سریال 021 با وجود استفاده از بازیگران مشهور در جذب مخاطبان باخت

به گزارش پیامک خنده، تجربه مشترک رضویان و انصاری با وجود جمع کردن چهره های مشهور و پیروز طنز در مجموعه های دیگر، نظیر امیرحسین رستمی، سروش جمشیدی و خود رضویان و انصاری نتوانسته توفیقی در جذب نظر مخاطبان تلویزیونی و منتقدان کسب کند.

سریال 021 با وجود استفاده از بازیگران مشهور در جذب مخاطبان باخت

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، قسمت پایانـی سریال 021 شب گذشته از شبکه سه سیما پخش شد؛ سریالی به کارگردانی مشترک جواد رضویان و سیامک انصاری که قرار بود با نام نیوجرسی و با قسمت های بیشتری از تلویزیون تماشاگرش باشیم. شبکه سه از ابتدای سال 99 تنها مجموعه طنز دوپینگ در نوروز را داشت و پس از آن با سریال هایی مانند سرباز، زمین گرم و نجلا نتوانست توفیقی در ساخت سریال های طنز پیدا کند. 021 قرار بود این خلأ را پر کند و بنا نبود که به این زودی میدان را خالی کند. اسفند سال گذشته بود که علی فروغی، مدیر شبکه سه درباره این سریال گفته بود: سریال 90 شبی با نام موقت نیوجرسی به کارگردانی سیدجواد رضویان و سیامک انصاری و تهیه کنندگی مهدی فرجی قرار است بعد از مدت ها خلأ سریال های 90 شبی کمدی را پر کند.

حالا، اما تجربه مشترک رضویان و انصاری با وجود جمع کردن چهره های مشهور و پیروز طنز در مجموعه های دیگر، نظیر امیرحسین رستمی، سروش جمشیدی و خود رضویان و انصاری نتوانسته توفیقی در جذب نظر مخاطبان تلویزیونی و منتقدان کسب کند. 021 نه در ساختار و فرم و نه در شخصیت پردازی پیروز نبوده و شاید غرور و اعتماد بیش از حد سازندگان شان به خودشان دلیل این خروجی ضعیف باشد. پایبند نبودن کامل به فیلمنامه و نقش پررنگ بداهه پردازی در قسمت ها و شخصیت های مختلف معجونی به دست مخاطب داده که گویی شاهد مجموعه طنز آیتمی یا حتی اپیزودیک هستند. استفاده از شوخی های سیاسی نخ نما شده و تکیه بیش از حد بر استفاده از شوخی های فضای مجازی و حتی شوخی های جنسی آشکار و نهان هم نتوانست پیروزیتی حاصل کند. به دلیل نبود یک الگو و نقشه تعیین برای خنداندن مردم، شاهد حذف و اضافه هایی از سوی سازندگان 021 برای جلب نظر مردم هم بوده ایم که استفاده از پشت صحنه، به تقلید از سریال های مهران مدیری و تند کردن ریتم سریال حتی به قیمت ناقص کردن موضوع واحد هر قسمت از این دست تغییرات بود. شوخی های تکراری و نبود خلاقیت و تکیه بر راه های امتحان شده برای خنداندن مردم تمام چیزی بود که از کارگردانی رضویان و انصاری دیدیم. کاش تهیه کننده و سازندگان این سریال که هنگام تجربه های پیروز قبلی مدام در رسانه ها بودند و در هر برنامه و روزنامه ای دیده می شدند زمان ساخت یا تهیه برنامه های ناپیروز هم جوابگوی عملکرد خودشان بودند.

رضویان علیه رضویان

همکاری رضویان و انصاری اتفاق تازه ای نیست. اولین فیلم سینمایی رضویان با نام زهر مار هم با حضور سیامک انصاری ساخته شد و البته که نه در گیشه و نه در نگاه منتقدان پیروز نبود. رضویان، اما در سریال سازی آغاز خوبی داشت. بسیاری از بازیگران طنز مانند مهران مدیری، رضا عطاران، مهران غفوریان و سعید آقاخانی هم از بازیگری به حیطه کارگردانی رفتند و به شدت هم پیروز بودند و حضور رضویان در راستا کارگردانی بدیع و تازه نبود. رضویان با سریال های ارث بابام و قرارگاه مسکونی آغاز کرد که مورد توجه فوق العاده مخاطبان نهاده شد و خصوصا این دومی هنوز هم از شبکه های مختلف بازپخش می گردد. رضویان در این دو کار نشان داد که هم طنز را می شناسد و هم با آدم های داستان هایش آشناست. میهمان های ویژه کار دیگری از رضویان بود که در نوروز 91 از شبکه پنج روی آنتن رفت. سریالی که بار ها تکرار شد و حتی از آن به اندازه فیلم سینمایی هم تدوین و پخش شد. شاید بتوان گفت که میهمان های ویژه بهترین کار رضویان در حوزه فیلمسازی است. سه شو هم برنامه دیگری بود که توسط رضویان ساخته و از شبکه سه سیما پخش شد.

021، اما درمیان فهرست کوتاه ساخته های رضویان، اما صندلی بالایی ندارد. نه کاراکتر ها و شوخی های جذاب میهمان های ویژه را دارد و نه فضای صمیمی و قصه سرراست قرارگاه مسکونی را. رضویان و انصاری در 021 حتی زحمت تنوع لوکیشن هم به خود نداده اند؛ بیشتر سکانس ها در اداره، خانه و رستوران گرفته شده است و انصافا این را نمی توان به ویروس کرونا ربط داد. سریال هایی در حال حاضر و همچنین در ماه های قبل در روستا ها و شهر های بیرون از تهران ساخته شدند و می شوند و کمتر کارگردانی به خاطر شرایط موجود، تغییراتی در فیلمنامه داده است.

پشیمانم!

برای اولین بار نیست که بازیگری از حضور در فیلم یا سریالی پشیمان گردد. هنوز چندماهی بیشتر از پشیمانی سعید راد به خاطر حضورش در سریال دل نگذشته است و این بار یک بازیگر قدیمی دیگر از حضورش در یک پروژه اعلام پشیمانی کرد. از همان ابتدا که فهرست بازیگران سریال 021 منتشر شد وجود اسم سیاوش طهمورث هم کنجکاوی مخاطب را برمی انگیخت و هم منتظر بودند تا ببینند حضور این بازیگر قدیمی تئاتر و تلویزیون در سریال طنز چه خروجی دارد. چندروز پیش، اما طهمورث گفت: زمانی که فیلمنامه این مجموعه به دستم رسید، کار را پسندیدم، چراکه احساس کردم این سریال با دیگر آثار طنز متفاوت است، اما متاسفانه آنچه ساخته شد، چیزی نبود که در فیلمنامه خوانده بودم و به همین دلیل چندان از حضورم در این سریال راضی نیستم.

شاید یکی از مهم ترین دلایل ضعف 021 در همینجا و با توجه به صحبت های طهمورث تعیین گردد. ظاهرا آنچه ساخته شده با آنچه ابتدا در فیلمنامه بوده، تفاوت های چشمگیری داشته و همین باعث بروز اختلافات و سطح پایین کیفیت سریال شده است. البته دخالت کارگردان در فیلمنامه امر تازه ای نیست، اما این دخالت ها و اعمال نظر ها معمولا با مشورت با فیلمنامه نویس و حتی بازیگر صورت می گیرد و نتیجه یک اجماع گروهی است. البته این سریال به جز این واکنش حاشیه های دیگری هم داشته است؛ یکی از آن ها حضور میلاد کیانی به عنوان خواننده تیتراژ و البته بازیگر در 021 بود. انتخابی که هم تعجب اهالی موسیقی را برانگیخت و هم اهالی تلویزیون را. ظاهرا حضور یک خواننده در فیلمنامه بوده، اما اینکه چه کسی و با چه معیاری انتخاب گردد مساله مهم و اصلی بوده است؛ خواننده ای که برای شناختنش احتیاج به جست وجو بود و حتی نراقیان، مدیر دفتر موسیقی تلویزیون در گفت وگوی چندروز پیش با ما گفته بود که اگر می دانستیم در سریال بازی نموده است، نمی گذاشتیم تیتراژ را بخواند. تیتراژی که البته کپی برداری از یک قطعه معروف هندی بود.

آقای تلویزیون! یادت نرود چه طنز هایی ساختی

در روزگاری به سر می بریم که بیش از هر زمان دیگری احتیاجمند مجموعه های طنز در رسانه ملی هستیم و متاسفانه بیش از هر زمان دیگری کیسه این سازمان خالی از سریال های پیروز طنز است. در دهه های گذشته به طور خاص دهه های 70 و 80 شاهد بروز و ظهور مجموعه های متعدد و پیروز طنز بودیم. با نگاهی به کارنامه چهاردهه اخیر تلویزیون معلوم می گردد که چه کسانی و چه سریال هایی توانسته اند این کار سخت را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و مرور این آثار هم برای مدیران تلویزیون و هم برای سازندگان سریال ها خالی از لطف و فایده نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1297

به "سریال 021 با وجود استفاده از بازیگران مشهور در جذب مخاطبان باخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال 021 با وجود استفاده از بازیگران مشهور در جذب مخاطبان باخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید