً تنهایی آخر هفته، عصرها و تعطیلات به شما فشار بیاورد. برای این زمان ها برنامه ریزی کنید. با خانواده، دوستان و یا خودتان برنامه بریزید. موزه، پارک، جنگل، تورهای یک روزه، سینما، پیاده روی، دوچرخه سواری و کنسرت بروید. مانند یک توریست رفتار کنید. خیلی از تفریحات هزینه ای هم ندارند و به جیب شما فشار وارد نمی نماید. از این برنامه ها استقبال کنید. حتی می توانید کلاس موسیقی یا ورزش بروید. اغلب ما یاد نگرفته ایم که چطور وقتمان را بگذرانیم. خلاقیت خود را آزاد کنید و وقت خود را به نحو دلخواه بگذرانید.

شما نیازی به شخص دیگری ندارید که به شما پاداش بدهد

اغلب مردم در این مواقع می گویند که کسی را نداریم که با او پیاده روی کنیم و وقت بگذرانیم. هنر تنها بودن را یاد بگیرید. اگر شرایط زندگی شما به نحوی است که اکنون تنها هستید، اندیشه خودتان را تغییر دهید و از زندگی لذت بیشتری ببرید. چه اهمیتی دارد که دیگران چطور فکر می نمایند. زندگی خودتان را بسازید و بدانید مستقل، توانمند و آزاد هستید. با افراد نو ملاقات کنید. اگر به کلاس رفته اید سعی کنید با جملاتی با دیگران ارتباط بگیرید. از خانه خارج شوید و زندگی کنید. کارهایی را انجام بدهید که تا به حال انجام نداده اید.

در این زمینه بخوانید:

مدام خودخوری می کنید؟ به سمت افسردگی می روید

طلاق سالم و سازنده افسانه نیست

هفت نکته ضروری درباره رعایت آداب معاشرت در محل کار

فکرهای منفی خودتان را بنویسید

اگر افکار منفی دارید حتما آن ها را بنویسید. نوشتن به شما یاری می نماید که بهتر احساساتتان را بشناسید و سعی کنید آن ها را اصلاح کنید و تغییرشان دهید. مثلاً جملاتی مانند:

اگر الان تنها شده ام، همواره تنها و ناراضی خواهم ماند.

همواره تنها می مانم، من شایسته تنهایی هستم.

من یک بازنده هستم، چون تنها هستم.

ارزش های اصیل را به خودمان یادآوری کنیم

در دوره تنهایی خودتان ارزش دوستی و تک تک ارتباطات را متوجه می شوید. تماس های چهره به چهره ای که حتی در یک سوپر اتفاق می افتد را قدر می دانیم. برای بیشتر مردم مفاهیم اینچنینی فراموش شده است. تنهایی به یاد ما می آورد که ما با دیگران ارتبااط برقرار می کنیم و این اتفاق، بخش مهمی از انسان بودن ماست.

یاری بخواهید

در طی این خوداکتشافی اگر دیدید در ناراحتی و احساسات منفی مداوم هستید، از گرفتن هدایت دریغ نکنید. مشاوران روانشناس و روان درمان برترین راه برای مشورت دادن هستند. خیلی اوقات وقتی در خصوص ناراحت خودمان صحبت می کنیم، تازه متوجه می شویم که چه احساساتی داریم و از چه چیزی ناراحتیم.

تنهایی اتفاق عادی است

این روزها دیگر تنهایی اتفاق خاصی نیست که برای آن عزا بگیریم. بالاتر رفتن مقدار طلاق، مهاجرت ها و کاهش ارتباطات خانوادگی نشان می دهد تنهایی رو به افزایش است. مردم بسیاری تنهایی را همراه با ما درک می نمایند و قرار نیست این جمعیت تنها همواره افسرده و غمگین باشند.

به یاد داشته باشیم چه بسا در تنهایی بتوانیم کارهای مفید بیشتری انجام دهیم و برنامه ریزی های مفیدتری داشته باشیم. برخی از ما به قول معروف آنقدر غیرتنها هستیم که تمام وقت مفید خودمان را با گذراندن وقت با دوستان و آشنایان تلف می کنیم. از مزایا و خوبی های تنهایی استفاده کنیم و فکر نکنیم تنهایی با بدبختی مساوی است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1821

به "چرا نباید از تنهایی بترسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید از تنهایی بترسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید