فعالان گردشگری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند

به گزارش پیامک خنده، معاون گردشگری کشور از اجرایی شدن معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای تمامی مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

فعالان گردشگری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند

به گزارش دنیای سفر به نقل از میراث آریا، علی اصغر شالبافیان با اعلام این خبر گفت: معافیت تاسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی که در جذب گردشگران ورودی فعالیت دارند از قانون مالیات بر ارزش افزوده، جزو مطالبات بجای بخش گردشگری بوده است.

شالبافیان به بند 15 قسمت ب ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: در این بند به صراحت اشاره شده است که خدمات اقامتی هتل های 3 ستاره و پایین تر، همچنین مهمان پذیرها و سایر مراکز اقامتی دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشمول این معافیت می شوند.

در ادامه معاون گردشگری کشور با اشاره به تبصره 3 ماده 10 قانون مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد: بر اساس این تبصره خدماتی که از طریق اشخاص مقیم ایران (اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی و یا شعب شرکت های خارجی مقیم ایران) ارائه می شود و محل مصرف خدمات و یا مقصد خدمات داخل باشد یا خارج از کشور، در صورتی که مستقیم یا غیرمستقیم ارز حاصل و وارد کشور بشود صادرات محسوب می شود. لذا از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند و مالیات و عوارض خرید نهاده های آن ها مسترد می شود.

او افزود: بر همین اساس درآمد حاصل از جذب گردشگران ورودی به کشور صادرات تلقی شده و این معافیت مشمول آن ها می شود. این موضوع یکی از چالش هایی بود که از سال های گذشته به علت تفاسیر گوناگون، فعالان این حوزه را با چالش روبه رو کرده بود که با تصویب و اجرایی شدن قانون تازه مالیات بر ارزش افزوده مرتفع می شود.

شالبافیان در پایان بر هماهنگی با دستگاه های ذیربط تاکید کرد و گفت: برای تسهیل در اجرای این فرایند، نیاز به هماهنگی با سازمان امور مالیاتی است که بر اساس تصمیمات متخذه ضمن برگزاری نشست های مشترک، جهت بهره مندی فعالان هموار شود.

فرهاد فلاح مدیرکل دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز روز گذشته اعلام کرد: بر اساس قانون، صنایع دستی نیز هم مشمول معافیت مالیات بر ارزش افزوده می شوند و این قانون از 13 دی 1400 اجرا می شود.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1923

به "فعالان گردشگری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالان گردشگری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید