مراسم هشتمین سالگرد درگذشت محمد قهرمان برگزار گردید

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران در خراسان رضوی، شب گذشته (سه شنبه) 28 اردیبهشت ماه همزمان با سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام، مراسم هشتمین سالگرد استاد محمد قهرمان هم در قالب انجمن شعر استاد قهرمان در منزل شخصی وی در مشهد و به میزبانی خانواده اش برگزار گردید که به صورت برخط از صفحه خردسرای فردوسی در اینستاگرام هم پخش شد.

مراسم هشتمین سالگرد درگذشت محمد قهرمان برگزار گردید

در این نشست استاد محمدجعفریاحقی نویسنده، عضو پیوستهٔ شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی شناسی و ادبیات خراسان در تماسی مجازی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مناسبت های تقویمی به ویژه استاد قهرمان، به خانواده وی تسلیت گفت.

در ادامه این نشست استاد محمدعلی بهمنی از تهران و استاد ایرج زبردست از شیراز هم به صورت برخط در جلسه حضور پیدار نموده و ضمن خواندن اشعاری، یاد و خاطره استاد محمد قهرمان را گرامی داشتند.

بعلاوه دکتر محمدرضا سرسالاری در این نشست با اشاره به مناسبت های این هفته به وجوه شاعرانه خیام پرداخت و با یک پیگیری اجمالی در تاریخ ادبیات به نقل قول هایی در خصوص زندگی خیام اشاره نمود.

شعرخوانی شاعران زری سلطانی فر، سعیده موسوی زاده، ناصر عرفانیان، اسفندیار جهانگیری و استاد محمودرضا آرمین و دوتارنوازی مهرشاد قلی زاده از دیگر برنامه های مراسم یادبود و سالگرد استاد محمد قهرمان بود.

در انتها این نشست، مهدی زمانی رییس هیات مدیره انجمن سیاوش با اهدای شاهنامه ای نفیس به خانواده قهرمان از مقام این شاعر خراسانی تجلیل کرد.

اضافه می گردد، محمد قهرمان 10 تیر 1308 در روستایی نزدیک تربت حیدریه متولد و در پنج سالگی مادر و سیزده سالگی پدر را از دست داد. در سال پنجم دبیرستان در مشهد با مهدی اخوان ثالث هم کلاس شد و این دوستی ادامه یافت. سال ششم ادبی را در دبیرستان البرز تهران به انتها رساند و سپس در دانشکدهٔ حقوق دانشگاه تهران در رشتهٔ قضایی ادامه تحصیل داد، امّا هرگز دنبال کار حقوقی نرفت و فقط به شعر پرداخت. وی از آذر 1340 به مدّت 27 سال تا بازنشستگی به اسم کتابدار دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه فردوسی مشغول به فعالیت بود. علاقهٔ محمد قهرمان در سرودن شعر، در غزل و به ویژه سبک هندی به مقدار ای بود که یکی از شعرای بنام غزل سرای هندی شد.

از سال 1339 در منزل شخصی اش انجمن ادبی به صورت هفتگی برگزار شد و در سال 1338 با نوهٔ عموی خود به نام فرشته قهرمان ازدواج کرد و مقیم مشهد شد. 29 آذر 1384 از سوی دانشگاه فردوسی مشهد و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در محل دانشگاه مشهد از وی قدردانی به عمل آمد.

قهرمان صاحب تألیفات ارزنده ای از جمله چند مجموعه شعر است. در کارنامهٔ او بعلاوه تصحیح و چاپ چند دیوان از شاعران مختلف به چشم می خورد. کتاب روی جادهٔ ابریشم شعر وی در نهمین جشنوارهٔ بین المللی شعر فجر به اسم اثر برگزیده در حوزهٔ شعر معرفی گردید. محمدرضا شفیعی کدکنی در خصوص محمد قهرمان می گوید: در این خصوص حتی ملک الشعرای بهار آن خصوصیت یک شاعر محلّی را به صورت کامل، آن گونه که قهرمان دارد، ندارد.

محمد قهرمان 28 اردیبشهت 1392 درگذشت و در مقبره الشعرای طوس در جوار حکیم ابوالقاسم فردوسی به خاک سپرده شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1684

به "مراسم هشتمین سالگرد درگذشت محمد قهرمان برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراسم هشتمین سالگرد درگذشت محمد قهرمان برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید