واکنش پائولو کوئلیو به آتش سوزی موزه برزیل

به گزارش پیامک خنده، پائولو کوئلیو نویسنده معروف برزیلی در واکنش به آتش سوزی ویرانگر در موزه ملی برزیل، کوتاهی دولت این کشور را مقر اصلی بروز این حادثه می داند.

واکنش پائولو کوئلیو به آتش سوزی موزه برزیل

به گزارش پیامک خنده به نقل از گاردین، پائولو کوئلیو نویسنده مطرح برزیلی در واکنش به تراژدی سوختن موزه ملی برزیل در مطلبی نوشت:

موزه ملی برزیل تنها محل نگهداری تاریخ این کشور نبود بلکه خود ساختمان موزه نیز بخشی از این تاریخ بود. زمانی که جان ششم پرتغال پس از حمله ناپلئون به پرتغال به آمریکای جنوبی فرار کرد شهر ریودوژانیرو را به عنوان پایتخت حکومت پادشاهی متحد پرتغال، برزیل و الگاروه انتخاب کرد و کاخ رسمی پادشاه نیز کاخ سنت کریستفور بود که بعدها این ساختمان به موزه ملی برزیل تبدیل شد.

اما حالا به جای آن که جشن 200 سالگی موزه ملی را برپا کنیم، برزیل در ترس فرو رفته چرا که این موزه در آتش سوخته است. اگر این ساختمان نمادی از شروع ملت برزیل بود، این آتش نمادی از کشوری است که نبود فرهنگ و آموزش مشکل بزرگ آن است.

میلیون ها برزیلی با سفر به کشورهای جهان از موزه های فوق العاده ای چون تیت مادرن لندن و متروپولیتن نیویورک و موزه لوور پاریس دیدن می نمایند که سال گذشته هشت میلیون بازدیدنماینده داشته است. در عین حال بدون اغراق می توان گفت ریودوژانیرو که مشرف بر منظره کوه و دریا و جنگل است زیباترین شهر جهان است اما چرا موزه ملی برزیل که برترین و بزرگترین موزه در آمریکای جنوبی با 20 میلیون اثر تاریخی از مجموعه های مصر باستان تا فسیل های کهن است باید سالانه تنها پذیرای 154 هزار بازدیدنماینده باشد؟!

ما دولت را به سبب نادیده دریافت تاریخ مان مقصر می دانیم، اما ما مردم برزیل نیز تاریخ مان را نادیده گرفتیم. برزیل کشوری فوق العاده و زیباست اما به نبود آموزش مبتلاست. مردم فقیر در برزیل به مدرسه نمی روند چه برسد به موزه. ثروتمندان برزیل از موزه ها دیدن می نمایند اما در لندن، نیویورک و پاریس و نه در ریودوژانیرو یا سائوپائولو.

موزه پائولیستا در شهر سائوپائولو همزمان با اعلام استقلال برزیل در سال 1822 ساخته شد اما از پنج سال پیش تاکنون تعطیل است و حالا که موزه ملی طعمه شعله های آتش گردیده نمی دانیم چه بر سر موزه پوئولیستا خواهد آمد و چه چیز می تواند بر سر روح و جان ما بیاید.

پائولو کوئلیو نویسنده مطرح برزیلی است که رمان های او در کشورهای مختلف جهان هواداران زیادی دارد. او از سال 2007، سفیر صلح سازمان ملل در حوزه فقر و گفت وگوی بین فرهنگی است.

از کتاب های کوئلیو به ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد، والکیری ها، مکتوب، کنار رود پیدرا نشستم و گریستم، کوه پنجم، نامه های عاشقانه یک پیامبر، اعترافات یک سالک، یازده دقیقه، شیطان و دوشیزه پریم، زهیر و پرنده تنهاست می توان اشاره نمود.

موزه ملی برزیل که وابسته به دانشگاه فدرال ریودوژانیرو است از چند روز پیش دچار حریق گسترده ای شد و بخش بزرگی از مجموعه های ارزشمند آن در آتش سوخت. این موزه 200 ساله دارای چندین بخش مختلف از جمله مردم شناسی، باستان شناسی و دیرینه شناسی بود و از لحاظ اهمیت با موزه بریتانیا مقایسه می شد، این در حالی است که موزه بریتانیا محل نگهداری هشت میلیون اثر تاریخی است و موزه ملی برزیل میزبان 20 میلیون اثر بوده است.

از مهم ترین آثار نگهداری گردیده در این موزه می توان به آثار تاریخی مربوط به مصر، روم و یونان باستان، اولین فسیل های یافت گردیده در برزیل شامل فسیل یک دایناسور، اسکلت انسانی با قدمت 12 هزار سال و یک شهاب سنگ قدیمی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 33

به "واکنش پائولو کوئلیو به آتش سوزی موزه برزیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پائولو کوئلیو به آتش سوزی موزه برزیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید