سفر با قطار یا هواپیما؛ کدام بهتر است؟

به گزارش پیامک خنده، سفر با قطار بهتر است یا هواپیما

وقتی صحبت از سفر می گردد، همه ما می خواهیم که با کمترین دردسر و با بیشترین سرعت به مقصد برسیم. برای رسیدن به مقصد می توانید سفر با قطار ، هواپیما، ماشین و یا هر وسیله دیگری را انتخاب کنید. معمولا فاصله مبدا و مقصد و مقدار زمانی که برای رسیدن به مقصد مورد احتیاج است، معین کننده وسیله ای است که برای سفر انتخاب می کنید. اگر بخواهیم به آن سوی آب ها سفر کنیم بهترین و سریع ترین راه رسیدن به مقصد سفر با هواپیما است. البته برای طی این سفر می توانید سفر با کشتی را انتخاب کنید، اما میزان زمانی که در راه خواهید بود بسیار بیشتر از سفر با هواپیما خواهد بود.

سفر با قطار یا هواپیما؛ کدام بهتر است؟

اما اگر سفر کوتاهتر باشد و یک الی دو ساعت زمان ببرد، بیشتر افراد ترجیح می دهند که با ماشین سفر نمایند. چون هم ارزان ترین وسیله نقلیه و هم برای سفرهای کوتاه بهترین وسیله است. اما اگر سفرتان 5 الی 6 ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد کدام وسیله را انتخاب می کنید؟ ترجیح می دهید با قطار سفر کنید یا با هواپیما؟ قطعا غیر از مسافت عوامل دیگری نیز در انتخاب شما موثر خواهند بود و ممکن است انتخاب را کمی برایتان سخت نمایند.

معمولا در این مواقع بهترین راه سفر با قطار یا هواپیما است. در ادامه تعدادی از مزایا و معایب سفر با قطار و تعدادی از مزایا و معایب سفر با هواپیما را برای شما بیان می کنیم تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که کدام وسیله را برای سفر انتخاب کنید.

مزایای سفر با هواپیما

1. سرعت در سفر با هواپیما

سفر با هواپیما سریعترین راه برای رسیدن به مقصد است. در حقیقت مهم ترین مزیت سفر با هواپیما سریع تر بودن این وسیله نسبت به وسایل نقلیه دیگر است. سریع تر بودن هواپیما نسبت به وسایل نقلیه دیگر به شما این امکان را می دهد راستای را که ممکن است با قطار یا ماشین، چندین ساعت و یا حتی چندین روز در راه باشید با هواپیما به کمترین میزان کاهش پیدا کند. بنابراین اگر زمانتان محدود است و فرودگاه هم فاصله زیادی با شما ندارد، بهترین راه، سفر با هواپیما است.

2. سودمندی سفر

اگر وقت کمتری را برای راستا اختصاص دهید، مدت زمان بیشتری را در مقصد موردنظرتان سپری خواهید کرد و این فرصت را خواهید داشت که وقت بیشتری برای گشت و گذار در شهر یا کشور مقصد داشته باشید، از جاهای بیشتری دیدن کنید و تجربیات بیشتری از سفر خود به دست بیاورید و در نتیجه از سفر خود نهایت بهره را ببرید.

3. راحت تر طی کردن مسافت های طولانی

سفر با هواپیما برای مسافت های طولانی منطقی تر به نظر می رسد. با هواپیما می توانید در زمان کوتاه تر به شهرها و کشورهای بیشتری سفر کنید و مسافت های بیشتری را بپیمایید. در حالیکه اگر از دیگر وسایل نقلیه بهره ببرید، خواهید دید که مسافت های کمتری را در مدت زمان بیشتری طی خواهید کرد.

4. امنیت در سفر با هواپیما

بر خلاف تصور خیلی از افراد سفر با هواپیما یکی از ایمن ترین روش های سفر است. هر ساله شاهد تصادفات مرگبار رانندگی هستیم. درست است که سوانح هوایی بسیار فاجعه بار هستند، اما تعداد آن ها بسیار کمتر از حوادث رانندگی است. علت به چشم آمدن سوانح هوایی این است که در یک سانحه هوایی تعداد کشته شدگان بالا است و توجه همه را به حادثه جلب می نماید، اما هر روز تعداد بسیار بالایی حوادث رانندگی اتفاق می افتد بدون اینکه کسی از آن با خبر گردد. به همین دلیل ترس از سوانح هوایی بیشتر است. البته در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی تعداد سوانح هوایی نیز به حداقل رسیده و تعداد تلفات هوایی بسیار کمتر شده است.

5. امکانات سفر با هواپیما

امکاناتی که در سفر با هواپیما وجود دارد در سفر با وسایل نقلیه دیگر وجود ندارد. برای مثال در پروازهای درجه یک امکاناتی مثل ماساژور، تخت خواب، حمام، تلویزیون لمسی، اینترنت، سیستم سرگرمی و سیستم گرمایشی و سرمایشی در اختیار مسافران قرار می گیرد. همچنین در سفرهای هوایی مهمانداران به بچه ها اسباب بازی هدیه می دهند.

6. صرفه جویی در هزینه های بچه ها

یکی دیگر از مزایای سفر با هواپیما این است که برای بلیط بچه ها زیر 2 سال 90 درصد و برای بچه ها 2 تا 12 سال، 25 درصد تخفیف در نظر گرفته می گردد.

معایب سفر با هواپیما

1. هزینه سفر با هواپیما

سفر با هواپیما گران تر از وسایل نقلیه دیگر است، به همین دلیل بسیاری از مسافران به دلیل گران بودن این وسیله نقلیه ترجیح می دهند تا با وسایل دیگر سفر نمایند. البته یک راه برای حل این مشکل این است که بلیط های چارتر هواپیما و یا بلیط های ارزان قیمت هواپیما که آژانس های مسافرتی و خود ایرلاین ها ارائه می دهند را خریداری کنید.

2. ترس از پرواز

بسیاری از مردم از پرواز فراری هستند. ممکن است تجربه بدی از پرواز داشته باشید به طور مثال نقصی فنی در پرواز و یا حادثه ای در آن باعث وحشت شما شده باشد یا از ارتفاع وحشت داشته باشید. در نتیجه ترجیح بدهید که از این وسیله نقلیه برای سفرهای خود استفاده نکنید.

3. تاخیر در پرواز

اگر با هواپیما سفر کنید، ممکن است در پرواز تاخیر پیش بیاید و یا پرواز کنسل گردد. ساعت ها و یا حتی در بعضی موارد روزها انتظار ممکن است شما را کلافه کند و دیگر دوست نداشته باشید که با هواپیما سفر کنید.

4. محدودیت در حمل بار

در سفر با هواپیما قوانینی برای حمل بار مجاز وجود دارد. این قوانین هم برای چمدان و هم برای کیف دستی که با خود به داخل کابین هواپیما حمل می کنید وجود دارد. بنابراین اگر بار اضافی با خود حمل کنید ناچار خواهید شد که برای آن هزینه حمل بار اضافی پرداخت کنید.

5. فاصله فرودگاه

اغلب فرودگاه ها فاصله زیادی از شهر دارند. بنابراین مسافران برای سفر با هواپیما ناگزیر هستند که مسافت طولانی را بپیمایند تا خود را به فرودگاه برسانند. در نتیجه برای رسیدن به فرودگاه هم باید هزینه اضافی پرداخت نمایند و هم زمان اضافی صرف نمایند.

6. اتلاف وقت در فرودگاه

در سفرهای هوایی مسافران باید حداقل دو ساعت قبل از پرواز برای آنالیز مدارک و بازرسی چمدان ها در فرودگاه حضور داشته باشند و پس از پرواز هم باید زمانی را به تحویل بار اختصاص دهند.

مزایای سفر با قطار

1. حمل بار بیشتر در سفر با قطار

در سفر با قطار بر خلاف هواپیما محدودیتی برای حمل بار وجود ندارد و با هر وزن و به هر تعدادی که بخواهید می توانید در قطار چمدان حمل کنید بدون اینکه هزینه اضافی پرداخت کنید.

2. محل ایستگاه راه آهن

بر خلاف فرودگاه ها که از شهر چندین کیلومتر فاصله دارند، ایستگاه های راه آهن معمولا در مرکز شهر هستند. بنابراین دسترسی به آن ها بسیار ساده تر است و برای رسیدن به آن ها احتیاج به پرداخت هزینه اضافی نخواهد بود و زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.

3. عدم اتلاف وقت در ایستگاه راه آهن

بر خلاف فرودگاه ها که باید مدت زمان زیادی را در صف های چک - این در انتظار بمانید، در سفر با قطار احتیاج نیست که از چند ساعت قبل در راه آهن حضور داشته باشید. برای سفر با قطار تنها باید بلیط قطار تهیه کنید و سوار قطار شوید.

4. شبکه گسترده راه آهن

شبکه راه آهن بسیار گسترده است و حتی برای سفر به شهرهای کوچک هم می توانید از قطار بهره ببرید. در بعضی راستاهای پر رفت و آمد مانند تهران - مشهد، تهران - شیراز، تهران - کیش و … روزانه چندین قطار سرویس می دهند و مسافران را جابجا می نمایند.

5. لذت از مناظر اطراف در سفر با قطار

در سفر با قطار، معمولا ریل های راه آهن از کنار روستاها و شهرها عبور می نمایند. در نتیجه در سفر با قطار خصوصا در راستاهایی که از طبیعت زیبایی برخوردارند می توانند از مشاهده مناظر اطراف لذت ببرید.

6. میزان فضای بیشتر در سفر با قطار

در سفر با قطار چه با قطارهای کوپه ای و چه با قطارهای اتوبوسی میزان فضایی که برای مسافران در نظر گرفته شده، بسیار بیشتر است. جایگاه های قطار بزرگ تر از جایگاه های هواپیما هستند و فضایی که برای جلوی پای مسافران در نظر گرفته شده بسیار بیشتر است. همچنین جایگاه های قطار همگی قابلیت تخت شو دارند و جلوی هر جایگاه میزی برای راحتی مسافران در نظر گرفته شده است، در صورتیکه این امکان در هواپیما فقط برای جایگاه های فرست کلاس و یا بیزینس کلاس وجود دارد. در نتیجه مسافران در قطار راحت تر می توانند به استراحت بپردازند.

7. برنامه ریزی دقیق تر در سفر با قطار

معمولا در برنامه قطارها تاخیری و یا کنسلی وجود ندارد و برنامه قطارها به طور منظم انجام می گردد. اما امکان تاخیر و کنسلی در رابطه با سفر با هواپیما بسیار بیشتر است. در نتیجه در سفر با قطار برنامه ریزی دقیق تری می توان روی سفر داشت.

8. امنیت در سفر با قطار

قطار به عنوان ایمن ترین وسیله حمل و نقل در دنیا شناخته می گردد. در نتیجه در سفر با قطار نگرانی از حوادث غیر منتظره به حداقل می رسد.

معایب سفر با قطار

1. سرعت پایین در سفر با قطار

یکی از مهم ترین معایب سفر با قطار، سرعت پایین آن است. در نتیجه بسیاری ترجیح می دهند برای مسافت های طولانی از هواپیما استفاده نمایند. البته امروزه این مشکل تا حدود زیادی با جایگزینی قطارهای سریع السیر رفع شده است.

2. عدم رعایت بهداشت در سفر با قطار

معمولا سرویس های بهداشتی که در ابتدا و انتهای هر واگن تعبیه شده اند از لحاظ بهداشتی وضعیت مناسبی ندارند، در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری در آن ها بیشتر است.

3. طولانی بودن زمان سفر با قطار

اگر بخواهید مسافتی طولانی را با قطار طی کنید، راستا سفر شما بسیار طولانی و کسل نماینده خواهد شد. در نتیجه اگر عجله دارید و از راستا طولانی کلافه می شوید بهتر است که بلیط هواپیما خریداری کنید.

4. مشکل در پیدا کردن جایگاه

معمولا کوپه های قطار کمی گیج نماینده هستند و بسیاری از مسافران در سفر با قطار در پیدا کردن کوپه و جایگاه خود با مشکل روبرو می شوند، مخصوصا کسانی که برای بار اول با قطار سفر می نمایند. البته این مشکل به راحتی قابل حل است. می توانید از مهمانداران قطار برای پیدا کردن جایگاه تان یاری بخواهید.

و در نهایت اینکه انتخاب روش سفر انتخابی شخصی است و هر کس با توجه به هدفی که از سفر دارد، شیوه سفر خود را انتخاب می نماید. ممکن است برای بعضی از افراد راحتی وسیله نقلیه، برای بعضی ایمنی وسیله نقلیه و برای بعضی هزینه آن اهمیت داشته باشد. امیدواریم با توجه به مواردی که در بالا گفته شد و مزایا و معایبی که برای سفر با قطار و سفر با هواپیما بیان شد توانسته باشیم شما را در انتخاب بهتر روش سفرتان یاری نموده باشیم.

منبع: فلای تودی
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 251

به "سفر با قطار یا هواپیما؛ کدام بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر با قطار یا هواپیما؛ کدام بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید