چرا نوک هرم بزرگ جیزه مصر درخشان و نورانی ساخته شده بود؟

به گزارش پیامک خنده، هرم بزرگ جیزه (Great Pyramid of Giza) یکی از قدیمی ترین و دست نخوره ترین شگفتی های هفت گانه باستانی جهان است.

چرا نوک هرم بزرگ جیزه مصر درخشان و نورانی ساخته شده بود؟

در قرن نوزدهم میلادی، این هرم به نماد قدرت و تعالی انسان تبدیل شده بود. نمادی از یک قدرت مطلق که انسان در نظر دارد. دقیقا مانند خدایان مصر باستان که شکوه و عظمت و قدرت مطلقی داشتند.

پس از اولین سفر ناپلئون به مصر، فرهنگ استانی و نمادهای این دوره مصر وارد اروپا شده و در طراحی های ساختمان ها و لباس ها، مدها و هنرهای پلاستیکی تاثیرگذار بود.

میروسلاو ورنر در کتاب The Pyramids خود به طور کامل درباره رمز و رازها، تاریخچه، دلایل پیدایش، فرهنگ و دوره بناهای تاریخی مصر باستان صحبت کرده است.

یکی از راز های مربوط به این بناها که در کتاب The Pyramids نیز مفصلا درباره اش صحبت شده است؛ هرم بزرگ جیزه و البته نوک متفاوت و نورانی آن است. برخی باستان شناسان اعتقاد دارند این معماری توسط موجودات بیگانه ساخته شده است و سنگ تراشی های آن بیشتر شبیه به کیهان ها هستند.

این ایده شاید طنز به نظر برسد ولی دلایل محکمی برای آن بیان شده است. مثلا، دلیل پرستش این هرم و دیگر بناهای عجیب در مصر توسط مردم این کشور، ساخت بشر نبودن شان و بیشتر جادویی و غیرطبیعی بودن شان است.

یونانیان باستان اعتقاد داشتند این اهرام با یک نیروی عظیم غیر انسانی ساخته شده اند. نظریه ای که همچنان پابرجا است. ورنر در کتاب خود به این نظریه ها اشاره کرده ولی می گوید مردم یونان باستان نه به بیگانگان اعتقادی داشتند و نه تصور می کردند این بناها توسط خدایان ساخته شده اند.

بلکه این اهرام توسط صنعت گران و بازرگانان ساخته شده اند و بابت آن بهای زیادی نیز پرداخت شده است. این بناها تحت یک بروکراسی پیچیده و سازمان دهی شده با اعمال نفوذ و قدرت حاکمان ساخته شدند و برای این نوع سبک معماری هم دلایلی وجود داشته است.

خدای خورشید در زمین

مثلا، بخش بالایی و نوک هرم بزرگ جیزه متفاوت از دیگر بدنه این هرم است. ظاهرا از سنگ صیقل خورده و درخشانی استفاده شده است که پس از 20 قرن هنوز هم نورانی و متفاوت است.

یک نظریه این است که مردم یونان باستان سنگ های آهک را آن قدر صیقل داده تا به یک سنگ صاف و کاملا سفید تبدیل شدند. این سنگ سفید منعکس کننده نور خورشید یا به نوعی قدرت خدایان قدرتمند مصر بود. تابش خیره کننده این نوک هرم هم بر ابهت هرم می افزاید و هم می تواند یک چراغ و پروژکتور قوی باشد.

به همین دلیل است که ورنر در کتاب خود اشاره می کند بندر بزرگ جیزه غرق در نور و آفتاب بوده و جادویی به نظر می رسید.

در کتاب های دیگر باستان شناسی گفته شده در هرم های شگفت انگیز مصر از سنگ گرانیت استفاده شده است که در بخش هایی مانند نوک آن ها از روکش فلزهای گران بها مانند طلا استفاده شده است. جای تعجبی نداد که مردم یونان باستان، اهرام شان را به جای خدا پرستش می کردند.

مصریان، هرم بزرگ جیزه را یک بزرگ ترین شاهکار مهندسی بشر می دانند که با دست و عرق هم وطنان شان ساخته شده است. آن ها در زمان خودشان، جلوه ای از خورشید روی زمین بودند و شاید هنوز اسرار و رموز کشف نشده دیگری داشته باشند.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 2 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 593

به "چرا نوک هرم بزرگ جیزه مصر درخشان و نورانی ساخته شده بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوک هرم بزرگ جیزه مصر درخشان و نورانی ساخته شده بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید