مهم ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟

به گزارش پیامک خنده، معاون پیشین آب منطقه ای استان گلستان معتقد است: عامل اصلی ایجاد سیلاب اخیر در استان بارش بارانی است که باید در طی یک سال می بارید اما در دو شبانه روز بارید و در واقع شدت بارش و تداوم بلندمدت آن عامل اصلی تشدید سیلاب بود.

مهم ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟

سید محسن حسینی در گفت و گو با پیامک خنده درباره مسائل و عوامل ایجاد کننده سیلاب اخیر در استان، گفت: از جمله مهمترین اقداماتی که آب منطقه ای باید انجام دهد این است که ایستگاه های هواشناسی خود را به روز نگه دارد و هشدارهای لازم را به مسئولان اعلام کند و همچنین مدیریت سد سازی را به خوب. به انجام برساند.

وی، مهندسی رودخانه را نیز از جمله اقدامات دیگر آب منطقه ای دانست و افزود: مهندسی رودخانه هشت محور دارد که یکی از آنها لایروبی رودخانه است.

وی شرح داد: در سیلاب های اخیری که رخ داده مسائل اساسی حاصل از روان آب ها فقط مربوط به لایروبی رودخانه نبود، بنابراین علاوه بر نقش آب منطقه ای در کاهش اثرات سیلاب، سایر دستگاه ها نیز باید فعالیت های خود را به درستی انجام دهند تا این خسارت ها کاهش یابد.

این کارشناس مسائل آب استان یادآور شد: گرچه پوشش گیاهی نقش مهمی در کاهش سیلاب دارد اما هنگامی که میزان بارش ها فراوان باشد پوشش گیاهی نیز چندان مؤثر نخواهد بود. به طور مثال حوزه رودخانه قره سو در تمامی روزهای سیلاب نیز آب مازاد خود را به آسانی از خود عبور می داد اما مشکل اصلی هنگامی رخ داد که گرگان رود سرریز کرد بنابراین حتی اگر همان روز وقوع سیلاب نیز رودخانه قره سو لایروبی می شد باز هم مؤثر نبود.

حسینی درباره نقش عملیات آبخیزداری در کاهش سیلاب، گفت: اساس ساخت سدها این است که عملیات آبخیزداری انجام شود تا بخشی از آب از طریق این سازه های آبخیزداری کنترل شود و در نتیجه میزان رسوبات کاهش پیدا می کند.

وی شرح داد: به منابع طبیعی و آبخیزداری نیز در بسیاری از موارد تذکر داده شد که اگر اقدامی می خواهید انجام دهید در حوزه بالادست سدها باشد و اولویت های بعدی در مناطق پایین دست سد انجام شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sms-jok.ir شناسه مطلب: 182

به "مهم ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین عامل وقوع سیلاب گلستان چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید