آبگیری محدود بعضی دریاچه های فارس، بختگان 20 درصد آب دارد

به گزارش پیامک خنده، خبرنگاران - گروه استان ها: سال هاست که تالاب های استان رنگ بی مهری آسمان را به خود گرفته و خشک شده اند.

آبگیری محدود بعضی دریاچه های فارس، بختگان 20 درصد آب دارد

تالاب هایی که روزگاری زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان و آبزیان، دوستداران محیط زیست و مسافران بودند و پرندگان مهاجری که خیلی وقت می گردد که خبری از آنها نیست. تالاب هایی که زیستگاه انواع پرندگان از جمله فلامینگو، اگرت، حواصیل، چنگر، چوپا، کفچه نوک، گیلان شاه بزرگ و سایر پرندگان آبزی و کنار آبزی بودند.

تالاب های استان فارس تا سال های 85-86 آبگیری خوبی داشتند که در یک دهه اخیر، روزگار خشک و بی آبی خود را سپری می نمایند.

در بارندگی های اخیر بعضی از این تالاب ها جانی تازه به خود گرفته اند.

استان فارس دارای تالاب های پریشان در کازرون با مساحت 4 هزار و 300 متر مربع، ارژن در شیراز با مساحت 2 هزار و 200 متر مربع، مهارلو در شیراز با مساحت 2 هزار و 400 متر مربع، کافتر در اقلید 4 هزار و 600 متر مربع، هیرم با مساحت 8 هزار متر مربع، کاریان و هرم با مساحت 10 هزار متر مربع در جنوب استان، هفت برم در شیراز با مساحت حدود 100 هکتار وهمچنین تالاب های طشک، بختگان و کمجان که در بین شهرستان های نی ریز، استهبان، خرامه ارسنجان و آباده طشک پراکنده هستند از جمله تالاب های این استان هستند.

معاون فنی اداره کل محیط زیست فارس در تبادل نظر با پیامک خنده،گفت: در بارندگی های اخیر در سطح استان تالاب های استان جانی تازه به خود گرفته اند.

نبی الله مرادی اضافه کرد:در بارندگی های ابتدای سال تاکنون تالاب ارژن 20 درصد، تشک 30 درصد و بختگان به صورت لکه گیری 20 درصد آبگیری داشته است.

مرادی همچنین گفت: تالاب کمجان 70 درصد و هیرم 80 درصد آبگیری داشته است.

وی با بیان اینکه تالاب هفت برم شیراز که 3 برم آن آب دارد،ادامه داد: برم اول و دوم آن 20 درصد و برم سوم آن 40درصد اّبگیری داشته است.

مرادی گفت: تالاب پریشان و بختگان همچنان خشک است و آبگیری نداشته است.

پیش از این دبیر موسسه 13 فروردین کازرون به پیامک خنده گفته بود که بارندگی ها سبب جاری شدن یکی از چشمه های تالاب پریشان شده است.

این در حالیست که خود تالاب همچنان در خشکی به سر می برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 152

به "آبگیری محدود بعضی دریاچه های فارس، بختگان 20 درصد آب دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبگیری محدود بعضی دریاچه های فارس، بختگان 20 درصد آب دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید