عطارد دُم دارد!

به گزارش پیامک خنده، فضا همیشه پر از شگفتی است و کشف بعضی از حقایق آن، باعث بهت و حیرت انسان می گردد. در این مطلب به چند نمونه از حقایق مربوط به فضا، از جمله به یکی از ویژگی های منحصر به فرد عطارد در میان سیاره ها اشاره می گردد.

عطارد دُم دارد!

به گزارش ایسنا به نقل از استارواک، بسیاری از مردم می دانند که ستاره های دنباله دار دُم دارند، اما آیا تا به حال شنیده اید که سیاره ای دم داشته باشد؟

عطارد دارای یک دنباله مانند ستاره های دنباله دار است که به وسیله باد خورشیدی فراوری می گردد و این باد خورشیدی اتم های سدیم را از سطح سیاره به بیرون می راند. تماشا آن به سادگی در آسمان میسر نیست؛ زمانی می تواند این دنباله عطارد را در آسمان مشاهده کنید که با استفاده از تلسکوپ و فیلتر مخصوص، عکسی با نوردهی طولانی از عطارد بگیرید.

در مشاهده دنباله عطارد، زمان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع، در 16 روز پس از حضیضِ (perihelion) سیاره، دنباله عطارد در درخشان ترین حالت خود به سر می برد. لازم به ذکر است که حضیض زمانی رخ می دهد که سیاره در نزدیکترین فاصله به خورشید واقع شده است.

مردی در ماه دفن شده است

یوجین شومیکر (Eugene Shoemaker)، یکی از کاشفان Comet Shoemaker- Levy 9، و بنیان گذار زمین شناسی نجومی بود. قرار بود او اولین زمین شناسی باشد که بر روی ماه قدم می گذارد، اما متاسفانه، بعضی از مسائل سلامتی مانع از پرواز او به ماه شد. در عوض، او نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و دیگر فضانوردان را برای ماموریت های آپولو آموزش داد.

در سال 1997، در جستجوی دهانه های برخوردی کشف نشده، به استرالیا سفر کرد و در همان جا در یک تصادف رانندگی درگذشت. به افتخار یاری های او در زمینه علوم سیاره ای، خاکستر او با مدارگرد کاوشگر ماه ناسا (NASAs Lunar Prospector Orbiter) به ماه منتقل شد. در حال حاضر، او تنها انسانی است که در ماه دفن شده است.

سیاره ای وجود دارد که احتمالا از الماس ساخته شده است

سیاره فراخورشیدی 55 Cancri e که در فاصله 40 سال نوری از ما واقع شده است، ممکن است پوشیده از الماس باشد. جالب به نظر می رسد، اما محال است بخواهید از آن تماشا کنید، مگر اینکه دوست داشته باشید در دمای 2400 درجه سانتی گراد (4400 درجه فارنهایت) آفتاب بگیرید و اسید هیدروسیانیک تنفس کنید!

بر اساس تحقیقات دانشمندان، 55 Cancri e به ستاره ای با نسبت کربن به اکسیژن بالا متصل است که این اتصال منجر به تشکیل سیاره ای غنی از کربن شده است (باید در نظر داشت که الماس شکل جامد کربن است).

تیم تحقیقاتی نشان می دهد که حداقل یک سوم جرم این سیاره (حدود سه برابر جرم زمین) می تواند از الماس باشد. مطالعات بیشتری برای حمایت از این نظریه مورد احتیاج است و اگر ثابت گردد که این نظریه صحیح است، به این معنی است که سیاره فراخورشیدی 55 Cancri e میزبان الماس، به ارزش حدود 26.9 نانیلیون (26،900،000،000،000،000،000،000،000،000 دلار) است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2170

به "عطارد دُم دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطارد دُم دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید