روزنامه پاکستانی: آمریکا عامل ترویج فساد مالی در افغانستان است

به گزارش پیامک خنده، روزنامه اکسپرس تریبون نوشت که آمریکا عامل ترویج فساد مالی در افغانستان است و برای اصلاح چنین فرهنگی، این کشور سال ها زمان نیاز دارد.

روزنامه پاکستانی: آمریکا عامل ترویج فساد مالی در افغانستان است

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، اکسپرس تریبون با اشاره به گزارش اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در دسامبر 2019 میلادی نوشت که آمریکا به عنوان یکی از عوامل زمینه سازی فساد در افغانستان محسوب می شود.

به گزارش این روزنامه پاکستانی، رویکرد آمریکا و ناتو فرهنگ تحمل فساد را در افغانستان ایجاد کرد بنابراین سالها زمان برای از بین بردن آن نیاز است.

بارنت روبین مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا اظهارداشت که فرض اساسی این بود که فساد مشکل افغانستان است. حتی اگر چنین باشد آمریکایی ها این پول را آورده اند.

کمک های آمریکا بی توجه به ظرفیت جذب افغانستان صورت گرفت و آنها بدون درک لازم، برای ساخت یک دولت و جامعه هزینه کردند.

آمریکا در دوران ملت سازی تحت ریاست جمهوری بوش، 133 میلیارد دلار اختصاص داد. این کمک بیش از چیزی بود که افغانستان توانایی پذیرش آن را داشته باشد و بر اساس بررسی ها در افغانستان، بیش از 40 درصد این پول ها به جیب مقامات فاسد، گروههای مخالف و دیگر موارد رفته است.

گرت برتولد حسابداری که طی سالهای 2010 تا 2012 در افغانستان حضور داشت، حتی بخشی از این پول ها با روشی بی سابقه برای خرید وفاداری و اطلاعات از جنگ سالاران، نمایندگان مجلس، فرمانداران و حتی برخی افراد با نفوذ مذهبی استفاده شد.

همچنین در ارتش و پلیس افغانستان نیز پول ها و دستمزدهایی برای سربازانی اختصاص یافت که اصلا وجود خارجی نداشتند.

به گزارش آوا، رویکرد آمریکا و ناتو فرهنگ عمیق تحمل فساد را در افغانستان ایجاد کرد و سال ها برای از بین رفتن این فرهنگ زمان می برد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1034

به "روزنامه پاکستانی: آمریکا عامل ترویج فساد مالی در افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه پاکستانی: آمریکا عامل ترویج فساد مالی در افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید