برای خرید دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید

به گزارش پیامک خنده، دوچرخه سواری لذت نابی است که بسیاری از ما در دوران کودکی آن را تجربه نموده ایم. شاید تجربه همین لذت ناب بود که برای اولین بار به سازندگان ابزار ورزشی ایده داد که دوچرخه ثابت را ابداع نمایند.

برای خرید دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید

استفاده از این دوچرخه یکی از روش های رایج در ورزش های هوازی است، البته توصیه می گردد برای کسب برترین نتیجه، آن را همراه با پیاده روی تند یا دویدن آهسته انجام دهید. با ما همراه شوید تا فواید، نحوه استفاده صحیح و نکاتی را که باید هنگام خرید آن رعایت کنید با هم مرور کنیم.

نکات مهم هنگام خرید دوچرخه ثابت

اولین قدم برای خرید یک دوچرخه ورزشی مناسب، این است که جایگاه نشستن شما باید کاملا راحت باشد. توصیه می گردد دوچرخه ای را انتخاب کنید که ارتفاع نشیمنگاهش به آسانی قابل تنظیم باشد تا بتوانید آن را به گونه ای تنظیم کنید که قدرت داشته باشید به راحتی دسته های دوچرخه را در دست بگیرید.

همواره بهتر است دوچرخه ای را انتخاب کنید که مقاومت رکاب هایش در برابر رکاب زدن شما قابل تنظیم باشد. اگر دوچرخه ورزشی این قابلیت را نداشته باشد، بهتر است آن را به کلی کنار بگذارید و از خیر خریدش بگذرید. برخی از انواع مقرون به صرفه قیمت این دوچرخه ها به صورت دستی تنظیم می شوند؛ به نحوی که نوعی باندهای نایلونی دور چرخ های آن قرار می گیرند تا مقاومت در برابر چرخش را افزایش دهند. بنابراین اگر قصد خرید چنین دوچرخه هایی را دارید، بهتر است انواعی را انتخاب کنید که به صورت اتوماتیک، مقاومت رکاب هایش در برابر پا زدن تنظیم می گردد. در این نوع دوچرخه ها برنامه های گوناگونی برای ورزش وجود دارد.

خیلی آزاردهنده است اگر بخواهید با یک دوچرخه ورزشی که حسابی سر و صدا می نماید، ورزش کنید. شاید یک سر و صدای کوچک چندان مهم نباشد ولی اگر این صداهای مزاحم، پیوسته تکرار شوند، در بازده ورزشی شما و در ساعاتی که روی دستگاه ورزش می کنید، قطعا تاثیرخواهند گذاشت. دوچرخه ورزشی باید آن قدر بی سر و صدا باشد که بتوانید به آسانی حین کار کردن با آن به موسیقی گوش دهید یا تلویزیون نگاه کنید.

دوچرخه هایی که دارای صفحه ای برای تنظیم برنامه های ورزشی تان هستند، هیچ گاه شما را از دوچرخه سواری خسته نمی نمایند زیرا می توانید برنامه ورزشی خودتان را تنظیم کنید و ببینید که با این روش رکاب زدن چقدر انرژی مصرف می کنید یا ضربان قلبتان در هر دقیقه چقدر است.

اینکه بازتاب ورزشی را که انجام می دهید ببینید، خیلی مهم است و در کارایی نهایی شما اثر مثبتی دارد. بعلاوه می توانید با استفاده از این صفحه نمایشگر زمان ورزش، فاصله ای را که در آن رکاب می زنید و سرعت رکاب زدنتان را تنظیم کنید. توصیه می گردد دوچرخه ای را انتخاب کنید که مناسب میزان بدنتان باشد؛ به خصوص اگر اضافه وزنتان زیاد است. بیشتر دوچرخه ها به گونه ای ساخته شده اند که می توانید آنها را برای استفاده هر کسی با هر میزان ای تنظیم کنید.

نحوه استفاده

کفش مناسب بپوشید. دستورات آموزشی مربوط به تنظیمات دوچرخه را بخوانید.

زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که هنگام نشستن روی آن ساق پایتان هنگامی که پدال در پایین ترین نقطه خود است، اندکی خم شده باشد.

پا زدن را به آهستگی بدون مقاومت یا با دنده پایین آغاز کنید و به تدریج دنده و مقاومت را بالا ببرید. البته بسته به شدت برنامه ورزشی، زمان و دور چرخ و مقاومت معین می گردد. بنابراین برنامه ورزشی در افراد مسنی که قصد دارند از این دوچرخه ها استفاده نمایند، بهتر است در ابتدا به مدت نیم ساعت دوچرخه سواری باشد و زمان، بین دو ست 15 یا سه ست 10 دقیقه ای تقسیم گردد.

می توانید حالت بالا رفتن از تپه را با بالا بردن مقاومت و ایستادن هنگام پازدن شبیه سازی کنید و به طور مشابهی با برداشت مقاومت و پایین آوردن دنده حالت سرازیرشدن از شیب را بازسازی کنید. برای اینکه عضلات پشت ران و عضلات گلوتئال (عضلات باسن) را بیشتر تمرین دهید، می توانید از پدال های بدون تسمه گیرنده بهره ببرید.

همواره قبل و پس از ورزش با دوچرخه ثابت، تمرین های کششی انجام دهید.

هنگام استفاده از این دستگاه بهتر است که دوچرخه، متناسب با شرایط فرد تنظیم گردد؛ یعنی فاصله زین با زمین و زین تا رکاب ها و زین با فرمان متناسب باشد. میزان دوچرخه نیز باید مناسب باشد و مهم تر از همه اینکه دوچرخه های موجود در سالن های بدنسازی دارای تنظیم مقاومت هستند و افراد تازه کار باید حداقل در یک یا دو هفته اول از تنظیم مقاومت خودداری نمایند.

چه کسانی باید از دوچرخه ثابت استفاده نمایند؟

افرادی که قصد دارند ماهیچه های چهار سر ران و عضلات لگن و ساق پاها را تقویت نمایند، می توانند از این نوع دوچرخه ها استفاده نمایند. این دوچرخه ها مجهز به سیستم تنظیم مقاومت هستند که می توان با افزایش مقاومت، ورزش های هوازی را شدت داد و در پی آن قدرت عضلانی را افزایش داد.

استفاده از این دوچرخه ها به همه افراد، به خصوص آنهایی که مشکل تعادلی دارند، مبتلا به صرع هستند یا دچار اختلال های ارتوپدی پا هستند، توصیه می گردد. ضمناً این ورزش برای افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، به علت اینکه حین دویدن یا راه رفتن امکان شکستگی در این افراد بسیار است، توصیه می گردد؛ به شرط اینکه روی فرمان دوچرخه زیاد خم نشوند و تنه شان حالت ایستاده و صاف داشته باشد.

بیماران دیابتی که دچار زخم پا هستند و راه رفتن طولانی باعث زخم شدن پاهایشان می گردد نیز بهتر است از این دوچرخه ها استفاده نمایند. ورزش به بیماران دیابتی نوع دوم یاری می نماید که راحت تر قندخونشان را کنترل نمایند زیرا افزایش سوخت و ساز بدن در زمان ورزش باعث مصرف سریع تر قندخون می گردد. بعلاوه ورزش حساسیت سلول های بدن را نسبت به انسولین افزایش می دهد.

افرادی که دچار کمردرد هستند می توانند با یاری این دستگاه به ورزش بپردازند زیرا در تمرین با این دستگاه مهره های کمر بسیار کم حرکت می نمایند ولی باید مدت زمان تمرین را کم و دفعات آن را زیاد کرد.

برای بیماران دارای فشار خون بالا، ورزش هایی مناسب هستند که زیاد باعث تغییر فشار خون و تنگ و گشاد شدن عروق نمی شوند. بنابراین ورزش های ملایم منظم و روزانه نه تنها مسئله ای ایجاد نمی نمایند بلکه از پیشرفت بیماری جلوگیری نموده و به بهبودی آن یاری می نمایند.

چه کسانی نباید از دوچرخه ثابت استفاده نمایند

درد در یک مفصل می تواند از عوامل مختلفی نشات گرفته باشد؛ از جمله عوامل استخوانی، کپسولی، تاندونی، عضلانی و عوامل مربوط به رباط ها. در تمامی این موارد وارد آوردن فشار به مفصل و حرکت دادن آن باعث افزایش درد، التهاب و آسیب می گردد. بنابراین استفاده از این دوچرخه ها برای افرادی که اخیرا روی زانوی خود عمل جراحی انجام داده اند یا خانم های جوانی که مشکل زانو، مفصل کشکک و استخوان ران دارند، توصیه نمی گردد.

زیرا حرکت هایی که مستلزم خم شدن و باز شدن های پشت سر هم زانو هستند در کسانی که به آرتروز پیشرفته زانو مبتلا هستند موجب آسیب بیشتر به به جامانده غضروف مفصلی و صفحه انتهایی استخوان های این مفاصل می شوند و التهاب های موجود را افزایش می دهند.

حال اگر این حرکات قدرتی باشند و فشار زیادی بر مفصل زانو وارد نمایند، ضررشان بیشتر است. البته در صورتی که این افراد زاویه پا را با رکاب تنظیم نمایند می توانند از این دستگاه استفاده نمایند؛ در غیر این صورت بیش از حد خم شدن زانوها باعث تشدید درد می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1402 بروزرسانی: 14 خرداد 1402 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 2212

به "برای خرید دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای خرید دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید