نوای همساز به یاد استاد امیرناصر افتتاح

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا)- حمید قنبری از انتشار پنجمین قطعه از پروژه موسیقایی همساز خبر داد و گفت این قطعه با همنوازی ساز تنبک و به یاد استاد فقید امیرناصر افتتاح تنظیم و منتشر شد.

نوای همساز به یاد استاد امیرناصر افتتاح

حمید قنبری پژوهشگر موسیقی و طراح پروژه همساز ضمن اعلام خبر انتشار پنجمین قطعه از این پروژه، شرح داد: این قطعه به همنوازی ساز تنبک با همراهی پدرام خاورزمینی نوازنده توانمند این ساز، اختصاص دارد و با یادی از استاد فرزانه، امیرناصر افتتاح، تنظیم شده است.

وی در این خصوص به سابقه همکاری با پدرام خاورزمینی در زمینه ویرایش و بازنویسی کتاب تنبک نوازی به روایت امیرناصر افتتاح اشاره کرد و اضافه کرد: این کتاب یکی از منابع شناخته شده در زمینه فراگیری و آموزش ساز تنبک است که در آن موضوع دسته بندی مطالب و تبدیل شدن آنها به قطعات معین با در نظر داشتن مفاهیم جملات و تکنیک ها، یکدست کردن شیوه نت نگاری، ایجاد قرینه سازی برای جملات از نظر موسیقایی برای فهم بهتر مطالب و ایجاد مقدمه برای قطعاتی که شاید از نظر تکنیک شروعی سنگین برای هنرجوی مبتدی داشته باشند، مورد توجه قرار گرفته است.

قنبری با اشاره به انتشار این کتاب توسط نشر نای و نی اضافه کرد: استاد امیر ناصر افتتاح در زمره نوازندگان صاحب سبک در نوازندگی ساز تنبک هستند و از سبک منحصر به فرد ایشان با عنوان سبک افتتاح یاد می شود. از این استاد آثاری با آهنگسازی هنرمندانی چون جلیل شهناز، فرهنگ شریف، روح الله خالقی، عبدالحسین برازنده، همایون خرم و محمد موسوی به جا مانده است.

وی در ارتباط با ادامه پروژه همساز در سال جدید گفت: در شرایط کنونی ضرورت امیدبخشی و همدلی در جریان فعالیت های موسیقایی بیش از پیش احساس می شود و بر این اساس این پروژه همچنان با رویکرد صمیمیت، همراهی و هم اندیشی در همنوازی ها برای پذیرش اختلاف نظرها و سلیقه های مختلف ادامه خواهد داشت و با نگاهی بین المللی به همراهی با سازهای کشورهای مختلف و فرهنگ های مختلف می پردازد.

قنبری حاصل این همراهی ها را فرصتی برای تغییر ذائقه هنری مخاطبان دانست و گفت: کلیپ های کوتاه تصویری همساز در فضای مجازی و با قابلیت دسترسی و تماشای عموم منتشر می شوند.

گفتنی است، در قالب پروژه همساز، تا کنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، پیپا(ساز باستانی کشور چین) و با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا و ژائو ژوچان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1552

به "نوای همساز به یاد استاد امیرناصر افتتاح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوای همساز به یاد استاد امیرناصر افتتاح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید