مخوف ترین انگلی که مغز انسان را تباه می نماید

به گزارش پیامک خنده، خبرنگاران : کرم نواری یکی از انگل هایی است که به صورت گسترده باعث آلوده شدن قسمت های مختلف بدن انسان می گردد.

مخوف ترین انگلی که مغز انسان را تباه می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران به نقل از اکسپرس، سالانه بیش از 3.5 میلیارد نفر در دنیا از عفونت های انگلی رنج می برند. با این حال، هنوز بسیاری از مردم از علائم ابتلا به انگل ها اطلاعی ندارند. در واقع انگل ها در داخل روده زندگی نموده و از مواد غذایی مصرفی فرد، استفاده می نمایند.

احتمال ابتلا به انگل و کرم های مختلف دستگاه گوارشی به ویژه کرم نواری در هر جایی که زندگی کنید وجود دارد. برای مثال، متخصصان انگلیسی می گویند اگر فرد بالغی هستید و در بریتانیا زندگی می کنید، محتمل است به عفونت های انگلی و کرم نواری آلوده باشید.

به طور معمول بچه ها، افراد کهنسال، افراد مبتلا به اچ آی وی و کسانی که از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار هستند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های انگلی و کرم های نواری قرار دارند. همچنین افرادی که در سرزمین هایی با آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می نمایند، احتمال ابتلا به عفونت های انگلی در آن ها زیاد است.

کرم های نواری تنها بخشی از انگل هایی هستند که می توانند انسان ها را آلوده نمایند. از دیگر کرم هایی که نقش انگل در دستگاه گوارش انسان را دارند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- کرم های گرد

2- کرم های سوزنی

3- کرم های قلاب مانند

4- استرانگیلوئیدیازیس

5- شیستوزوم

6- تریشینلا

7- فلاریازیس لنفاوی

افراد ممکن است پس از خوردن غذا های آلوده به تخم کرم های نواری به این انگل مبتلا شوند. مصرف گوشت و ماهی ها به صورت خام و یا نیمه پخته می تواند منجر به آلوده شدن به کرم های نواری گردد. همچنین اگر افراد در معرض فضولات حیوانی یا آب های آلوده به آن ها باشند، می توانند به انگل آلوده شوند.

انسان ها می توانند این انگل ها را به یکدیگر منتقل نمایند. در صورتی که فرد نکات بهداشتی را رعایت نکند و پس از اجابت مزاج دستانش را نشوید امکان مبتلا کردن مجدد خود به کرم های نواری نیز وجود دارد. با رعایت موارد ذیل می توانید از ابتلا به این انگل جلوگیری به عمل آورید:

1- به طور مستمر استحمام نموده و نکات بهداشتی را رعایت کنید. شستن دستان با آب و صابون بسیار اهمیت دارد.

2- بهداشت مواد غذایی را رعایت کنید. رعایت بهداشت مواد غذایی در زمان خرید، حمل و نقل و نگهداری بسیاری لازم است. همچنین باید به طور کامل گوشت و ماهی را بپزید.

3- برای اطمینان از مرگ هر گونه انگل در گوشت، آن ها را دستکم برای 7 روز منجمد کنید.

4- به هیچ عنوان گوشت ناپخته مصرف نکنید.

5- از چاقو های مختلف برای قطعه قطعه کردن سبزیجات و گوشت بهره ببرید.

6- تمامی میوه ها و سبزیجات را پیش از مصرف ضدعفونی نموده و به طور کامل بشویید.

7- تنها از آب سالم بهره ببرید.

با این حال، اگر به کرم نواری مبتلا شده اید، باید بدانید خلاصی از آن کار ساده ای نیست، زیرا این کرم ها عادت به تکثیر سریع و ایجاد لارو های بسیار در بدن دارند. این کرم ها می توانند به بخش های دیگر بدن نیز منتقل شده و فرد را درگیر نمایند.

برای مثال، کرم نواری که از گوشت خوک وارد بدن انسان می گردد می تواند مغز فرد را نیز درگیر کند. در این حالت، فرد دچار علائمی مانند سردرد، مسائل بینایی و تشنج می گردد. این موضوع می تواند به ندرت باعث مرگ فرد گردد.

افراد پس از مراجعه به پزشک و انجام آزمایش های مدفوع و خون، پی به ابتلای خود به این انگل می برند. سه داروی پرازیکوانتل، آلبندازول، و نیتازوکساند دارو های رایجی هستند که برای این منظور تجویز می شوند. با این حال، در بعضی موارد عمل جراحی برای خارج کردن کیست های حاوی انگل لازم است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1560

به "مخوف ترین انگلی که مغز انسان را تباه می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخوف ترین انگلی که مغز انسان را تباه می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید