محقق ایرانی پرواز هواپیماها در لبه جو زمین را ممکن کرد

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران به نقل ازساینس نیوز، پرواز در لبه فضا چندان آسان نیست. اما آزمایش ها نشان می دهد میکروفلایر ها می توانند با استفاده از نور خورشید در اتمسفر زمین بالا بروند.

محقق ایرانی پرواز هواپیماها در لبه جو زمین را ممکن کرد

در ارتفاع 50 و 80 کیلومتری سطح زمین و لایه ای از اتمسفر که مزوسفر نامیده می گردد، جو چنان رقیق است که هواپیماها و بالن ها نمی توانند شناور بمانند. اما محسن آزادی یک مهندس مکانیک و محقق ایرانی با همکاری پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا روشی را ابداع نموده اند که با استفاده از نور می تواند اشیا را در حالت معلق نگه دارد. برای این منظور آنان صفحه هایی با قطر 6 میلی متر از جنس نوعی پلی استر شفاف به نام مایلار بریدند و بخش های انتهایی آن را با نانوتوب های کربنی را پوشاندند. هنگامیکه این صفحات با استفاده از نور داغ شدند، مانند هواپیماهای کوچک داخل اتاق خلأ و با استفاده از فشار معلق شدند.

نانوتوب های کربنی بخشی کلیدی برای پرواز میکروفلایرها به حساب می آیند. آنها نور را جذب و فلایر را گرم می نمایند.

مولکول های هوا هنگام برخورد با فلایر گرم شده، انرژی می گیرند و با سرعت بیشتری از آن دور می شوند. مولکول ها در نتیجه برخورد با نانوتوب های موجود در انتهای هواپیما، انرژی بیشتری به دست می آورند. به طور دقیق تر مولکول های هوا چند بار با نانوتوب ها برخورد می نمایند، گرم تر می شوند و حتی از مولکول هایی که به بخش بالایی برخورد می نمایند، انرژی بیشتری به دست می آورند.

این انرژی مازاد به افزایش سرعت مولکول منجر می گردد. در نتیجه، مولکول های هوا با سرعت بیشتری از پایین میکروفلایر حرکت می نمایند. این تمایز حرکت مولکول های پایین و بالای میکروفلایر، نیروی لیفت ایجاد می نماید.

میکروفلایر ها می توانند با نور خورشید یا لیزر حرکت نمایند و در آینده قادر به حمل ابزارهای کوچکی خواهند بود تا شرایط مزوسفر را بسنجند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1519

به "محقق ایرانی پرواز هواپیماها در لبه جو زمین را ممکن کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "محقق ایرانی پرواز هواپیماها در لبه جو زمین را ممکن کرد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی پرواز هواپیماها در لبه جو زمین را ممکن کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید