نجات از چوبه دار به حرمت ماه محرم

به گزارش پیامک خنده، پسر جوان که به جرم قتل یک مغازه دار به قصاص محکوم شده بود با رضایت خانواده مقتول از مجازات مرگ نجات یافت.

نجات از چوبه دار به حرمت ماه محرم

به گزارش، رسیدگی به این پرونده از سه سال قبل شروع شد. فرید که مغازه دار بود به در خانه مسعود رفت تا طلبش را وصول کند او مدعی بود مادر مسعود اجناسی از مغازه آن ها خریده و پولش را نداده است و باید هرچه زودتر بدهی خود را تسویه نمایند. اما مسعود زیربار نرفت و همین موضوع عامل درگیری بین دو پسر جوان شد و در این میان فرید با ضربه های چاقوی مسعود به قتل رسید.

همزمان با دستگیری مسعود وی به قتل اعتراف کرد و در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز به ریاست قاضی راهنمایی رنجبر و با حضور دو مستشار تحت محاکمه نهاده شد.

بدین ترتیب مسعود با درخواست اولیای دم مبنی بر قصاص متهم و با حکم قضات دادگاه به قصاص محکوم شد و مدتی بعد نیز این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد و وی در یک قدمی چوبه دار نهاده شد.

پس از آنکه پرونده به شعبه ششم اجرای احکام استان البرز به ریاست قاضی محمد عنبری فرستاده شد مسئولان واحد صلح و سازش دادگستری با یاری چند نفر از نیکوکاران استان کوشش خود را برای جلب رضایت خانواده مقتول شروع نموده و پایان پدر و مادر فرید با توجه به ایام سوگواری سالار شهیدان و به حرمت ماه محرم حاضر به گذشت شده و مسعود را بخشیدند. قاضی عنبری در این باره به خبرنگار گفت: بی تردید لذتی که در عفو هست در انتقام نیست. در بسیاری از مراسم اجرای حکم شاهد هستیم که خانواده قاتل قبل از اجرای حکم احساس می نمایند اگر متهم را قصاص نمایند آرامش می گیرند و داغ فرزندشان التیام می یابد، اما برعکس این ماجرا رخ داده و وقتی متهم را اعدام کردند دچار ناراحتی و عذاب وجدان می شوند که چرا جان یک انسان را گرفته اند. وی در ادامه با اشاره به اینکه وقوع حوادثی از این دست نشان دهنده خشونت گرایی در جامعه و خانواده هاست، گفت: در مناطقی که فرهنگ خشونت رواج بیشتری دارد و افراد به شکل مستمر در معرض خشونت های کلامی و رفتاری قرار دارند چنین جنایت هایی رخ می دهد. مسائل جوانان نظیر سرخوردگی و ناامیدی نسبت به آینده، کار، ازدواج و محدودیت ها و محرومیت ها می توانند در افزایش این معضلات نقش مهمی ایفا نمایند، بنابراین در وهله اول این مسائل ریشه در خانواده و سپس در رواج مصادیق خشونت در سطح اجتماع دارد.

وی درخصوص افزایش وقوع چنین حوادثی در آینده هشدار داد و گفت: تدابیر آموزش و پرورش، ایجاد شادی و نشاط اجتماعی، کاهش خشونت و پرخاشگری در سطح اجتماع، تقویت نقش تربیت خانوادگی، حرکت به سمت اعتقادات، باور های مذهبی و حفظ حرمت ها و ارزش ها می تواند این مسائل را کاهش دهد.

منبع:ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 346

به "نجات از چوبه دار به حرمت ماه محرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات از چوبه دار به حرمت ماه محرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید