پرونده ثبت 5 حمام تاریخی سنقر گردآوری شد

به گزارش پیامک خنده، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سنقر و کلیایی از گردآوری پرونده ثبت ملی پنج حمام تاریخی این شهرستان خبر داد.

پرونده ثبت 5 حمام تاریخی سنقر گردآوری شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، داریوش فرمانی امروز شنبه 13 اردیبهشت ماه 99 با اشاره به ثبت ملی شش حمام تاریخی چرمله، سطر، ده رضوان، دهنو، سردره قبادی و ده شیخ در شهرستان سنقر، گفت: در حال حاضر پرونده پنج حمام دیگر شامل کچگینه، ده بنه، خان جمال زمانی، شکرالله خان و سرچغا برای ثبت ملی تهیه و ارسال شده و سال جاری هم برنامه بازسازیی را روی آن ها اجرا خواهیم کرد.

او اضافه کرد: در شهرستان سنقر حدود پنج حمام دیگر هم داریم که به دنبال تهیه و ارسال پرونده ثبت ملی آن ها هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سنقر و کلیایی با بیان اینکه بیشتر این حمام ها مربوط به دوره قاجار و یا پهلوی اول هستند، مطرح نمود: نوع بافت و معماری این بناها مانند دیگر حمام های قاجاری است و شامل بخش هایی مانند ورودی، محل شستشو، خزینه، تون و... هستند.

او در ادامه بیان داشت: هرساله بنا به اعتباراتی که دریافت می کنیم، برنامه بازسازی تعدادی از این حمام ها را در دستور کار قرار می دهیم.

داریوش فرمانی اضافه کرد: در برنامه اخیر بازسازی حمام های تاریخی این شهرستان، چهار حمام روستاهای دهنو، کچگینه، حسین آباد ده بِنه و ده رضوان را بازسازی کردیم.

او شرح داد: در برنامه بازسازیی که روی این حمام ها اجرا شد، بیشتر به دنبال حفظ این بناها از خطر تخریب بودیم، به همین دلیل روی بازسازی قسمت بیرونی آن ها تمرکز داشتیم. برای بازسازی بخش داخلی این چهار حمام به اعتبارات جدید نیاز داریم که امیدواریم در سال جاری محقق شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سنقر و کلیایی در ادامه گفت: با توجه به این که ایل کلیایی یکی از اولین ایل هایی در استان است که در گذشته به یکجانشینی روی آورده، به همین دلیل تعداد بالایی حمام در سنقر به نسبت دیگر شهرستان های استان داریم که البته نزدیک به 80 درصد آن ها طی دهه های گذشته تخریب شده و از بین رفته اند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 945

به "پرونده ثبت 5 حمام تاریخی سنقر گردآوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده ثبت 5 حمام تاریخی سنقر گردآوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید