استفاده از اسم ویروس کرونا در ترکمنستان ممنوع شد مقایسه روش های مقابله با کرونا در 10 کشور دارای بیشترین آمار ابتلا

به گزارش پیامک خنده، مأموران لباس شخصی در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، می توانند کسانی را که ماسک بر صورت داشته، یا در اماکن عمومی از ویروس کرونا حرف بزنند بازداشت نمایند.

استفاده از اسم ویروس کرونا در ترکمنستان ممنوع شد مقایسه روش های مقابله با کرونا در 10 کشور دارای بیشترین آمار ابتلا

ترکمنستان واژهٔ ویروس کرونا را از قاموس خود کنار گذاشت.

به گزارش پیامک خنده به نقل از یورونیوز، گزارشگران بدون مرز اعلام کردند که ترکمنستان با ممنوع کردن استفاده از واژهٔ ویروس کرونا گامی خطرناک در راستای سرکوب اطلاع رسانی دربارهٔ بیماری همه گیر کوید-19 برداشته و جان شهروندان خود را به خطر انداخته است.

بنابر اعلام نشریهٔ وقایع ترکمنستان (Turkmenistan Chronicle) که یکی از معدود منابع خبری ترکمن زبان در خارج از این کشور است، رسانه های این کشور دیگر مجاز نیستند اسمی از ویروس کرونا ببرند و این کلمه حتی از روی دفترچه های سلامت مدارس، بیمارستان ها و امکان عمومی نیز حذف شده است.

براساس گزارش بخش ترکمن زبانِ رادیوی اروپای آزاد، مأموران لباس شخصی در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، می توانند کسانی را که ماسک بر صورت داشته، یا در اماکن عمومی از ویروس کرونا حرف بزنند بازداشت نمایند.

از سوی دیگر سفارت این کشور در مسکو به شهروندانی که در روسیه گرفتار شده اند و قصد بازگشت به ترکمنستان را دارند پاسخ نمی دهد. مقامات ترکمنستان می گویند هیچگونه مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور یافت نشده است.

گزارشگران بدون مرز از جامعهٔ بین الملل خواسته اند به رفتار دولت قربان قُلی بِردی محمداُف واکنش نشان دهد، رفتاری که با نقض سازمان یافتهٔ حقوق بشر، جان شهروندان این کشور را به خطر می اندازد.

قربان قُلی بِردی محمداُف، رئیس جمهوری ترکمنستان که با لقب پدر حافظ ملت نیز شناخته می گردد در تنها اقدام خود تنها روز 13 مارس دستور داد با دود گیاهی سنتی، شبیه به اسفند، بعضی فضاهای عمومی را ضدعفونی نمایند.

ترکمنستان در انتهای سیاههٔ آزادی مطبوعاتِ گزارشگران بدون مرز در سال 2019 واقع شده است و دسترسی به اینترنتِ بدون محدودیت در این کشور بسیار سخت است.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 864

به "استفاده از اسم ویروس کرونا در ترکمنستان ممنوع شد مقایسه روش های مقابله با کرونا در 10 کشور دارای بیشترین آمار ابتلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از اسم ویروس کرونا در ترکمنستان ممنوع شد مقایسه روش های مقابله با کرونا در 10 کشور دارای بیشترین آمار ابتلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید