مثبت اندیشی چیست ؟ 10 اصل همیشگی مثبت اندیشی در سختی ها

به گزارش پیامک خنده، شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت یک هنر است. مسائل زندگی، بیماری و گاهی بیکاری و بی پولی همه و همه دلایل اصلی هجوم غم و احساس ناامیدی در زندگی هستند. این در حالی است که گرفتار شدن در چنگال غم و اندوه نه تنها هیچ کدام از مسائل بالا را حل نمی کند بلکه حتی نیرو و توان شما را برای برآمدن از پس این مسائل هم می گیرد. روز 13 سپتامبر روز جهانی مثبت اندیشی است. اما مثبت اندیشی چیست ؟ 10 اصل همیشگی خوشحالی، شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی جهت رسیدن به موفقیت و برطرف مسائل را از سایت Personal Ecellence در مجله خبرنگاران بخوانید.

مثبت اندیشی چیست ؟ 10 اصل همیشگی مثبت اندیشی در سختی ها

1- یک اصل عجیب؛ غر بزنید، غر و شکایت را سرکوب نکنید

اگر واقعا بخواهیم شرح بدهیم که مثبت اندیشی چیست باید بگوییم که یک فرد شاد و مسرور و مثبت اندیش فردی نیست که در یک شرایط پاستوریزه و بدون مشکل زندگی می نماید، بلکه فردی است که مجموعه ای از نگرش های خاص را برای روبرو شدن با شرایط مختلف دارد. یکی از مهم ترین اصول همیشگی شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت برای رسیدن به موفقیت سرکوب نکردن منفی نگری است. شاید به نظر شما عجیب برسد اما این اصل مهم برای دستیابی به احساس خوب و مثبت است. چرا؟ چون بعضی مردم تصور می نمایند که شادی یعنی لبخند زدن، صحبت کردن درباره چیزهای مثبت و شکایت نکردن و غر نزدن و روبرو نشدن با افکار منفی.

اما روش یک روش سالم و نرمال نیست. این که شما در شرایط بد و سخت غر بزنید و شکایت کنید و ناراحت کنید یک مسئله طبیعی است. زمانی که شما این احساسات منفی را سرکوب می کنید و سعی می کنید مسرور و شاد باشید مسائل منفی و غرهایی که در ذهن تان به آن ها فکر می کنید در وجودتان انباشته می شوند.

حتی اگر این غر و شکایت ها خودشان را نشان ندهند و شما آن ها را مخفی کنید اما هستند و وجود دارند و در زمانی که فکرش را هم نمی کنید روی سرتان هوار می شوند. در حقیقت یکی از دلایل اصلی بروز افسردگی در بعضی افراد ابراز نکردن احساسات منفی و شکایات و حل نکردن آن هاست که خاتمه به شکل افسردگی در فرد بروز می نمایند. پس چطور از پس احساسات منفی و غر و شکایات بربیاییم و آن ها را حل کنیم؟

*منفی ها را به طور منظم تخلیه کنید

هر از گاهی محتویات ذهن تان را خالی کنید و بعد از فکر کردن به موارد منفی آن ها دور بریزید و بی خیال شوید. با مدیتیشن ذهن تان را آرام کنید. بازی کنید، پیاده روی کنید، گاهی داد بزنید و موزیک گوش دهید.

*عامل اصلی حال بد خود را پیدا کنید

از خودتان بپرسید چه چیزی حالم را بد و من را غمگین می نماید. پاسخ های تان را یادداشت کنید، پاسخ ها قطعا شما را شگفت زده خواهند کرد.

*یک لیست قدم به قدم تهیه کنید

یک لیست از عواملی که ناراحت تان می نماید تهیه کنید و به نکات که در ادامه گفته می گردد توجه کنید.

2- معین کنید وقتی که ناراحتید دقیقا چه کارهایی برای تغییر باید انجام دهید

زمانی که ناراحت هستید برای عوض کردن حال و هوای تان بهتر است سه کار را قدم به قدم انجام دهید. دلیل ناراحتی را پیدا کنید، مراحلی که ناراحتی را رفع می نمایند شناسایی کنید، سپس قدم به قدم آن مراحل را طی کنید.

اگر بخواهیم بدانیم مثبت اندیشی واقعا چیست باید بگوییم که این یکی از اصول شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی است که اگر نکته و مسئله ای شما را ناراحت می نماید، ریشه ناراحتی را پیدا کنید و آن را رفع کنید. نگذارید غم و ناراحتی مدت طولانی کنار شما بمانند.

1- صورت مسئله را پاک نکنید بلکه آن را درست حل کنید. منتظر نمانید، هر چه بیشتر صبر کنید غم و ناراحتی بیشتر می گردد.

2- تمرکز بر آن چه می توانید انجام دهید تاثیر می گذارد. این بدان معناست که A حال حاضر و کنونی شماست و B افکار و اعمالی که می توانید کنترل کنید. روی مسائل گذشته و آینده و اعمال و رفتار دیگران که در اختیار و کنترل شما نیست تمرکز نکنید.

3- یکی از اصول مهم شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که بدانید هر مسئله ای حل شدنی است.

4- زمانی که کاری را انجام دادید کار را روی روال انداخته اید. شما آن چه را که می توانستید انجام دادید و زمان آن است که اجازه دهید دنیا هم کارش را انجام دهد.

3- عقاید و نظرات تان را به روز کنید

یکی دیگر از اصول مهم شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که اگر تمام آن چه که لازم بود را انجام دادید و ناراحتی تان رفع نشد، بهتر است عقایدتان را کمی عوض و در صورت لزوم به روزرسانی کنید.

بهترین عقاید آن هایی هستند که شما را قوی تر و البته اصلاح می نمایند. اگر عقیده و نظری شما را غمگین و از مسروری دور می نماید بهتر است در آن تجدیدنظر کنید و تغییرش دهید.

4- به جنبه مثبت مسائل نگاه کنید

احتمالا شما هم این ضرب المثل را شنیده اید که: پشت هر ابر سیاهی یک رنگین کمان است. این بدان معناست که هیچ حال بد و موقعیت غم انگیزی همیشگی نیست.

برای مثال به موارد منفی زیر دقت کنید:

*دیر رسیدن سر یک قرار ملاقات مهم

*شکست خوردن در زمینه کاهش وزن

*رد شدن در یک مصاحبه کاری

*اخراج شدن از کار

*شکست عشقی

*روبرو شدن با یک موقعیت سخت در زندگی

هر کدام از این موقعیت های منفی و غم انگیز یک جنبه مثبت دارند که معمولا از نگاه افراد دور می ماند:

مثلا وقتی دیر سر یک قرار مهم می رسد به اهمیت زمان بندی پی می برید و هر چند سخت است اما خاتمه یاد می گیرید درست زمان بندی کنید. زمانی که در برنامه کاهش وزن خود شکست می خورید کم کم به نواقص و اشتباهات برنامه کاهش وزن خود پی می برید و برای دوره های بعدی دیگر مرتکب این اشتباهات نمی شوید. نتیجه؟ قطعا به کاهش وزن دلخواه خود می رسید. زمانی که در یک رابطه احساسی شکست می خورید احتمالا با طرف مقابل سازگار و همسان نبوده اید، این امر باعث می گردد تا در روابط بعدی بیشتر دقت کنید و با فردی همسان و سازگار با خود ارتباط برقرار کنید.

موارد بالا واقعیت هستند نه تخیل. بسیاری افراد بعد از رد شدن در یک مصاحبه شغلی، کار بهتری پیدا می نمایند و بسیاری هم بعد از شکست در یک رابطه عاطفی، فرد مناسب و همسان خود را پیدا می نمایند.

5- روی اهداف تمرکز کنید

روی اهداف و انتظارات خود تمرکز کنید نه روی حواشی آن ها. یکی دیگر از مهم شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که تعریف درستی از هدف خود داشته باشیم. زمانی که روی هدف به جای حاشیه تمرکز کنید هم مسرور تر هستید و هم کمتر دچار احساس ناامیدی و شکست می شوید.

6- به خاطر چیزهایی که دارید شکرگزار باشید

یکی از اصول مهم شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که به خاطر چیزهایی که در زندگی دارید شکرگزار باشید. مهم نیست که کجای زندگی هستید، همواره مردمی هستند که وضعیت سخت تری از ما دارند و از ما عقب تر هستند. برای مثال اگر چه هر یک از ما دوست داریم خانه ای بهتر از آن چه در حال حاضر داریم، داشته باشیم اما به این فکر کنید که در حال حاضر وضعیت شما بسیار بهتر از افراد زیادی است که بی خانمان هستند و در سرمای سخت زمستان پناهی ندارند. اگر مجبور هستید سخت کار کنید وضع تان بهتر از کسانی است که شغلی ندارند و اگر همسایه خوبی ندارید به این فکر کنید که احتمال داشت مسائل بدتر از این داشته باشید.

7- ایده آل ها و آرمان ها را در مقابل مسائل بگذارید

بسیاری از افراد دوست دارند انرژی خود را فقط صرف مسائل نمایند. بهتر است به جای این که انرژی خود را هدر دهید و یک خروار مسئولیت روی سر خودتان بریزید و به هیچ کار خودتان هم نرسید به ایده آل های خود فکر کنید. یکی دیگر از اصول شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که از خود بپرسید دیدگاه آرمانی من چیست؟

یکی از مهم ترین مزیت های قرار دادن آرمان ها در برابر مسائل این است که به جای فکر کردن به محدودیت ها به آرمان های خود فکر می کنید، علاوه بر این آن چه را که می خواهید با وضوح بیشتری پیش روی خود می بینید و به ایده آل های خود در زندگی نزدیک تر می شوید و نیز حالا شما یک وضعیت ذهنی مثبت دارید که آسان تر چالش های پیش روی خود را بردارید.

8- در زندگی هدف داشته باشید

داشتن هدف در زندگی، آن هم یک هدف قدرتمند و الهام بخش راه ورود با یک زندگی شاد است.

9- خودتان انتخاب می کنید که شاد باشید یا غمگین

یکی دیگر از مهم ترین اصول برای شاد بودن و مثبت اندیشی در شرایط سخت زندگی این است که بدانید اساسا شاد بودن و داشتن یک زندگی شاد انتخاب شخصی خود شماست. قرار نیست حتما موضوع یا مسئله ای رخ دهد تا شما احساس شادی کنید. تا زمانی هم که خودتان نخواهید هیچ فرد دیگری نمی تواند شما را شاد کند. اگر در شرایطی قرار گرفتید که خارج از کنترل شما بود نگذارید این مسئله روی احساسات شما تاثیر بگذارد.

10- به این فکر نکنید که چه می شد اگر…

بسیاری از ما عاشق این جمله هستیم: چه می شد اگر! مثلا چه می شد اگر این اتفاق به جای آن اتفاق می افتاد. چه می شد اگر من این کار را به جای آن کار انجام می دادم. اگر چه ذهن ما توسط چه می شد اگرهای زیادی محاصره شده است اما گفتن این جمله هیچ فایده ای برای شما ندارد. به جای آن بهتر است بپرسید چه کاری می توانم انجام دهم که دفعه بعد این اتفاق نیفتد. در حال حاضر کار متفاوتی که می توانید انجام دهید این است که یک کار متفاوت انجام دهید. بنابراین به جای فکر کردن در خصوص این که چه می شد اگر، با خودتان بگویید: دفعه بعد بهتر انجامش می دهم. فکر کردن به گذشته شما را نابود می نماید در حالی که آینده شما را اصلاح می نماید و می سازد و این همان نگرشی است که دنیایی متفاوت برای شما می سازد.

منبع: افق کوروش
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 547

به "مثبت اندیشی چیست ؟ 10 اصل همیشگی مثبت اندیشی در سختی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثبت اندیشی چیست ؟ 10 اصل همیشگی مثبت اندیشی در سختی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید