سدهای تهران 31 میلیون مترمکعب آب کم دارند

به گزارش پیامک خنده، مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران گفت: اکنون 745 میلیون متر مکعب آب در سدهای پنجگانه استان از جمله لار، لتیان، طالقان، ماملو و امیرکبیر تهران ذخیره شده است که نسبت به روز مشابه سال گذشته کسری 31 میلیون متر مکعبی را نشان می دهد.

سدهای تهران 31 میلیون مترمکعب آب کم دارند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمد شهریاری گفت: در روز مشابه سال گذشته 776 میلیون متر مکعب آب در پشت سدهای پنجگانه این استان ذخیره شده بود که این امر کاهش شرایط منابع آبی را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: درحال حاضر ذخیره آب در دریاچه سدهای امیر کبیر 158 میلیون متر مکعب، لتیان 51 میلیون متر مکعب، طالقان 319 میلیون متر مکعب، لار 80 میلیون متر مکعب و ماملو 137 میلیون متر مکعب است.

مدیر دفتر بهره برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به کاهش چشمگیر بارش ها گفت: از ابتدای سال آبی جاری تا کنون 235 میلی متر بارندگی در حوزه عملکرد استان تهران به ثبت رسیده است که این میزان بارش در مدت مشابه سال آبی گذشته 397 میلی متر بوده که با کاهش 41 درصدی روبرو شده ایم.

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای فروردین ماه سالجاری تا به امروز فقط 2.3 میلی متر بارش در سطح استان داشتیم که این رقم در مدت مشابه فروردین ماه سال گذشته 132 میلی متر بوده است.

شهریاری با تاکید بر اینکه بر اساس نتایج برف سنجی های اجرا شده شرایط مناسبی به جهت ذخیره برفی در حوضه آبریز سدهای تهران نداشته ایم گفت: فصل بهار زمان آبگیری سدها بوده و اساسا در اثر ذوب برف حاصل از بارشهای بهاری می بایست شاهد آبگیری حداکثری در سدها باشیم اما در امسال بدلیل نبود ذخیره مناسب برفی و بارندگی های بهاری متاسفانه آبگیری و افزایش حجم ذخیره مناسب آب در سدهای تحت پوشش را نخواهیم داشت.

وی گفت: با این شرایط منابع آبی و کاهش ذخیره آبی و همچنین فرایند افزایشی میانگین دمای هوا ، از شهفرایندان درخواست می کنیم که با حساسیت بیشتر نسبت به مصرف آب اقدام نموده و صرفه جویی این نعمت الهی را مدنظر داشته باشند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: برای تامین آب شرب مطمئن و پایدار بخصوص در ماههای پیش رو و با توجه به شرایط کرونایی حاکم در استان اگر همراهی و همکاری شهفرایندان با شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب استان تهران در مدیریت مصرف بهینه آب و صرفه جویی صورت پذیرد مطمئنا با چالش و مسائل جدی تامین آب در شرایط کم آبی امسال بخصوص در ماههای اوج مصرف آب روبرو نخواهیم شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1572

به "سدهای تهران 31 میلیون مترمکعب آب کم دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سدهای تهران 31 میلیون مترمکعب آب کم دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید