همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند

به گزارش پیامک خنده، ویروس ها بیشتر به دلیل ماهیت تهاجمی و عفونی شناخته شده اند اما بعضی از آنها اثرات محافظتی نیز دارند.

همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند

بیشتر ویروس ها با میزبان خود رابطه بیماری زایی دارند که باعث ایجاد بیماری هایی خفیف مانند سرماخوردگی یا موارد پیشرفته تر مانند SARS (سندرم حاد تنفسی) می شوند. آنها با حمله به سلول میزبان، تصاحب سلول و آزادسازی ذرات ویروسی برای حمله به سایر سلول ها آماده می شوند.

اما همه آنها اینگونه نیستند. بعضی از آنها می توانند باکتری ها را از بین ببرند و بعضی دیگر به مبارزه با ویروس های قوی تر می پردازند. بنابراین مانند باکتری های محافظ (پروبیوتیک) در بدن انسان نیز چندین ویروس محافظ وجود دارد.

فاژهای محافظتی (باکتری خوار)

باکتریوفاژها ویروس هایی هستند که باکتری را آلوده و از بین می برند. آنها در غشا مخاطی دستگاه تنفسی، گوارش و فراوری مثل وجود دارند. مخاط ماده ای ضخیم و ژله ای مانند است که مانند یک مانع در برابر باکتری ها عمل می نماید و از آلوده شدن سلول های زیرین جلوگیری می نماید. تحقیقات نشان می دهد که مخاط در واقع بخشی از سیستم ایمنی طبیعی بدن است.

استفاده از فاژها برای درمان بیماری هایی مانند اسهال خونی ناشی از استافیلوکوکوس اورئوس، عفونت سالمونلا و عفونت های پوستی برای بیش از یک قرن رواج داشته است.

عفونت های مفید ویروسی

عفونت های ویروسی در سنین جوانی برای اطمینان از پیشرفت و تکامل سیستم ایمنی بسیار مهم هستند. علاوه بر این، سیستم ایمنی به صورت مداوم توسط ویروس های سیستماتیک تحریک می گردد تا بتواند در برابر عفونت های دیگر مقاوم گردد. بعضی از ویروس ها نیز از بدن در برابر سایر آن ها محافظت می نماید.

به عنوان مثال، ویروس نهفته تبخال (بدون علائم) می تواند به نوع خاصی از گلبول های سفید بدن یاری کند تا سلول های سرطانی و آلوده به عوامل بیماریزا را از شناسایی کند.

sciencealert

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 409

به "همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید