واکسن زدن اداری نشود

به گزارش پیامک خنده، حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در یادداشتی در رورنامه شرق نوشت: می دانم بسیاری از خوانندگان با واژه زیر آشنا هستند. در مواردی که نیاز به کاری با دقت و سرعت بالا هست، توصیه مؤکد می شود: کار، اداری نشود، کنایه از اینکه اگر کاری که در دست اقدام است، جنبه اداری و بوروکراتیک به خودش بگیرد، اصلا انجام نمی شود یا در زمانی که انتظار می رود به وقوع نمی پیوندد. دولت و وزارت بهداشت، از چندین ماه قبل تمام همت خود را بر آن داشتند تا برای عموم ملت واکسن کرونا تهیه کنند که سه جبهه مستقل گشایش یافت:

واکسن زدن اداری نشود

1- جبهه داخلی: تهیه فرمول، تست و تولید واکسن های داخلی.

2- جبهه خارجی رسمی: که همان مذاکرات با سازمان جهانی بهداشت بود تا از سبد کوواکس، به ایران 16 میلیون واکسن بدهند که هفته گذشته با ارسال حدود 800 هزار دوز واکسن آسترازنیکا و مقداری واکسن سینوفارم فعلا در ابتدای راهیم.

3- جبهه خارجی خرید: انواع رایزنی ها با شرکت های تولید واکسن خارجی که تا به امروز حدود 750 هزار دوز اسپوتنیک، بهارات و سینوفارم وارد و توزیع شده است.

در عمل آنچه مشاهده می شود توفیق اندک، نارضایتی مردم و حتی دولت مردان است چندان که در هفته قبل، چندین بار دولت مردان در سوگیری های مختلف به نقد هم پرداختند.

مردم برداشت کردند که برای تهیه واکسن در میان مجریان اختلاف کم نیست؛ اما یک اتفاق خوب در لابه لای این کش و قوس واکسنی در هفته قبل افتاد که کمتر دیده شد. سازمان نظام پزشکی در یک تعامل کاملا مثبت با وزارت بهداشت و بخش خصوصی حدود 45 هزار دوز واکسن اسپوتنیک را بین کادر درمان مطب دار توزیع و تلقیح کرد. بیمارستان های خصوصی به ویژه در تهران پای کار آمدند و با نظمی ستودنی در سه روز بخش اعظم جامعه پزشکی مطب دار بالای 50 سال را واکسینه کردند.

متأسفانه درست به این دلیل که واکسن امروز یک مقوله امنیتی هم شده سخت گیری ها رفته رفته به گونه ای شد که با وجود آمادگی برای واکسینه کردن کادر درمان زیر 50 سال، اما عملا عملیات کلاپس شد! از یک سو خبر های ضد و نقیض نشت واکسن در ناصر خسرو، از دیگر سو کمبود شدید آن در ایران و بالاخره نظارت سخت بر این واکسیناسیون که قطعا هرکدام در جای خود قابل اعتنا و ارزش است، شتاب خوب واکسیناسیون را گرفت و عملا از روز چهارشنبه واکسیناسیون مطب داران تعطیل شد. شخصا به عنوان عضو کوچکی از خانواده کادر درمان کشور ایراد این استیصال و زمین گیری در واکسیناسیون را در موارد زیر می دانم:

1- همان طورکه قبلا هم بار ها مراجع قانونی و علمی از جمله نظام پزشکی گفته اند، واکسیناسیون و مهم تر از آن سلامت جامعه، یک مقوله علمی اجتماعی است و کشاندن آن به هر علت به مقوله سیاسی و اقتصادی دلایل بسیار قاطع و محکمه پسند می خواهد، در غیر این صورت ورود مباحث سیاسی به سلامت مردم دودی برپا می کند که چشم همگان را اگر نگویم نابینا که به شدت خواهد سوزاند.

2- این روز ها روز مشاجره نیست. همه فهمیدیم علاوه بر آموزه های اجتماعی و سلامتی، واکسن و دارو برای همه گیری کرونا حکم آب روی آتش است؛ هم سرعت می خواهد و هم وسعت، هم زمان باید کوتاه شود و هم حجم آن قدر باید باشد که علم می گوید، وگرنه کاهش این تلاش یعنی سوختن بیشتر دارایی ها! اگر به هم اعتماد کنیم و قوت خود را بر نظارت دقیق بگذاریم، واکسنی که تا به حال وارد کشور شده است، کفایت کادر درمان و بخشی از افراد با بیماری زمینه ای را دارد. یک هفته طلایی مشخص کنیم و تا هفته اول اردیبهشت تمام واکسن موجود ترریق شود.

ماندن واکسن در انبار ها خطرش از تزریق سریع به مراتب بیشتر است که سربسته از آن می گذرم. برای دارو هم حواسمان باشد دچار آن زمان سوزی واکسن نشویم. از همین امروز اقدام کنیم. واکسن آنفلوانزا برای فصل پاییز هم باید از امروز پیش خرید شود تا دوباره مثل سال گذشته نشود.

3- فهرست شرکت های خصوصی با محدوده قیمت واکسن کرونا در انواع و اقسام در اختیار رسانه ها قرار گیرد. اینکه گفته شود هرکه می تواند واکسن وارد کند، بیش از آنکه ساماندهی به واردات واکسن باشد، استیصال دولت را نشان می دهد. تعریف یک سامانه، دامنه قیمت و... حداقل اثرش آن است که بخش خصوصی می پذیرد با چه ریسکی روبه روست و داوطلبانه سراغ واردات می رود.

4- حمایت همه جانبه از تولید واکسن داخلی با دو شرط مهم واقعیات و احتمالات. از نظر نگارنده واکسن داخلی بهترین واکسن برای ما خواهد بود، اما یک واقعیت مهم و حیاتی نظر نگارنده و طرفداران این رویه را در مقام دوم قرار می دهد. از نظر علمی و اجتماعی و نه سیاسی و اقتصادی، بهترین واکسن آن واکسنی است که زودتر به دست مردم برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1568

به "واکسن زدن اداری نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن زدن اداری نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید