آشنایی با نحوه کاشت گیاه دارویی کاسنی در منزل

به گزارش پیامک خنده، گیاه دارویی کاسنی دارای قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. خاک سبک و حاصلخیز، آب و هوای خنک و آبیاری منظم برای رشد گیاه کاسنی ضروری است.

آشنایی با نحوه کاشت گیاه دارویی کاسنی در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

کاسنی ( Chicory) گیاهی است که در نواحی مختلف، بطور یکساله، دوساله یا چند ساله در می آید . این گیاه دارویی پر خاصیت در نقاط مختلفاایران به طور خودرو وجود دارد. با این وجود کاسنی به دلیل خواص درمانی فراوانی که دارد و به منظور استفاده در طب سنتی و صنعت داوسازی در مزارع نیز کشت داده میگردد. زیبایی گلهای این گیاه و خواص دارویی آن، باعث شده که هواداران گل و گیاه به کشت خانگی آن علاقه مند شده، پیشنهاد میکنیم شما هم آن را در باغچه منزل و یا گلدانی در آپارتمان خود کشت داده و علاوه بر زیبایی آن از خواص یک گیاه دارویی مفید نیز بهره مند شوید. همچنین بعضی از انواع کاسنی به مصارف غذایی نیز رسیده به نامهای اندیو، کاسنی فرنگی و کاسنی سالادی معروف میباشند. برای آشنایی با نحوه کاشت گیاه کاسنی در منزل باخبرنگاران همراه شوید.

نحوه کاشت کاسنی در منزل

ازدیاد و تکثیر گیاه کاسنی به وسیله کاشتن میوه یا بذر آن صورت می گیرد.

بذرهای این گیاه را می توانید از خزانههای تهیه نشاء آماده و یا به طور مستقیم در خاک مناسب بکارید. پس از کاشتن بذر به آرامی روی بذر را با یک لایه قشر نازک خاک بپوشانید و کمی فشار دهید. سپس خاک را مرطوب کنید.

ضروری است پس از سبز شدن، بوته های ضعیفتر را تنک (حذف) کرده تا فاصله بین بوته ها در محل کاشت بین 15 تا 20 ساتی متر باشد. همچنین گفتنی است میوه کاسنی به مدت 5 تا 6 سال قوه نامیه خود را حفظ می نماید و میتوانید از آن برای کاشت گیاه کاسنی در سالهای بعد بهره ببرید.

جالب است بدانید کشت این گیاه شباهت زیادی به کاشت کاهو داشته، در مناطقی که زمستان ملایم دارند به عنوان محصول زمستانه و در بیشتر نقاط میتوان آن را به عنوان محصولی بهاره، تابستانه و یا پاییزه کشت کرد.

نحوه برداشت و استفاده از کاسنی

برگ گیاه کاسنی را معمولاً در ماه مرداد میتوانید برداشت کنید و آن را در هوای آزاد و یا در فضای اطاق تحت اثر گرمای ملایم خشک کنید.

برداشت ریشه کاسنی را نیز در ماههای مهر و آبان میتوانید انجام دهید که بوسیله چنگال میتوانید ریشه را از خاک خارج کنید .

احتیاجهای محیطی مورد احتیاج رشد گیاه کاسنی

خاک: بهترین و مناسب ترین خاک برای این گیاه خاکهای لیمونی سبک که دارای مقدار زیادی مواد آلی است می باشد. در خاک های هوموسی نیز محصول فراوان حاصل می گردد.

نور: گیاه کاسنی احتیاج کمی به نور خورشیددارد و در محیط آپارتمان نیز به راحتی رشد میکند.

دما: کاسنی محصول آب و هوای خنک و فصل نسبتا سرد است و به سرما و یخ بندان مقاوم است. بنابراین از گرم نگه داشتن محیط رشد کاسنی اجتناب کنید.

آبیاری: آبیاری گیاه باید بطور منظم انجام گیرد. در سه هفته اول کاشت گیاه، حداقل یک بار در روز آبیاری کنید. به مرور تعداد دفعات آبیاری را می توان به دوبار در هفته کاهش داد.

کوددهی: استفاده از کودهای حاوی عناصر ازت، فسفر و پتاسیم برای رشد بهتر گیاه مفید است.

آفات و بیماریها: از مهمترین آفات گیاه کاسنی پروانه آلو، سفیدک حقیقی و انواعی از شته ها میباشد .

مشخصات ظاهری و گیاه شناسی کاسنی

  • کاسنی گیاهی است علفی و دارای ساقه ای که در حالت وحشی ارتفاعش به 50 تا 150 سانتی متر می رسد ولی اگر پرورش یابد از 2 متر نیز تجاوز می نماید. ریشه ای قوی به قطر انگشت به درازی 50 تا 100 سانتی سانتی متر و به رنگ قهوه ای دارد و هنگامیکه قطع میگردد، رنگ آن مایل به سفید خواهد شد. درداخل ریشه این گیاه دارویی شیرابه ای شیری رنگ جریان دارد.
  • ساقه کاسنی باریک، استوانه ای و دارای انشعابات کم در ناحیه مجاور رأس است به طوری که منحصراً در قسمتهای انتهایی ساقه شاخه هایی با حالت فاصله دار در گیاه دیده می گردد.
  • برگهای کاسنی برگهائی به صورت متناوب بوده و پوشیده از تارهای فروان دراطراف رگبرگ میانی است و هر چه که به رأس ساقه نزدیک گردیم برگها کوچکتر می شوند
  • گلهای گیاه دارویی کاسنی بسیار زیبا بوده دارای رنگ آبی هستند و در تابستان از تیر تا شهریور ظاهر می گردد.

قسمت های مورد استفاده دارویی گیاه کاسنی، ریشه و برگ های آن می باشد. بعضی از مهمترین خواص کاسنی و عرق تهیه شده از آن شامل درمان آکنه، تصفیه کننده خون، تقویت کننده قلب، کبد، کلیه، معده و سلامت چشم است. همچنین کاسنی رفع کننده تشنگی مفرط، مدر صفرا، تب بر، مؤثر در درمان دیفتری، تصفیه کننده خون و برای درمان بیماری های پوستی مفید است . برای آشنایی بیشتر با خواص بینظیر این گیاه دارویی پیشنهاد میکنیم به لینک زیر مراجعه نمایید.

خواص کاسنی چیست؟

منابع: دائره المعارف گیاهان دارویی، سایت ترویج و آموزش کشاورزی

منبع: setare.com
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1362

به "آشنایی با نحوه کاشت گیاه دارویی کاسنی در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نحوه کاشت گیاه دارویی کاسنی در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید