خوزستان متری 23 میلیون!؟

به گزارش پیامک خنده، رییس انجمن انبوه سازان خوزستان با بیان اینکه اعلام میانگین قیمت متری 23 میلیون تومان برای استان خوزستان دور از ذهن است، گفت: در مناطق معدودی از اهواز قیمتها بین 15 تا 40 میلیون تومان و در بیشتر محله ها 4 تا 8 میلیون تومان است و نمی توان متوسط 23 میلیون تومان را به راحتی پذیرفت.

خوزستان متری 23 میلیون!؟

فرشید پورحاجت در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: منطقه کیان پارس در اهواز گرانترین منطقه این شهر است که قیمت هر متر آپارتمان در آن بین 15 تا حدود 35 میلیون تومان است و در مواردی نادر به 40 میلیون تومان می رسد. در رتبه بعدی محله ای مثل پادادشهر و زیتون کارمندی هستند که بالاترین قیمت مسکن در آنجا حدود متری 12 تا 20 میلیون تومان است.

وی اضافه نمود: بعد از آن در منطقه ای مثل گلستان که جزو مناطق خوب شهر اهواز است قیمت مسکن به متری 10 تا 18 تومان می رسد. بقیه مناطق متوسط اهواز زیر متری 15 میلیون تومان و بالغ بر 15 محله شهر اهواز هم قیمتها متری 10 میلیون تومان به پایین است.

رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان خوزستان تاکید نمود: وقتی از متوسط قیمت شهر اهواز صحبت می کنیم باید ببینیم اهواز چند بلوک شهری است. شاید حدود 5 تا 6 بلوک از مجموعه 20 بلوک شهری، قیمتها بین 10 تا 40 میلیون تومان باشد اما سایر مناطق متری 4 تا 8 میلیون تومان است.

پورحاجت با اشاره به میانگین قیمت 27 میلیون و 800 هزار تومان مسکن در تهران بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی گفت: در تهران در برخی مناطق آپارتمان متری 120 تا 150 میلیون معامله می گردد. با این حال متوسط قیمت پایتخت 27 میلیون اعلام شده است. چطور در اهواز که بالاترین قیمت 40 میلیون تومان است متوسط قیمتها 23 میلیون تومان اعلام می گردد؟ مگر چند ساختمان لاکچری در اهواز وجود دارد که در قیمتها لحاظ کنیم؟ مضافا اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی معتقدند قیمتهای نجومی مناطق 1 و 3 تهران نباید ملاکی برای متوسط نرخ شهر باشد. اگر متوسط قیمت مسکن در اهواز 23 میلیون تومان در هر متر مربع باشد باید بپیذریم که میانگین قیمت در تهران بسیار بیش از 27 میلیون تومان است.

وی با انتقاد از اینکه وزارت راه و شهرسازی آمار بازار مسکن شهر تهران از تیرماه به بعد را اعلام نکرده است گفت: حدود پنج ماه هیچ آماری در حوزه مسکن ارایه نشده، در حالی که بخش خصوصی و مردم با توجه به آمار و دیتاها برای زندگی و فعالیت مالی خود برنامه ریزی می نمایند. به یکباره می بینیم بعد از پنج ماه آمارهای سوال برانگیز را مطرح می نمایند که نمی تواند کمکی به برنامه ریزی باشد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان همچنین در واکنش به این صحبت که علت قیمتهای بالا در اهواز سرمایه گذاری خارجی عنوان شده است اظهار کرد: شاید منظور معاون محترم وزیر راه و شهرسازی شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق است که باید عرض کنم این حرف، مستند به قانون نیست؛ زیرا قانون اساسی اجازه نمی دهد اتباع بیگانه در ایران اقدام به خرید و فروش ملک نمایند.

پورحاجت گفت: شاید در شمال کشور، مشهد یا تبریز به لحاظ قرابت فرهنگی بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس رفت و آمدهایی باشد و در اثر ازدواج با اتباع ایرانی، ماحصل این ازدواجها منتج به انتقال سند به یک فرد ایرانی است که دیگر خارجی محسوب نمی گردد. مناطق آزاد هم که دستوالعمل معین دارند. بدین صورت که 51 درصد سرمایه گذاری باید توسط ایرانیها و 49 درصد توسط خارجیها انجام گردد.

رییس انجمن انبوه سازان خوزستان در عین حال گفت: با همه این تفاسیر معتقدم باید شرایطی فراهم گردد که کشورهای همسایه بتوانند در بازار املاک ایران سرمایه گذاری نمایند؛ چرا که می تواند منجر به ارزآوری برای کشور گردد؛ کاری که در ترکیه، امارات، گرجستان و دیگر کشورهای همسایه انجام می گردد.

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار کرد: میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در کشور 15 میلیون و 200 هزار تومان است. در این بین شهر تهران با متوسط 27.8 میلیون تومان در هر متر مربع و استان خوزستان با 23.5 میلیون تومان به ترتیب بالاترین قیمت را دارند که علت افزایش غیرمنطقی قیمت خانه در خوزستان، سرمایه گذاری خارجی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1335

به "خوزستان متری 23 میلیون!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوزستان متری 23 میلیون!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید