گندخونی عامل اصلی مرگ بر اثر کرونا

به گزارش پیامک خنده، علاوه بر مخارج سنگین، هنگامی که سپسیس با ویروس کرونا یا محرک های دیگر همراه گردد، به مراقبت ویژه و اعمال تدابیری برای فعال سازی دستگاه تنفسی احتیاج هست.

گندخونی عامل اصلی مرگ بر اثر کرونا

سپسیس یا گندخونی در مرگ بیشتر مبتلایان به ویروس کرونا مؤثر بوده است. این نوع عفونت خون از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن ناشی می شود. چگونه می توان آن را شناخت و از آن جلوگیری کرد.

سپسیس یا گندخونی نوعی نارسایی در عملکرد اندام هاست که از واکنش شدید بدن به عفونت ناشی می شود. این واکنش دفاعی چنان شدید است که می تواند به بخشی از خود اندام نیز آسیب بزند.

این نوع نارسایی با این که به گندخونی یا عفونت خون معروف است، اما در واقع بیشتر واکنش بیش از حد بدن است که می تواند اندام هایی را از کار بیندازد و دستگاه گردش خون را مختل کند.

بنا به آخرین تحقیقات پزشکی 20 درصد تمام مرگ و میر ها در سراسر دنیا به سپسیس برمی شود.

در سال 2017 در دنیا حدود 49 میلیون مورد سپسیس وجود داشت که 11 میلیون مورد آن به مرگ منجر شد. در سال 2015 حدود 75 هزار نفر در آلمان بر اثر ابتلا به سپسیس درگذشتند، که از شمار قربانیان سرطان بیشتر بود. در سال 2015 در بیمارستان های آلمان حدود 15 درصد افراد بر اثر سپسیس جان سپردند.

با وجود گستردگی سپسیس در آلمان، آگاهی درباره چندوچون این نارسایی اندک است. به همین خاطر است که بنیاد روبرت کخ توصیه می نماید افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، افراد خردسال و سالخورده حتما در برابر ویروس گریپ و بیماری های ریوی واکسن بزنند.

سپسیس یا گندخونی می تواند بر اثر فعال شدن ویروس، باکتری، قارچ یا انگل پیش بیاید. بیشترین موارد سپسیس با عفونت ریه، عفونی شدن زخم، به ویژه در مجاری ادرار یا معده آغاز می شود. افزون بر ویروس های فصلی مانند آنفلوانزا ویروس های به شدت مسری مانند کرونا، ابولا و تب زرد یا ویروس گریپ های گوناگون می توانند عامل بیماری باشند.

علاوه بر علایم همیشگی عفونت، سپسیس می تواند با نشانه های دیگری همراه باشد، برای نمونه: پایین افتادن فشار خون همزمان با بالا رفتن تپش قلب، تب، تنفس سریع و سنگین همراه با احساس شدید ناخوشی و پریشانی ناگهانی. با مشاهده این نشانه ها مراجعه به پزشک الزامی است.

شیوه های درمان سپسیس

با این که نارسایی سپسیس یا گندخونی در هر بیمارستانی پیش می آید، اما خیلی دیر شناسایی می شود.

با تشخیص سپسیس باید بی درنگ از بیمار آزمایش خون گرفته شود و او آنتی بیوتیک مصرف کند. قبل از هر چیز باید گردش خون و دستگاه تنفس او را عادی کرد. معمولا بیماران سپسیس را به حالت اغمای مصنوعی فرو می برند.

درمان سپسیس با زحمت و هزینه زیاد همراه است. در بیمارستان های ایالات متحده سالانه 24 میلیارد دلار برای درمان سپسیس هزینه می شود.

علاوه بر مخارج سنگین، هنگامی که سپسیس با ویروس کرونا یا محرک های دیگر همراه شود، به مراقبت ویژه و اعمال تدابیری برای فعال سازی دستگاه تنفسی احتیاج هست.

عواقب درازمدت

حدود نیمی از مبتلایان به سپسیس یا گندخونی پس از درمان زندگی عادی را از سر می گیرند؛ اما نیمی دیگر حدود سه ماه پس از نجات از سپسیس به عوارض عفونی دیگری مبتلا می شوند که در نارسایی دفع ادرار یا مسائل قلبی و خونی بروز می نماید.

افزون بر این بسیاری از بیماران سپسیس پس از بهبودی به پاره ای عوارض روحی و روانی مانند فلجی و افسردگی و احساس درماندگی مبتلا می شوند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 825

به "گندخونی عامل اصلی مرگ بر اثر کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گندخونی عامل اصلی مرگ بر اثر کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید