تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی آنالیز شد

به گزارش پیامک خنده، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه رویان، بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت دنیای، بیماری های کبدی دوازدهمین دلیل مرگ و میر در سراسر دنیا محسوب می شوند. تا کنون پیوند کبد مؤثرترین و تنها روش برای درمان مبتلایان به آخرین مراحل بیماری های کبدی بوده است.

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی آنالیز شد

به علت کاستی هایی مانند تعداد اندک اهدا کنندگان سالم، استفاده مادام العمر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و پیچیدگی این روش درمانی، درمان های مبتنی بر سلول یا محصولات مشتق از سلول، به عنوان روش درمانی جایگزین برای طیف گسترده ای از بیماری های کبدی مورد توجه قرار گرفته اند.

انواع مختلفی از سلول ها- مانند هپاتوسیت ها، سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، سلول های بنیادی کبدی انسان- و رویکردهای درمانی متنوع - مانند درمان های ترکیبی با استفاده از انواع متفاوت سلول ها، ارگانوئیدها و استفاده از ساختارهای متشکل از سلول ها و پلیمرهای طبیعی و مصنوعی قابل پیوند و یا حتی ماتریکس خارج سلولی سلول زدایی شده- پیشنهاد شده اند و اثر بخشی آنان با مطالعات پیش بالینی و بالینی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

به منظور آنالیز شرایط فعلی درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای بیماری های کبدی، انسیه زحمتکش، دکتر نیکو حسین خان ناظر، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، به همراه پژوهشگرانی از سوئد و بلژیک، به نگارش مقاله مروری پرداختند.

این مقاله مروری که در نشریه بین المللی Expert Review of Gastroenterology & Hepatology منتشر شده است، بعلاوه به بحث پیرامون منظره آینده درمان های مبتنی بر سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، ارگانوئیدهای کبدی و درمان های ترکیبی بر پایه این روش ها پرداخته است.

مقاله مذکور چنین نتیجه گیری می نماید که کاربرد امیدوار کننده روش های مبتنی بر دانش سلول های بنیادی، از جمله سلول های بنیادی پرتوان القایی با ادغام در روش های تازهی مانند ویرایش ژن، تمایز راهنمایی شده و فناوری ارگانوئیدها، منظره امید بخشی برای ارائه رویکردهای درمانی تازه و مدل سازی بیماری ها و اختلالات کبدی ارائه می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2214

به "تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید