چگونه مورد اعتماد ترین ژنرال روسیه، جاسوس ایالات متحده از آب درآمد؟

دیمیتری پولیاکوف یک جاسوس سرشناس روسیه بود که یکی از امین ترین ماموران مخفی سازمان اطلاعات روسیه محسوب می شد اما پس از مدتی معین شد او یکی از مخرب ترین مأموران تاریخ اطلاعات شوروی بوده است.

چگونه مورد اعتماد ترین ژنرال روسیه، جاسوس ایالات متحده از آب درآمد؟

به گزارش، روس ها تصور می کردند که ژنرال پولیاکوف یکی از نیروهای قدرتمندشان در سازمان اطلاعات است. او نه تنها بسیار مورد اعتماد بود، بلکه نیروهای دیگر را نیز آموزش می داد.

اما این اعتماد که در دوران جنگ سرد به اوج خود رسیده بود به بدترین شکل ممکن شکسته شد چرا که تعیین شد این فرد درواقع جاسوس آمریکا است. دیمیتری پولیاکوف نزدیک به 25 سال ، افسر اطلاعاتی ارتش اتحاد جماهیر شوروی بود و در طول همه این سالها اخبار و اطلاعتاتی موثق از روسیه را برای همتایان آمریکایی خود مخابره می کرد.

بر اساس اسناد موجود پولیاکوف به ارتش آمریکا یاری می کرد تا نحوه برخورد با سلاح های دوران اتحاد جماهیر شوروی را پیدا کند. جالب است که حتی بعضی تصور می نمایند پولیاکوف نه تنها یک جاسوس دو جانبه بود، بلکه می تواند یک جاسوس سه جانبه یا چند جانبه باشد.

پولیاکوف در سال 1921 در اوکراین به دنیا آمد. پس از خدمت در جنگ دنیای دوم ، توسط آژانس اطلاعاتی نظامی اتحاد جماهیر شوروی استخدام شد. او در ظاهر یک پدر متعهد بود که در دوران فراغت خود نجاری می کرد اما در باطن او یک نیروی ویژه در اطلاعات و امنیت روسیه محسوب می شد. در آن موقع این سازمان مأموریت هایی در سرتاسر دنیا داشت و در نتیجه پولیاکوف وظیفه داشت همه چیز ممکن را درباره زندگی ، اولویت ها و دارایی های نظامی بیاموزد. ایالات متحده نیز همین کار را در قبال اتحاد جماهیر شوروی انجام می داد ، اما به دلیل رازداری مطلق حاکم بر سازمان اطلاعات شوروی نیروهای روسیه تا حدودی قوی تر بودند.

این ماحرا ادامه داشت تا این که پولیاکوف خود را به عنوان جاسوس دو جانبه به سیا معرفی کرد. این اتفاق زمانی رخ داد که او در ماموریت اتحاد جماهیر شوروی در سازمان ملل در نیویورک مستقر بود. گرچه پولیاکوف اوایل کار خود به شدت به اتحاد جماهیر شوروی وفادار بود ، اما او به مرور از بعضی وقایع درون سازمانی خود زده و جذب فعالیت در سازمان سیا شد.

رونالد کسلر ، نویسنده مشهور تاریخ جنگ سرد می نویسد که پولیاکوف همواره خود را میهن پرست روسی می دانست. این جاسوس معتدل زندگی می کرد و از پذیرش مبالغ زیادی برای کار خود امتناع می ورزید. او اصرار داشت که فقط 3،000 دلار در سال به وی پرداخت گردد و پول به صورت نقدی به وی تحویل داده نگردد. او اغلب درامد خود را صرف وسایل سرگرمی مثل ابزار ماهیگیری می کرد.

سالها طول کشید تا این جاسوس وفاداری خود را به مقامات اطلاعاتی شکاک ایالات متحده ثابت کند. اما هنگامی که او آغاز به انتقال اطلاعات کرد دیگر هر چه که بود و نبود را به ماموران سیا منتقل می کرد. برای مثال او اثبات کرد که روابط بین اتحاد جماهیر شوروی و چین در حال افزایش است. ایالات متحده نیز به نوبه خود از این پویایی ها در کوشش برای از سرگیری رابطه با چین سوءاستفاده کرد. پولیاکوف همچنین جاسوسی فرانک بسارد ، یک افسر نظامی انگلیس را افشا کرد.

سندی گریمز ، افسر سابق سیا ، در مصاحبه ای در سال 1998 گفت: او کاملاً در صدر فهرست جاسوسان ما قرار داشت. از آنجا که پولیاکوف به بسیاری از اطلاعات موجود در دستگاه اطلاعاتی شوروی دسترسی داشت ، او اطلاعاتی بی سابقه و بی نظیر را ارائه می داد.

در این میان پولیاکوف از نقش خود به عنوان افسر ارشد استفاده کرد. از زمان پست خود در آمریکا ، او تعداد زیادی از اسناد را عکس گرفت ، اطلاعاتی را رو در رو از خبرچینان خطرناک بدست آورد و یک دارایی محبوب برای مقامات سیا شد که به او آزادی انتخاب تاکتیک های خود و حتی مأموریت های دلخواه را دادند.

با گذشت زمان ، او از گنجینه اسناد مهمی پرده برداری کرد؛ از اطلاعات شوروی مربوط به جنگ ویتنام گرفته تا گزارش های ماهانه استراتژی نظامی اتحاد جماهیر شوروی و فهرستی از فناوری نظامی که شوروی ها می خواستند از غرب به دست آورند. اما در سال 1980 ، این جاسوس دو جانبه به مسکو احضار شد. سپس ناگهان بازنشسته شد و از منظر کاملاً ناپدید شد. اگرچه بعضی اصرار داشتند که پولیاکف به راحتی بازنشسته شده است ، اما بعضی دیگر نگران این بودند که وی اعدام شده است.

سپس ، در سال 1990 ، روزنامه رسمی حزب کمونیست مقاله ای را منتشر کرد که اعلام می کرد پولیاکوف در حین عمل جاسوسی دستگیر و به اعدام محکوم شده است.

منبع: انتخاب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: بروزرسانی: 13 آبان 1398 شناسه مطلب: 417

به "چگونه مورد اعتماد ترین ژنرال روسیه، جاسوس ایالات متحده از آب درآمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مورد اعتماد ترین ژنرال روسیه، جاسوس ایالات متحده از آب درآمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید