جیمز وب با نگاه به ساعت شنی کیهانی لحظه تولد یک ستاره را ثبت کرد

به گزارش پیامک خنده، تلسکوپ فضایی جیمز وب با قدرت فروسرخ خود و رصد ساختاری مشابه ساعت شنی، دوران تولد یک ستاره را به تصویر کشید.

جیمز وب با نگاه به ساعت شنی کیهانی لحظه تولد یک ستاره را ثبت کرد

پیش ستاره ای که در مرکز تصویر تازه جیمز وب قرار گرفته، اگرچه در ابری تاریک از گاز و غبار به شکل ساعت شنی، از دید ما پنهان شده است، اما نور تماشایی خود را به بالا و پایین ابر پراکنده می نماید. خط تاریک در میانه این ساعت شنی هم یک قرص پیش سیاره ای به میزان منظومه شمسی است. ابری متراکم از گاز و غبار که می تواند در آینده یک سیاره را تشکیل دهد.

ستاره نوزاد L1527 در ناحیه ستاره زایی صورت فلکی ثور (Taurus) هنوز راه زیادی تا تبدیل شدن به یک ستاره تمام عیار در پیش دارد. این جرم کیهانی تنها حدود 100 هزار سال سن دارد که در مقایسه با خورشید ما با حدود 4.6 میلیارد سال سن، بسیار کمتر است.

L1527 با توجه به سن و درخشندگی اش که در طیف فروسرخ دور به وسیله مأموریت هایی مانند ایراس (Infrared Astronomical Satellite) رصد شده بود، به عنوان یک پیش ستاره کلاس 0 یعنی اولین مرحله تشکیل ستاره، در نظر گرفته می گردد.

این پیش ستاره هنوز انرژی خود را به وسیله همجوشی هسته ای هیدروژن که یک ویژگی اساسی در ستارگان است، فراوری نمی نماید. شکل آن هم که یک توده کروی و پُف نموده از گاز داغ با 20 تا 40 درصد جرم خورشید است، در حال حاضر ناپایدار است.

ابرهای آبی و نارنجی در تصویر حفره های عظیمی هستند که در اثر پرتاب مواد از پیش ستاره و برخورد آن ها با مواد اطراف ایجاد شده اند. رنگ های مجذوب کننده این سحابی که برای انسان نامرئی هستند و فقط در طیف فروسرخ دیده می شوند، به وسیله دوربین فروسرخ نزدیک (NIRCam) جیمز وب آشکار شده اند.

نواحی آبی مناطقی هستند که لایه گرد و غبار در نازک ترین حالت خود قرار گرفته است. هرچه لایه گرد و غبار ضخیم تر باشد، نور آبی کمتری امکان فرار دارد و بدین ترتیب حفره های نارنجی ایجاد می شوند.

موج های شوک و جریان های آشفته ایجاد شده طی روند تشکیل ستاره، مانع از تشکیل ستاره های تازه می شوند و در غیر این صورت، در سراسر سحابی شاهد شکل گیری ستارگان بودیم. اما اکنون ستاره اولیه بر فضا مسلط شده است و بسیاری از مواد اطراف را به سوی خود جذب می نماید.

حالا با نگاه جیمز وب به این ستاره دوردست، پژوهشگران معتقدند که می توانند به درک بهتری درباره دوران نوزادی خورشید و منظومه شمسی برسند.

عکس: پیش ستاره L1527 از نگاه جیمز وب

Credit: NASA/ESA/CSA/STScI

منابع: CNN, NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 آبان 1401 بروزرسانی: 27 آبان 1401 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2126

به "جیمز وب با نگاه به ساعت شنی کیهانی لحظه تولد یک ستاره را ثبت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمز وب با نگاه به ساعت شنی کیهانی لحظه تولد یک ستاره را ثبت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید