نازیبایی های بصری از چهره شیراز زدوده می گردد

به گزارش پیامک خنده، معاون سیما و منظر شهری سازمان سیما، منظر و زیباسازی شهرداری شیراز، از برنامه ریزی این سازمان برای زدودن نازیبایی های بصری از چهره شیراز اطلاع داد.

نازیبایی های بصری از چهره شیراز زدوده می گردد

حسین پروین در گفت وگو با پیامک خنده، گفت: چشم انداز این سازمان در سیمای بصری احیای هویت شهر است، چرا که هویت شیراز در پل سازی ها و تقاطع ها نیست که همان بستر تاریخی و فرهنگی در قالب المان هایی مانند میدان آزادی، مقبره حافظ و سعدی است.

پروین با اشاره به تاثیر روانی سیمای بصری شهر بر ساکنین مناطق، گفت: اگرچه در نصب المان ها نظر روانشناسی متخصصین اعمال می گردد اما نباید اولویت چگونگی تاثیرگذاری آن بر شهروندان را در المان های شهری دنبال کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید چرایی تاثیر روانی برخی از سیمای بصری شهری را در ترافیک و شکل شهرسازی جست وجو کرد، اضافه کرد: پل های زیادی در شهر ساخته شده اما تا چه میزان در کاهش ترافیک تاثیر داشته است؟

معاون سیما و منظر سازمان سیما، منظر و زیباسازی شهرداری شیراز ادامه داد: در تمام جهان در بافت های مرکزی شهر این مهم به اثبات رسیده است که هر چقدر پل، اتوبان و تقاطع ساخته شده نه تنها تاثیری در ترافیک نداشته که آن را هم تشدید نموده و تنها راه چاره آن را توسعه حمل و نقل عمومی دانسته اند.

پروین با بیان اینکه در حوزه زیباسازی کوشش شده از آثاری هنری استخراج گردد که سنخیت با محیط پیرامونی افراد داشته باشد، گفت: به عنوان مثال؛ مجسمه میرزای شیرازی که سال ها قبل ساخته شده در ظاهر یک سردیس است اما با کمی دقت متوجه ظرافت هنری این اثر با له کردن تنباکو زیر پای وی و تناسبات انسانی آن خواهیم شد.

وی که معتقد است پذیرش المان ها در سیمای بصری شهر به گذشت زمان و پذیرش آن از سوی مردم بستگی دارد، عنوان نمود: جذب آثار هنرمندان فاخر و شناسنامه دار شهر را در دستور کار قرار داده ایم.

معاون سیما و منظر سازمان سیما، منظر و زیباسازی شهرداری شیراز ادامه داد: نوروز سال گذشته شهرداری منطقه 8 یک المان قلب مانند را در جوار بنای تاریخی ارگ کریمخان زند تعبیه کرد که برگرفته از الگویی بود که در تمام جهان در مناسبت های مختلف در مجاورت بناهای تاریخی این مهم انجام می گردد اما در این منطقه از شیراز جواب نداد و مردم آن را پس زدند که شاید دلیل آن عدم اطلاع رسانی از به کارگیری این المان در یک مقطع زمانی معین و موقت بود.

پروین ضمن تاکید براینکه کوشش می کنیم که آهسته و پیوسته سطح ذائقه هنری مردم شیراز را ارتقا دهیم ، مطالعه و اجرای ساخت سردیس مشاهیر شهری مانند دکتر خدادوست، شهدای شهر، فرهیختگان و نخبگان را یادآور شد و گفت: به عنوان مثال؛ بافت تاریخی و محله سنگ سیاه هویت اصلی خود را به مرور زمان به دلیل بروز آسیب های اجتماعی از دست داده، در حالی که عباس دوران، شهید والا مقام هشت سال جنگ تحمیلی متولد این منطقه تاریخی است.

معاون سیما و منظر سازمان سیما، منظر و زیباسازی شهرداری شیراز همچنین با بیان اینکه در ایران اداره شهرها بر مبنای طرح های جامع است که نتیجه اجرایی آن نقشه ای به نام طرح تفضیلی است، اظهار کرد: در حالی که در تمام جهان سالهاست این نوع مدیریت دمده شده و آنها طرح های استراتژیک را برای اداره شهرها پیش بینی و جایگزین نموده اند اما در ایران همچنان مبنای اجرا قرار گرفته است.

پروین با تصریح بر اینکه طرح های جامع شهری نتیجه ای مطلوب نداشته و وضعیت کنونی شهرهای ایران حاصل این نگرش است، اضافه کرد: در بحث منظر شهری، فضاهای پر و خالی زیادی در شهر وجود دارد، زیرا در زمان ساخت بنا به دلیل قوانین بالادستی امکان پیش آمدگی و عقب نشینی وجود ندارد.

وی گفت: دیدگاه شهرداری شیراز در ادوار گذشته عمدتا عمرانی بوده و فضاهای عمومی و جمعی شهر به ساخت پل، روگذر، زیرگذر، تونل و... اختصاص داده شده و در واقع فضایی برای نصب المان نگذاشته اند.

معاون سیما و منظر سازمان سیما، منظر و زیباسازی شهرداری شیراز اعلام کرد: عملا طراحان ما امروز ساختمان ها را نقاشی می نمایند، زیرا مصالح بدون بعد در کنار هم چیدمان شده اند که در بحث زیباسازی به اجبار باید اصلاح شوند.

پروین با بیان اینکه باید کلیات سیمای بصری در خیابان های شیراز را با همه اغتشاشات بصری در نظر گرفت، از اجرای پایلوت حذف نازیبایی ها و الحاقات اضافه در خیابان زند و مدرس اطلاع داد و در این باره عنوان نمود: بستر انجام این مهم فراهم شده و پیش بینی می گردد 50 تا 60 درصد براساس تجربه، نتیجه بخش باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: علاوه بر خیایان های زند و مدرس در هر منطقه یک خیابان نیز برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

دبیر: زهرا حبیب پور

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 129

به "نازیبایی های بصری از چهره شیراز زدوده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نازیبایی های بصری از چهره شیراز زدوده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید