نماینده روسیه در آژانس: ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد

به گزارش پیامک خنده، تهران (پانا) - نماینده دائمی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره همکاری ایران و آژانس برای روشن شدن منشاء مواد هسته ای در بعضی سایت های هسته ای ایران گفت: این اقدامات در شیوع عادی برای بکارگیری توافقنامه پادمان ها می گنجد.

نماینده روسیه در آژانس: ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایرنا میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین امروز (پنجشنبه) در نشست شورای حکام گفت: دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی باید جزییات حساس کمتری را درباره ایران در گزارش خود قید کند تا اینکه در صورت درز در رسانه ها، مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

اولیانوف اظهار داشت که روسیه از تمایل بعضی اعضای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای انتشار گزارش مدیر کل آژانس درباره بکارگیری توافقنامه پادمان های آژانس در ایران اطلاع دارد و همیشه خواستار شفاف سازی است اما در این مورد تعیین شرایط عجیبی بروز می نماید.

وی ادامه داد: ازجمله شورای حکام تصمیم به علنی کردن سندی می گیرد که از مدتها پیش در عرصه عمومی قرار گرفته است که می توان آن را مجوزی برای تصدیق و تایید اسناد درز شده حساب کرد که شورای حکام را در وضع تحقیر آمیز قرار می دهد.

به گفته اولیانوف، گزارش های مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بلافاصله پس از قرار دادن آنها در پورتال اینترنتی محافظت شده شورای حکام در رسانه ها درز می نماید و این اقدام بطور مرتب صورت می گیرد.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: در طول 10 سال اخیر هیات روسی بارها موضوع غیرقابل قبول بودن درز اطلاعات گزارش را که باید مطابق با اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و توافقنامه های دولتی پادمان ها محافظت گردد را مطرح کرده است.

ایران و آژانس راه چاره خواهند یافت

اولیانوف در ادامه سخنان خود در نشست شورای حکام گفت: ما اطمینان داریم که ایران و دبیرخانه اژانس بین المللی انرژی اتمی راه چارهی برای روشن شدن جوانب مساله دار آثار مواد هسته ای در بعضی مراکز ایران خواهند یافت.

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: طرف روسی بدقت گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بکارگیری توافقنامه پادمان ها را در رابطه با قرارداد عدم انتشار سلاح هسته ای در ایران مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده است که در شرایط کنونی شرایط در هر مساله اشاره شده در این سند متفاوت است.

وی ادامه داد: روسیه مهم می داند که دبیرخانه آژانس و ایران همکاری برای روشن شدن منشاء آثار یافت شده در سایت های 3 و 4 در ایران در اوایل امسال را آغاز نمایند تا آنجا که اطلاع داریم اقدامات مشترک نزدیک به یک ماه پیش آغاز شده است.

ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد

نماینده دائمی روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره همکاری ایران و آژانس برای روشن شدن منشاء مواد هسته ای در بعضی سایت های هسته ای ایران گفت: این اقدامات در شیوع عادی برای بکارگیری توافقنامه پادمان ها می گنجد.

وی ادامه داد: بر این باوریم که اقدام ایران برای تامین دسترسی به این سایت ها حاکی از آن است که تهران هیچ مساله ای را برای پنهان کردن ندارد.

اولیانوف گفت: شرایط در خصوص روشن شدن آثار و منشاء مواد یافت شده در سایت شماره 1 اندکی متفاوت است و همکاری در این عرصه بطول می انجامد هرچند که ایران به بخشی از سوال های دبیرخانه آژانس در این مورد پاسخ داده است که رافائل گروسی مدیر کل آژانس در گزارش قبلی خود به این مورد اشاره نمود.

وی اضافه نمود: علاوه بر آن تهران از همکاری صرف نظر نمی نماید و به پاسخ دادن به سوالات آژانس ادامه می دهد. باید به این واقعیت توجه مرد که با توجه به تاریخ طولانی سپری شده، روشن شدن علت بروز این آثار مواد هسته ای کار آسانی نیست.

اولیانوف اظهار داشت: ما اطمینان داریم که مسائل باقی مانده در همکاری کامل ایران و آژانس رفع می گردد و راه چاره حتما یافت می گردد و مسکو از کوشش های مدیرکل آژانس در این زمینه ها حمایت می نماید.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه آغاز به کار کرد. این شورا تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در خصوص مسائل مهم این سازمان برگزار می نماید.

ایران 2 سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و خاطرنشان کرد که در صورت لغو تحریم ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

پنجم اسفند ماه گذشته ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران نظارت های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

بعضی رسانه ها گزارش دادند که آمریکا و سه کشور اروپایی باقی مانده در برجام قصد دارند تا پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه نمایند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شده است.

در همین پیوند سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز خاطرنشان کرد: با کوشش های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتختهای همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی، و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: تحول امروز میتواند راستا دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده اند، حفظ کرده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 1484

به "نماینده روسیه در آژانس: ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده روسیه در آژانس: ایران مساله ای برای پنهان کردن در سایت های هسته ای ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید