مینو محرز: شیوع موج سوم کرونا مصیبت بار است

به گزارش پیامک خنده، مینو محرز به تشریح آخرین شرایط کرونا در کشور پرداخت و تاکید نمود که بر اساس گزارشات وزارت بهداشت و درمان نرخ مبتلایان و مرگ و میر های ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است. هرچند این آمار به معنای بی توجهی یا کم توجهی به این بیماری نیست، بلکه باید فرایند درمان کرونا و چگونگی مصونیت در این زمینه مورد توجه قرار بگیرد..

مینو محرز: شیوع موج سوم کرونا مصیبت بار است

به گزارش برنا؛ مینو محرز، عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره زمان شروع موج سوم کرونا در کشور گفت: هم اکنون درگیر موج دوم این بیماری هستیم. شدت هجوم بیماران به مراکز درمانی کاهش یافته است، اما همچنان بیماران به مراکز درمانی مراجعه می نمایند.

او اضافه نمود: هم اکنون اغلب بیماران زمینه ای همچون بیماران قلبی و ریوی، مبتلایان به سرطان و ... به کرونا مبتلا شده اند. بیماری این افراد دشوارتر است.

این پزشک عفونی اظهار کرد: تا وقتی افراد در مهمانی ها، عروسی ها، سفر و ... شرکت نمایند همچنان شاهد افزایش مبتلایان به کرونا هستیم. البته هم اکنون موج کرونا در کشور کاهش یافته است.

در موج دوم کرونا هستیم

محرز اضافه نمود: روزانه تعداد قابل توجهی از بیماران به بیمارستان های معین در تهران و شهرستان ها مراجعه می نمایند. هم اکنون در تهران نرخ مبتلایان به کرونا کاهش یافته است. همچنان در موج دوم کرونا هستیم؛ بنابراین اگرموج دوم همچنان ادامه یابد و میزان مبتلایان افزایش یابد شرایط سخت خواهد شد.

این پزشک متخصص عفونی گفت: هم اکنون کادر درمان قادر به پوشش دهی بیماران نیستند و خسته هستند. مراکز درمانی هم جایی برای بستری بیماران ندارند.

افزایش عود مجدد کرونا در بین مبتلایان

او اظهار کرد: شاهد عود مجدد کرونا در بین بعضی مبتلایان هستیم. در ابتدا تیم درمان بر این باور بود که افراد مبتلا به کرونا دیگر در مقابل این بیماری مصون می شوند. در حالی که چنین مصونیتی وجود نداشته و شاهد عود این بیماری در بین مبتلایان هستیم.

مردم به کرونا عادت ننموده اند

محرز تاکید نمود: در جهان بی توجهی به کرونا باعث بروز مسائل متعدد شده است. برای مثال هم اکنون نرخ ابتلا به کرونا در اسپانیا نامطلوب است. در دیگر نقاط اروپا نیز این بیماری به دلیل تعطیلات تابستانی و نقل و انتقال ها افزایش می یابد. در این شرایط اغلب افراد کرونا را فراموش نموده و به تعطیلات تابستانی می فرایند. هنوز افراد به کرونا عادت ننموده اند و هر گونه بی توجهی یا کم توجهی انبوهی از مبتلایان را به دنبال دارد و همین رفتار باعث هدررفت سرمایه دولت ها و افزایش مبتلایان و مرگ ومیر می گردد.

به گفته او هنوز در کشور ما نرخ ابتلا به کرونا فراوان است، اما نسبت به گذشته از شدت بیماری کاسته شده است.

شیوع موج سوم کرونا بیچارگی است

این عضو ستاد مبارزه با کرونا با بیان اینکه درصورت بروز تجمعات تعداد بیشتری از افراد گرفتار بیماری کرونا می شوند، گفت: هنوز موج دوم بیماری در کشور به اتمام نرسیده در این شرایط شیوع موج سوم بیچارگی است.

کرونا کدام قسمت بدن را درگیر می نماید؟

این کارشناس سازمان بهداشت جهانی تاکید نمود: این بیماری نه تنها ریه بلکه دیگر نقاط بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال در ابتدای شیوع این بیماری در چین تب، تنگی نفس و ... را از علائم آن می دانستند. در حالی که هم اکنون فرد با علائم گوارشی به این بیماری مبتلا می شوند.

محرز ادامه داد: کرونا با انواع علائم و تاثیرات بر نقاط مختلف بدن بروز می نماید. باید دانست که ریه افراد درگیر به کرونا بهبود می یابد. تا به امروز نیز تحقیقاتی درباره نرخ افرادی که بعد از کرونا به فیبرز ریه و کبد مبتلا می شوند انجام نشده است. هرچند بروز این بیماری ها با گذشت زمان نمایان می گردد و هم اکنون نمی توان در این باره اظهار نظر کرد.

درمان کرونا چگونه انجام می گردد؟

او در پاسخ به این سوال که تمامی مسئولان بر این باورند که کرونا تا 10 سال در تمامی جوامع بشری ماندگار است، اضافه نمود: تمامی علما و متخصصان جهان بر این باورند که تا به امروز با چنین ویروسی برخورد ننموده اند؛ بنابراین آینده این ویروس در جهان معین نیست. شاید این ویروس همچون آنفلونزا فصلی و نیازمند تزریق واکسن باشد. ممکن است چند ماه دیگر همچون دیگر ویروس ها کنترل گردد یا به شکل مزمن بروز کند. این ها فرضیات کرونا است که تا به امروز درباره آن هیچ یک از مجامع علمی جهان به نتیجه نرسیده اند.

عضو کمیته مبارزه با کرونا گفت: در شرایط کنونی باید بتوان خود را در برابر ویروس کرونا مصون نگهداشت، چون هم اکنون دارو، واکسن و ... برای درمان در دسترس نیست و درباره آینده این ویروس نمی توان به شکل قاطع رفتار کرد.

محرز درباره کشف واکسن کرونا اضافه نمود: شاید تا چند ماه آینده واکسن کرونا به بازار عرضه گردد، چون بر روی نمونه انسانی این واکسن آزمایش شده است. هرچند اینکه به چه میزان دوز باید از این واکسن تزریق کرد و تزریق این واکسن چه میزان مصونیت به دنبال دارد، هنوز معین نیست؛ بنابراین نمی توان درباره کرونا قضاوت کرد. برای مثال هم اکنون بعضی از افراد واکسن آنفلونزا را تزریق می نمایند، اما بعضی افراد به شکل خفیف به آنفلونزا مبتلا می شوند.

به گفته او در شرایط کنونی باید فاصله گذاری فیزیکی، زدن ماسک به شکل اجباری در اماکن عمومی، شست وشوی دست ها را در اولویت اقدامات قرار داد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1119

به "مینو محرز: شیوع موج سوم کرونا مصیبت بار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: شیوع موج سوم کرونا مصیبت بار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید